Najlepsze ośrodki sportów zimowych na świecie

Kitzbühel w Austrii, Val Thorens we Francji, a może Vail w Kolorado USA? Zastanawiasz się gdzie w tym roku wpiąć narty? Prezentujemy listę 10 wyjątkowych ośrodków narciarskich z całego świata.
Kitz Kitz fot. MEDIALOUNGE

Kitzbühel, Austria

To obecnie najlepszy osrodek narciarski świata wg. rankingu World's Best Ski Resort 2015. Jest to ośrodek z historią - działa od 1893 roku. Narciarze mówią nań Kitz (kozica).

Leży w Tyrolu, w zachodniej Austrii, w Alpach Kitzbuhelskich, ok. 800 m n.p.m.. Na ten ogromny narciarski obszar składa się siedem regionów. Poza Kitzbühel są to: SkiWelt Wilder Kaiser-Brixental, Schneewinkel, Hochtal Wildschonau, Alpbachtal, Skicircus Saalbach Hinterglemm Leogang oraz Zell Am-See-Kaprun.

Kitzbühel to na narciarskiej mapie świata miejscowość, którą można szczerze określić mianem legendarnej. Na narty przyjeżdżają tu znani, bogaci i sławni. To tutaj znajduje się trasa Streif, na której co roku rozgrywany jest jeden z najtrudniejszych zjazdów w Pucharze Świata FIS. W tegorocznym zjeździe ta arcytrudna trasa pokonała trzech topowych zawodników:

Trasy w Kitzbühel

Sezon zaczyna się tu na początku listopada, a kończy na początku maja. W samym Kitz i najbliższej okolicy (Oberndorf, Brixental, St Johann, Jochberg) przestrzeni do zabawy na śniegu jest tak wiele, że nie czuje się tłoku: 54 wyciągi, 170 km zróżnicowanych tras, snowpark i trasa freeridowa Eldorado.

Czytaj więcej o Kitz.

Zdjęcie ATOMIC BUTY NARCIARSKIE HAWX 90 Zdjęcie Nordica buty narciarskie Firearrow Team 3 (45)juniorskie Zdjęcie Tecnica Buty narciarskie Crush
ATOMIC BUTY NARCIARSKIE Nordica buty narciarskie dla dziecka Tecnica Buty narciarskie Crush
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
Val Thorens Val Thorens fot. CYRIL CATTIN

Val Thorens, Francja

Val Thorens już wiele razy zdobywało tytuł Najlepszego Ośrodka Narciarskiego na świecie w konkursie World Ski Awards (ostatnio w 2013 i 2014 roku). W tym roku triumfuje w Europie.

Zlokalizowane na 2300 m n.p.m Val Thorens jest najwyżej położoną stacją narciarską w Europie. Ośrodek jest czynny od połowy listopada do połowy maja. Ponad 90% tras narciarskich znajduje się na wysokości powyżej 2000 m n.p.m. Dodatkowo, prawie 60% tras można sztucznie naśnieżać. Nawet przy bezśnieżnych zimach, położenie Val Thorens, a co za tym idzie minusowe temperatury w nocy, dają absolutną gwarancję śniegu. Poza Val Thorens podobną pewność w Europie można mieć tylko wyjeżdżając na lodowce.

Długość tras: Val Thorens + Orelle 150 km. Cały region czyli słynne 3 Doliny: 600 km. Wszystko dostępne na jednym skipassie.

Apres ski: liczne dyskoteki (w tym słynna Malaysia), restauracje i bary. Bogate życie nocne w kosmopolitycznej atmosferze.

Kiedy i za ile?

Do Val Thorens najlepiej wybrać się jeszcze przed gwiazdką lub dopiero w marcu. W tym czasie ceny są przystępne, a warunki narciarskie bardzo dobre. Tygodniowy wyjazd w grudniu kosztuje około 1800 PLN wliczając wszystko (transport autokarem), oprócz wyżywienia. Za przelot samolotem i transfer z lotniska (i z powrotem) dopłacimy około 1000 PLN.

Czytaj więcej o Val Thorens w artykule redakcyjnym.

Zdjęcie 4F Męska kurtka narciarska KUMN011 Zdjęcie BENCH kurtka  Issential Green Zdjęcie HANNAH Męska kurtka narciarska Boone
4F Męska kurtka narciarska BENCH kurtka Issential Green HANNAH Męska kurtka narciarska
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
Vail Vail źródło: FB/Vail | fot. Affleck Photography

Vail, Kolorado, USA

Kiedy myślisz narty w USA, myśl Kolorado. 21 dużych ośrodków narciarskich, z których wiele cieszy się zasłużoną sławą w całym narciarskim świecie. Aspen to najbardziej oczywisty z nich, jednak jeśli szukasz czegoś ciekawszego, pomyśl o Vail.

Trasy

W całej "narciarskiej" Ameryce Vail słynie z rewelacyjnego przygotowania tras i doskonałej infrastruktury. Trzy połączone ośrodki na wysokości pomiędzy 2476 a 3528 m n.p.m., 31 wyciągów i 193 trasy.

Mapa tras i szlaków w Vail źródło: Vail.com

Powiedzmy sobie szczerze, do Kolorado nie leci się z Polski jeździć po wyratrakowanych trasach. Narciarstwo w Stanach Zjednoczonych jest, z perspektywy Europejczyka, skrzywione w stronę freeskiingu. Dzieci częściej uczą się tutaj wykonywać ewolucje na skoczniach, rzucać się ze skałek i jeździć w puchu, niż ścigać się na slalomach. Sukcesy Bode Millera i Lindsey Vonn nieco zmieniły tę sytuację, ale Amerykanie wciąż najbardziej cenią sobie narciarstwo po stokach nieprzygotowanych przez ratraki. Zwłaszcza, gdy poprzedniego dnia spadło 50 cm świeżego śniegu, co zimą w Kolorado zdarza się często. W Vail możesz cały tydzień wjeżdżać wyciągami i zjeżdżać nieratrakowanymi, ale wyznaczonymi trasami. W sumie czeka tu 2140 hektarów terenów do jazdy, głównie dla średnio i bardziej zaawansowanych, choć początkujący znajdą tu wszystko czego potrzebują.

W Europie po prostu nie ma takiej stacji. Po nartach znajdziesz tu wszystko, czego możesz oczekiwać. Restauracje, bary, kluby, spa, baseny, korty!

Informacje praktyczne

Ośrodek jest otwarty od końca listopada do trzeciego tygodnia kwietnia. Najwięcej śniegu spada tutaj w styczniu. Jest jazda w puchu, ale znacznie mniej błękitnego nieba nad głową. Jeśli wolisz słoneczną pogodę i mniejszy tłok, odwiedź Vail w marcu i unikaj weekendów. Baza noclegowa jest bardzo rozbudowana i znajdziesz tu łóżko na prawie każdą kieszeń. W styczniu i lutym Vail odwiedzają narciarze i snowboardziści z całej Ameryki, dlatego nie licz na pustki na stokach. Z drugiej strony, ta stacja jest tak duża, że miejsca starczy dla wszystkich.

Vail jest położona 160 kilometrów od międzynarodowego lotniska w Denver. 20 minut drogi stąd jest lokalne lotnisko Eagle. Po dość rozległym ośrodku (ponad 10 km szerokości) najlepiej poruszać się bezpłatnymi busami.

Więcej informacji: www.vail.com

Zdjęcie Libland KURTKA ZIMOWA GRANATOWA (7552) Zdjęcie Ozoshi Kurtka zimowa Hisato Red Zdjęcie Reimatec Kurtka zimowa Switz
Libland KURTKA ZIMOWA Ozoshi Kurtka zimowa Reimatec Kurtka zimowa Switz
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
Chopok Chopok fot. Chopok

Jasna Chopok, Słowacja

Vail jest za daleko? Chopok leży tuż za granicą. To oczywiście nie ośrodek tej samej klasy, ale najbliższa nam stacja o alpejskim charakterze. Z nowoczesną infrastrukturą i długimi trasami. Kto wie, może za kilka lat będzie można to samo napisać o Szczyrku, jednak póki co jesteśmy daleko za Słowakami.

Trasy na Chopoku

Słowacki ośrodek Jasna-Chopok oferuje 45 km tras zjazdowych, obsługiwanych przez 30 kolejek gondolowych, krzesełkowych i innych wyciągów. Większość z tras jest sztucznie naśnieżana. Od kilku lat obserwujemy tam imponujące inwestycje, których nie da się porównać do żadnych stoków w Polsce. Jeśli ktoś źle wspomina Chopok sprzed dekady, powinien wiedzieć, że pod względem infrastruktury jest to teraz zupełnie inne miejsce. Dzięki nowym połączeniom, obie strony góry działają teraz jak jedna całość. Terenów do jazdy jest naprawdę bez liku, niezależnie gdzie zaparkujemy nasz samochód.

Chopok- redakcyjna instrukcja obsługi

chopok, funitelźródło: TMR

Zdjęcie Majesty Narty COMIC Zdjęcie K2 Narty Domain Zdjęcie Narty Majesty Dirty Bear
Majesty Narty COMIC K2 Narty Domain Narty Majesty Dirty Bear
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
Riksgransen Riksgransen fot. Riksgransen

Riksgränsen, Szwecja

Nawet nie myśl o przyjeżdżaniu tu w grudniu lub styczniu. Jesteś 200 kilometrów za kołem polarnym, w szwedzkim ośrodku narciarskim Riksgränsen w Laponii. Jeśli Święty Mikołaj jeździ na nartach, robi to właśnie tutaj. Ośrodek narciarski jest otwarty od połowy lutego do końca maja. Wcześniej jest za ciemno i zbyt zimno, żeby to wszystko mogło być przyjemne. Z kolei w maju możesz jeździć na nartach o północy w świetle słonecznym.

Trasy w Riksgränsen

Czeka tu na ciebie sześć wyciągów (dwa krzesła i cztery orczyki), 15 przygotowanych tras i 14 wyznaczonych linii do freeride'u. Jeśli zrezygnujesz z wyciągów i wyposażysz się w skitury, terenów narciarskich jest tyle, ile dusza zapragnie. Ośrodek znajduje się na granicy państw. Możesz zacząć dzień w Riksgränsen, wjechać na szczyt wyciągiem, zjechać poza trasą na drugą stronę góry i złapać pociąg powrotny z Norwegii. Maksymalna wysokość to niecałe 1000 metrów nad poziomem morza, dlatego uprawianie skituringu jest tu stosunkowo łatwe, a warunki śniegowe, z racji szerokości geograficznej, wciąż bardzo dobre.

Riksgränsen to dobre miejsce do heliskiingu, a jego uprawianie jest tutaj zaskakująco tanie (zważywszy, że jesteś w Skandynawii). Dzień obejmujący trzy loty w górę to wydatek rzędu 600 złotych od osoby. Piwo w barze kosztuje około 30 złotych, także latanie może wyjść taniej niż porządne Apres ski.

Informacje praktyczne

Najbliższe szwedzkie lotnisko znajduje się w Kirunie, skąd bez problemu dotrzesz do Riksgränsen busem, pociągiem albo wypożyczonym samochodem (140 km). Bliżej jest norweskie lotnisko Evenes (obok Narviku) - tylko 86 kilometrów. Wyjazd do Riksgränsen można też ciekawie połączyć z pociągową wyprawą arktyczną po Laponii. Baza noclegowa jest na przyzwoitym poziomie, możesz wybierać pomiędzy prostymi domkami, hostelowymi pokojami, aż do ekskluzywnego hotelu Meteorologen.

więcej informacji: en.riksgransen.se | pociąg: www.sj.se (szwedzkie PKP)

Zdjęcie DESCENTE Rękawice D4-0230 Zdjęcie NORTH FACE Rękawice The Etip W T0AVDH Zdjęcie QUIKSILVER RĘKAWICE INDIE KIDS MITT AOP MOLDAN
DESCENTE Rękawice narciarskie NORTH FACE Rękawice narciarskie QUIKSILVER Rękawice narciarskie
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
Laax Laax źródło: laax.com

Laax, Szwajcaria

Ostatnio bardzo modna położona w Szwajcarii destynacja narciarska, która znajduję się tuż za austriacką granicą.

Do największych zalet Laax należą świetnie przygotowane i mało uczęszczane trasy, stylowe zakwaterowanie i bogata oferta skierowana do freestylowców. Większość stoków jest tu jednak dość płaska, więc ci, którzy uwielbiają kąt nachylenia przyprawiający o dreszcze, będą zawiedzeni.

Informacje praktyczne

W Laax na narciarzy i snowboardzistów czeka 29 wyciągów dzięki którym mogą korzystać ze 180 kilometrów tras. Większość z nich położona jest na wysokości powyżej 2000 m n.p.m. (część ośrodka to lodowiec), a najdłuższy zjazd liczy 11 kilometrów. Około 75% to stoki o niskim i średnim stopniu trudności. W Laax znajduje się także największy na świecie halfpipe otwarty na początku sezonu 2014/2015. Cena karnetu na 6 dni dla osoby dorosłej to 357 franków szwajcarskich, za młodzież w wieku od 13 do 17 roku życia trzeba zapłacić 238 franków, a skipass dla dzieci między 6 a 12 rokiem życia kosztuje 119 franków.

Laax może okazać się rozczarowaniem dla ekspertów preferujących jazdę krótkim skrętem po stromych stokach. Większość tras czerwonych można by z powodzeniem przekwalifikować na niebieskie. Jednak ci, którzy wolą kłaść się na krawędziach na nieco łagodniejszych stokach oraz miłośnicy freeride'u będą w siódmym niebie. Trasy w Laax są szerokie i zróżnicowanie pod względem uformowania terenu.

Snowpark na Mottolino Snowpark na Mottolino źródło: Mottolino Fun Mountain FB

Livigno, Włochy

W takim zestawieniu po prostu nie może zabraknąć Livigno. Mroźna i śnieżna stacja w styczniu i lutym, w kwietniu raj Apres Ski i coś dla fanów jeżdżenia w krótkim rękawku. Livigno od lat cieszy się niezwykłą popularnością wśród Polaków. Po części za sprawą strefy bezcłowej, po części dzięki dwóm fenomenalnym snowparkom.

Livigno leży na wysokości 1816 m n.p.m., w regionie Lombardii, a dokładnie w Alta Valteline. Jest miejscem tętniącym życiem, z licznymi pubami, barami i dyskotekami. Słynie również z rewelacyjnej kuchni i... niskich cen. Choć miasteczko Livigno należy do Włoch to dolina Livigno znajduje się w strefie międzygranicznej, oddzielając Włochy od Szwajcarii. Dzięki temu, od czasów napoleońskich znajduje się tu strefa wolnocłowa. Niewiele jest miejsc w Europie, w których na stacji benzynowej zapłacimy za paliwo równie mało co tutaj.

Na miłośników zimowego szaleństwa czekają rewelacyjnie przygotowane trasy, na których śnieg leży od grudnia do połowy maja. 115 km tras, 31 wyciągów i 40 km tras do uprawiania narciarstwa biegowego.

Kiedy i za ile?

Livigno słynie wśród Polaków z oferty freeski, aktualnej w pierwszej połowie grudnia i dwa tygodnie w kwietniu. Ceny są wtedy bardzo przystępne, a warunki śniegowe znośne. Jest również bardzo dużo słońca. Stosunkowo tanio jest również w styczniu, jednak boleśnie niskie temperatury potrafią odstraszyć wielu narciarzy. Zorganizowany wyjazd na początku lub pod koniec sezonu kosztuje około 1700 PLN ze wszystkim oprócz wyżywienia (transport autokarem).

Czytaj więcej o Livigno

Zdjęcie 4F Performance Bielizna polarowa damska BIDP001 Zdjęcie BIELIZNA TERMOAKTYWNA BRUBECK THERMO MAN Zdjęcie Reima Bielizna termoaktywna Lani komplet
4F Performance Bielizna polarowa BIELIZNA TERMOAKTYWNA Reima Bielizna termoaktywna
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
Treble Cone Treble Cone źródło: FB/Treble Cone Ski Area

Wanaka, Nowa Zelandia

Jeśli letnie sporty cię nudzą, nad jeziorem Wanaka sezon narciarski trwa od początku czerwca do końca września. Znajdują się tutaj trzy ośrodki narciarskie, z których najwięcej wyzwań oferuje Treble Cone - 550 hektarów terenów do jazdy. Wśród nowozelandzkich narciarzy panuje zgoda, że jest to jedno z najpiękniejszych miejsc do jazdy na obu wyspach, jeśli nie na całym świecie. Co prawda nie widać oceanu, ale jezioro Wanaka i piękne, potężne góry nie zawiodą wrażliwego na piękno oka. Na dole praktycznie nigdy nie ma śniegu, więc jeżdżąc widzisz zieloną trawę i niebieskie jezioro w dolinie, nad którym możesz usiąść po ciężkim narciarskim dniu.

To bardzo mały ośrodek i początkujący narciarze w zasadzie nie mają tu czego szukać. Są dwa niewielkie wyciągi przy dolnej stacji kolejki i tyle. W okolicach Wanaka to Cardrona ma opinię ośrodka dla początkujących, rodzin i dzieci. W Treble Cone trasy dla zaawansowanych obsługują zaledwie dwa wyciągi krzesełkowe, ale nie ma tutaj tłumów i kolejki nie są problemem. Do dyspozycji narciarzy jest natomiast, oprócz przygotowanych tras czy toru do skicrossa, bardzo wiele terenów freeride'owych. To coś jak nasz Kasprowy, gdyby można było jeździć wszędzie, a nie tylko po wyznaczonych trasach.

Jeśli jazda po trasach ci nie wystarcza, a podchodzenie na skiturach nie brzmi zachęcająco, w Wanaka znają się na heliskiingu jak mało kto, a gór dookoła nie brakuje.

Informacje Praktyczne

Wanaka leży na południowej wyspie (Auckland na północnej), półtorej godziny drogi od Queenstown, w którym znajduje się międzynarodowe lotnisko. Przez międzynarodowe, należy rozumieć obsługujące loty z Australii i innych miast Nowej Zelandii, z Azji czy USA nic tutaj nie lata. Sezon trwa od początku czerwca do końca września, ale najlepiej przyjechać tu w okresie od lipca do połowy września. Baza noclegowa jest rozbudowana, od górskich szałasów począwszy, na luksusowych hotelach skończywszy. Przepięknie jest mieszkać nad jeziorem, w Wanaka, mimo że wiąże się to z dojazdami na stok. Miłym akcentem może być zakwaterowanie w miejscu prowadzonym przez Polaków - Aspiring Motel Wanaka.

Więcej informacji: www.treblecone.com | www.lakewanaka.co.nz

Zdjęcie Czapka zimowa (10752) Zdjęcie czapka zimowa NEFF Cupcake Beanie (NEPR) Zdjęcie DAKINE czapka zimowa Alex Charcoal (CCL)
Czapka zimowa męska Dziecięca czapka zimowaMuffin DAKINE czapka zimowa damska
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
Hakuba Hakuba źródło: FB/Hakuba Tourism

Hakuba, Japonia

Jeśli zastanawiasz się, gdzie się podział cały śnieg, to spieszę z odpowiedzią. Jest w dolinie Hakuba. W świecie anglojęzycznym nazywa się to "Japow" (od "Japan" i "powder" czyli puch). Jeśli widziałeś surrealistyczne zdjęcia japońskich dróg otoczonych kilkumetrowymi, białymi ścianami, widziałeś zdjęcia z Hakuby. Co roku spada tu pomiędzy 10 a 15 metrów śniegu!

Hakuba to największy (choć nie najpopularniejszy) narciarski region Japonii. Składa się na niego dziewięć ośrodków. Działają od początku grudnia do kwietnia. W sumie to ponad 200 tras obsługiwanych przez 140 wyciągów. Narciarze i snowboardziści na każdym poziomie zaawansowania znajdą tutaj coś dla siebie. Podczas Igrzysk Olimpijskich w Nagano w 1998 roku, właśnie tutaj, w ośrodku Happo-one, rozgrywano konkurencje alpejskie oraz skoki.

Jeśli niekończący się opad śniegu nie jest dla ciebie, unikaj Hakuby od połowy grudnia do końca lutego. W tym okresie można odnieść wrażenie, że śnieg nie przestaje padać. W marcu i kwietniu trafia się zdecydowanie więcej słonecznych dni. W poszczególnych ośrodkach pogoda może być każdego dnia inna i decyzję o tym, gdzie chcesz jeździć, najlepiej podjąć rano. Trasy są z zasady bardzo dobrze przygotowane, chyba że śnieg pada non-stop.

więcej informacji znajdziesz na: hakubatourism.jp

Zdjęcie Blizzard Gogle narciarskie 904 Zdjęcie Mivida Gogle narciarskie RACKET Zdjęcie Uvex Gogle narciarskie hypersonic
Blizzard Gogle narciarskie 904 Mivida Gogle narciarskie Uvex Gogle narciarskie hyper
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
Widok na Cerro Castor z Ushuai Widok na Cerro Castor z Ushuai źródło: FB/Cerro Castor

Ushuaia, Argentyna

Zastanawiasz się co robią Alpejczycy podczas letnich wakacji? Ich wakacje są bardzo krótkie, w sierpniu i wrześniu wyjeżdżają na narty do Ushuai. Cerro Castor, najważniejszy ośrodek w Ushuai wspina się na 1057 metrów. Nie brzmi groźnie, ale wpinasz narty niecałe 200 metrów nad poziomem morza.

Ziemia Ognista, sam koniec Ameryki Południowej. Stąd pływają statki na Antarktydę, tutaj zatrzymują się żeglarze, którzy zamiast opływać przylądek Horn, postanowili pokonać Amerykę Południową kanałem Beagle. Tutaj też, znajduje się najbardziej wysunięty na południe ośrodek narciarski na Ziemi. Co prawda, na Antarktyce też da się jeździć na nartach, ale wciąż nie ma tam ośrodka z prawdziwego zdarzenia. Z pewnością, to tylko kwestia czasu, póki co ciesz się Ushuaią.

Wszystko tu jest najbardziej wysunięte na południe. Najbardziej wysunięta na południe restauracja, wołowina, wino, hotel, skipass, wyciąg...

Trasy w Ushuai

Cerro Castor to 29 tras, obsługiwanych przez 11 wyciągów, pięć krzeseł, trzy orczyki i trzy taśmy dla początkujących. Ośrodek znajduje się 25 km od miasta, można zatrzymać się w hotelach pod stokiem, albo dojeżdżać z Ushuai. Sezon narciarski trwa od połowy czerwca przynajmniej do końca września. Stojąc na szczycie oglądasz, oprócz wyciągów i miasteczka, tereny nieskażone cywilizacją. Góry, doliny, zatoki - jest wszystko, czego dusza może zapragnąć. Wszystko to najbardziej wysunięte na południe.

Więcej informacji: www.cerrocastor.com

Zdjęcie Husky Plecak turystyczny Brooklet 70l Zdjęcie Marmot Plecak turystyczny Apollo 60 Zdjęcie Semi Line Plecak turystyczny 3696 65l
Husky Plecak turystyczny Marmot Plecak turystyczny Semi Line Plecak turystyczny
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
Copyright © Agora SA