Howard Webb o Szymonie Marciniaku: Najlepszy występ w historii MŚ

- To był najlepszy sędziowski występ w historii mistrzostw świata - tak pracę Szymona Marciniaka, dla portalu WP Sportowe Fakty, podsumował Howard Webb, były sędzia międzynarodowy i arbiter w meczu finałowym MŚ w 2010 roku.

Mistrzostwa świata w Katarze przeszły do historii. I to w najlepszy możliwy sposób. Finał między Argentyną a Francją był prawdopodobnie najlepszym finałem mundialu w historii. Argentyna do 80. minuty prowadziła już 2:0 po golach Messiego i Di Marii. Ale w 97 sekund stan gry wyrównał Kylian Mbappe. W dogrywce obie drużyny znowu dały sobie po razie. Do bramki trafili ponownie Messi i Mbappe. W ostatnich sekundach szansę na zamknięcie sprawy miał Kolo Muani, ale w sytuacji sam na sam przegrał pojedynek z Emiliano Martinezem. W rzutach karnych lepsi okazali się Argentyńczycy i po 36 latach odzyskali mistrzostwo świata.

Zobacz wideo Maroko przegrało, ale kibice są dumni ze swoich piłkarzy. "Gra nawet orkiestra dęta!"

Howard Webb pod wrażeniem Szymona Marciniaka

Poziomem dopasował się polski zespół sędziowski z Szymonem Marciniakiem na czele. Polski sędzia miał dużo pracy, ale wywiązał się ze wszystkiego znakomicie. Panował nad spotkaniem i podjął znakomite decyzje we wszystkich spornych sytuacjach. A tych trochę było, po Marciniak podyktował aż trzy rzuty karne. Pokazał też żółtą kartkę Markusowi Thuramowi za symulowanie w polu karnym.

Niektórzy obserwatorzy mieli pewne zastrzeżenia, chociażby do tego, że rzut karny dla Argentyny był "miękki". Ale eksperci sędziowscy nie mają wątpliwości, że Marciniak spisał się znakomicie. Wśród nich znalazł się Howard Webb, były znany angielski sędzia, który w 2010 roku sam prowadził finał mistrzostw świata.

Portal WP Sportowe Fakty poprosił Webba o komentarz do występu Marciniaka. Anglik, jak się okazuje, nie może się nachwalić Marciniaka. - To był najlepszy sędziowski występ w historii mistrzostw świata. Jestem taki dumny! Szymon był fantastyczny. Ale na wielkie brawa zasłużył cały sędziowski zespół, bo na przykład decyzje co do spalonych w kluczowych momentach, jak choćby przy trzecim golu, były świetne. To był wspaniały występ polskich arbitrów, a co do Szymona, to podkreślę to jeszcze raz, top! – napisał Webb w SMS-ie do dziennikarza.

Więcej o: