Odkryj stoki Val di Fiemme [ZDJĘCIA + FILMY]

Włoska dolina, której fanom Justyny Kowalczyk i skoków narciarskich przedstawiać nie trzeba. Większości z nas kojarzy ją z narciarstwem klasycznym: obiektem w Predazzo, Tour de Ski i imponującym podbiegiem pod Alpe Cermis. Tymczasem Val di Fiemme to brama do trzech świetnych ośrodków do uprawiania narciarstwa zjazdowego. Byliśmy tam i opowiadamy gdzie warto zjechać.
"Szklana Pułapka", Ganischger Alm, Latemar fot. Franek Przeradzki

Nowoczesna dolina z historią

Val di Fiemme leży w na pograniczu Trentino i Południowego Tyrolu, a tutejsze góry to oczywiście Dolomity. Historia osadnictwa w dolinie sięga czasów Imperium Rzymskiego, a począwszy od XIII wieku, przez ponad sześć wieków władzę w dolinie sprawował interesujący twór samorządowy: Magnifica Comunita della Val di Fiemme. Pozostałości tego dziedzictwa warto zwiedzić w jakiś ciepły, wiosenny dzień po zejściu ze stoku. Pierwsze Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym odbyły się tutaj w 1991 roku, jednak główną atrakcją doliny od lat pozostaje narciarstwo zjazdowe. To ono przyciąga do Fiemme 90% odwiedzających zimą, zarówno włoskich jak i zagranicznych turystów. W całej dolinie mieszka 20 tysięcy mieszkańców, którzy oferują aż 40 tysięcy miejsc noclegowych. Wśród gości nie brakuje Polaków.

Najsłynniejsze miejscowości w Dolinie to Cavalese, Predazzo i Tesero. Znajdują się tutaj trzy duże ośrodki narciarskie - Ski Center Latemar, Alpe Cermis i Alpe Lusia. Oprócz nich można też jeździć w Passo Rolle i Oclini. Dwa ostatnie nie są zbyt duże i nadają się raczej na jednodniowe wycieczki niż tygodniowe jeżdżenie. W sumie w Val di Fiemme działa 45 wyciągów, a do dyspozycji narciarzy pozostaje około 110 kilometrów tras. Zdecydowana większość z nich jest sztucznie dośnieżana.

Mapa tras w Val di Fiemme źródło: www.visitfiemme.it

Na kolejnych slajdach znajdziesz opisy i zdjęcia z poszczególnych stacji a przemieszczać się miedzy nimi możesz używając strzałek, lub klilkając na poniższe łącza.

Val di Fiemme | Ski Center Latemar | Alpe Cermis | Alpe Lusia | Informacje praktyczne

autor: Franek Przeradzki, tekst powstał dzięki pomocy Ski-planet.pl

Ski Center Latemar, Val di Fiemme Ski Center Latemar, Val di Fiemme fot. Franek Przeradzki

Ski Center Latemar

Największy i najbardziej popularny ośrodek narciarski w Val di Fiemme. Można się tu dostać z trzech stron - Obereggen, Pampeago i Predazzo. Jeśli dojeżdżasz do stoku z niższych miejscowości, najkorzystniej wybrać Pampeago. Położone centralnie, daje najszybszy dostęp do wszystkich stoków.

Trasy i wyciągi

Latemar to 18 wyciągów i 40 kilometrów tras. Narciarze na każdym poziomie zaawansowania znajdą tu coś dla siebie, ale moim zdaniem najlepiej bawić się tu będą początkujący i średniozaawansowani. Trasy o różnym poziomie trudności leżą obok siebie, przez co miło korzysta się z infrastruktury razem z całą rodziną. Mój ulubiony zjazd w Latmar to czerwona trasa ze schroniska Agnello.

Kompletną listę tras, wraz z charakterystyką znajdziesz na stronie ośrodka.

Gdzie na przerwę?

W Latemar wybór restauracji jest dość duży, ale dwa miejsca zasługują na specjalną uwagę. Pierwsze to schronisko Ganischger Alm, nazywane przez moich gospodarzy ze Ski-Planet.pl "Szklana pułapką". Oprócz jedzenia, na narciarzy czeka tu Apres ski w najlepszym włoskim wydaniu. Żeby tu dojechać, wsiądź na krzesło Campanil (42).

Drugie miejsce ma zupełnie inny charakter. Z jednej strony łatwo pomyśleć, że to jakiś pasterski szałas. Mała rodzinna restauracja Weigler Schupf serwuje wyśmienity makaron, a także typowe dania Południowego Tyrolu. Najłatwiej dojechać tu z wyciągu Absan Meierl (21).

Val di Fiemme, 12.2014Weigler Schupf | fot. Franek Przeradzki

Val di Fiemme | Ski Center Latemar | Alpe Cermis | Alpe Lusia | Informacje praktyczne

Alpe Cermis, widok na Schronisko Paion Alpe Cermis, widok na Schronisko Paion fot. Franek Przeradzki

Alpe Cermis

O Alpe Cermis, świadomie lub nie, słyszeliśmy prawie wszyscy. To tutaj, w 1998 roku, amerykański pilot zawadził o linę kolejki górskiej strącając ją wraz z 20 narciarzami w przepaść. Po tym wydarzeniu, wyruszająca z Cavalese kolej linowa została gruntownie przebudowana i obecnie przez całą długość lina biegnie znacznie bliżej ziemi. Powstała również pośrednia stacja Fondo Valle, która jest bardzo praktyczna dla osób dojeżdżających z Tesero czy Predazzo.

Trasy i Wyciągi

W Alpe Cermis na narciarzy czeka 8 wyciągów i 26 kilometrów tras. U góry obok siebie funkcjonują niebieskie i czerwone, jednak największą atrakcją ośrodka jest co innego. Trasa Olimpia - siedem i pół kilometra zjazdu podczas którego pokonuje się przewyższenie 1400 metrów (start na 2250 m, meta860 m n.p.m.). Żeby w pełni wykorzystać jego potencjał, warto wstać o świcie i zrobić kilka przejazdów zanim na stoku pojawi się więcej osób. Twoje uda zapłoną a serce będzie walić jak dzwon. Słowo.

Val di Fiemme, 12.2014fot. Franek Przeradzki

Kompletną listę tras, wraz z charakterystyką znajdziesz na stronie ośrodka.

Val di Fiemme | Ski Center Latemar | Alpe Cermis | Alpe Lusia | Informacje praktyczne

Stoki dla początkujących w Alpe Lusia Stoki dla początkujących w Alpe Lusia fot. Franek Przeradzki

Alpe Lusia

Alpe Lusia leży na pograniczu Val di Fiemme i Val di Fassa, stad znajdziesz tę miejscowość w broszurach reklamowych obu dolin. Nie ma to większego znaczenia, bo wszędzie obowiązuje skipass Dolomiti Superski.

Trasy i Wyciągi

Do ośrodka można się dostać z dwóch stron: Bellamonte i Moeny. Z tej pierwszej znajdziemy słoneczne, płaskie i długie stoki. Z tej drugiej więcej czerwonych, bardziej stromych tras.

W sumie jest tu osiem wyciągów i 26 kilometrów do jazdy. Część najbliżej Bellamonte jest rewelacyjna dla początkujących. Z kolei wyżej, aż do wysokości 2327 m n.p.m. na narciarzy czekają przepiękne widoki. Okazale prezentuje się stad na przykład Marmolada (3342 m n.p.m.).

Val di Fiemme, 12.2014Marcin ze Ski-planet przy trasie do schroniska Bucaneve | fot. Franek Przeradzki

Alpe Lusia to również słynne w całych Włoszech centrum szkolenia osób z niepełnosprawnościami. Znajdziesz tutaj odpowiednio przeszkolonych instruktorów, sprzęt i infrastrukturę.

Kompletną listę tras, wraz z charakterystyką znajdziesz na stronie ośrodka.

Val di Fiemme | Ski Center Latemar | Alpe Cermis | Alpe Lusia | Informacje praktyczne

Widok z samolotu podchodzącego do lądowania w Bergamo Widok z samolotu podchodzącego do lądowania w Bergamo fot. Franek Przeradzki

Val di Fiemme - informacje praktyczne

Zakwaterowanie

Najpopularniejsze miejscowości w Val di Fiemme to Predazzo i Cavalese. Warto jednak wziąć pod uwagę również Tesero, oraz inne, pomniejsze wioski położone przy drogach do ośrodków narciarskich. W każdej z tych miejscowości znajdziemy autentyczną, włoską lub południowo tyrolską atmosferę, a mieszkańcy są tu na prawdę wyjątkowo przyjaźni w stosunku do turystów.

Szukasz noclegu we Włoszech? Polecamy bazę noclegowa przygotowaną we współpracy Ski-Planet.pl

Skipass

Wszystkie pięć ośrodków w Val di Fiemme należy do grupy Dolomiti Superski. Kupując jeden skipass możesz jeździć bez ograniczeń w każdym z nich.

W sezonie, tj. w okresie gwiazdkowo-sylwestrowym oraz od początku lutego do połowy marca za sześć dni jazdy zapłacisz odpowiednio:

Dorośli €229 | dzieci €160 | seniorzy €206

Poza sezonem (czyli w styczniu i od połowy marca)

Dorośli €202 | dzieci €141 | seniorzy €181

Dokładny cennik i warunki sprzedaży na stronie Dolomiti Superski.

Dojazd i przemieszczenie się na miejscu

Jadąc z Polski, do Val di Fiemme dostaniemy się zjeźdżając zjazdem Ora-Ogna z autostrady przez przełęcz Brenner. Najbliższe lotniska to Bolzano (45 km), Innsbruck (160km), Trevisio (160km), Werona (170 km), Wenecja (190 km) i Bergamo (250 km). Z Werony, Bergamo, Wenecji i Trevisio do wybranej miejscowości można łatwo dostać się objazdowym autobusem Fly Ski Shuttle. Cena to €25 w jedną i €39 w dwie strony. Dziecko poniżej 12 roku życia podróżujące z rodzicem jedzie gratis. Więcej informacji o transferze.

W całej dolinie działa sprawna sieć skibusów, jednak jest to jedno z tych meijsc, w których przyjemnie jest mieć do dyspozycji samochód. Dzięki niemu można szybko i sprawnie przemieszczać się miedzy ośrodkami. A jeśli będziesz w nastroju do zwiedzania, pamiętaj, że skipass Dolomiti Superski obejmuje w sumie 1200 km tras w 12 regionach narciarskich. Nic, tylko jeździć.

Więcej informacji o Val di Fiemme

autor: Franek Przeradzki, tekst powstał dzięki pomocy Ski-planet.pl

Val di Fiemme | Ski Center Latemar | Alpe Cermis | Alpe Lusia | Informacje praktyczne