Polska w czołówce rankingu UEFA

Reprezentacja Polski rok 2017 zakończyła na 7. miejscu w światowym rankingu FIFA. Które miejsce zajmuje w rankingu UEFA i skąd rozbieżności w wynikach? Rankingi różnią się między sobą sposobem obliczania punktów. W rankingu FIFA pod uwagę brane są wszystkie mecze reprezentacji z ostatnich czterech lat, a od wyniku meczu, jakości rywala i rodzaju rozgrywek zależy, ile punktów zostanie przyznanych. W rankingu UEFA brane pod uwagę są tylko mecze o punkty w ME, MŚ i turniejach eliminacyjnych. Turniej eliminacyjny i finałowy jest ujmowany łącznie jako jeden cykl, zaś pod uwagę przy obliczaniu danego rankingu brane są 2 ostatnie takie cykle oraz 1 z turniejów eliminacyjnych lub finałowych. W tym przypadku cykl eliminacji do MŚ 2014 i sam turniej stanowią 20 proc. punktów, po 40 proc. zaś stanowi cykl eliminacji do Euro 2016 i turniej oraz eliminacje do MŚ 2018. Poniżej prezentujemy europejski ranking.

1. Niemcy - 40,747

Tu nie może być zaskoczenia. Wszak Niemcy to aktualni mistrzowie świata oraz półfinaliści poprzednich mistrzostw Europy. Drużyna Joachima Loewa doskonale poradziła sobie też w eliminacjach do rosyjskiego mundialu, gdzie wygrała wszystkie 10 meczów. Niemcy wyprzedzili m.in. Irlandię Północną oraz Czechów.

2. Portugalia - 38,655

Tu też bez specjalnego zaskoczenia, bo miejsce zaraz za Niemcami przypadło aktualnym mistrzom Europy. Chociaż Portugalczycy awans na rosyjski mundial zapewnili sobie dopiero w ostatniej kolejce eliminacji, to grali w nich dobrze. W 10 meczach odnieśli dziewięć zwycięstw i ponieśli tylko jedną porażkę.

3. Belgia - 38,123

Podium zamykają Belgowie, czyli ćwierćfinaliści ostatniego mundialu oraz Euro. Belgia, podobnie jak Niemcy, jak burza przeszli eliminacje do MŚ 2018. Drużyna Roberto Martineza wygrała dziewięć meczów i jeden zremisowała, a w grupie wyprzedziła m.in. Grecję oraz Bośnię i Hercegowinę.

4. Hiszpania - 37,311

Byli mistrzowie świata i Europy wciąż wysoko w rankingu UEFA. Ale tu też zdziwienia być nie może, bo chociaż ostatnie Euro Hiszpanie zakończyli już w 1/8 finału, to eliminacje do MŚ 2018 przeszli bez problemu, wygrywając dziewięć meczów i remisując jeden.

5. Francja - 36,617

Piąte miejsce dla Francuzów. Finaliści Euro 2016 drogi na rosyjski mundial nie mieli specjalnie łatwej. Chociaż "trójkolorowi" wygrali swoją grupę, to w 10 meczach zdarzyła im się jedna porażka oraz dwa remisy, w tym jeden kompromitujący z Luksemburgiem. Mimo to Francuzi wygrali swoją grupę przed Szwecją oraz Holandią.

6. Anglia - 36,231

Chociaż na Euro 2016 Anglicy odpadli już w 1/8 po porażce z Islandią, to bardzo dobrze poradzili sobie w el. MŚ 2018. Zespół Garetha Southgate'a wygrał osiem meczów, dwa zremisował i wygrał grupę przed Słowacją i Szkocją.

7. Szwajcaria - 34,986

Zdziwieni? No właśnie, Szwajcarzy, których wyeliminowaliśmy na Euro 2016 zajmują jednak miejsce przed nami w najnowszym rankingu UEFA. Wszystko głównie przez eliminacje do MŚ 2018, gdzie Szwajcarzy wygrali aż dziewięć meczów i tylko jeden - z Portugalią - przegrali.

8. Włochy - 34,426

Ostatnia reprezentacja, która wyprzedza Polaków. Włosi są tuż przed zespołem Adama Nawałki, chociaż Euro 2016 - podobnie jak my - zakończyli w ćwierćfinale, a w eliminacjach MŚ 2018 odnieśli siedem zwycięstw, ponieśli jedną porażkę i zanotowali dwa remisy.

Pożegnanie Artura Boruca podczas meczu towarzyskiego Polska - Urugwaj na Stadionie Narodowym. Warszawa, 10 listopada 2017 Pożegnanie Artura Boruca podczas meczu towarzyskiego Polska - Urugwaj na Stadionie Narodowym. Warszawa, 10 listopada 2017 Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

9. Polska - 32,982

Gdyby nie nieudane eliminacje do MŚ 2014, moglibyśmy liczyć na wyższą pozycję. Tak jednak ratuje nas ćwierćfinał Euro 2016 oraz dobre kwalifikacje do rosyjskiego mundialu, gdzie wygraliśmy osiem meczów remisując i przegrywając po jednym razie.

10. Islandia - 31,155

Huh! Pierwszą dziesiątkę zamykają rewelacyjni Islandczycy, czyli ćwierćfinaliści Euro 2016 oraz drużyna, która po wielkich emocjach awansowała na MŚ w Rosji. Islandczycy wygrali w grupie siedem meczów, jeden zremisowali i dwa przegrali, ale mimo to wyprzedzili m.in. Chorwację, Ukrainę oraz Turcję.

Ranking UEFA Ranking UEFA UEFA.com

Miejsca 11. - 55.

W rankingu sklasyfikowanych zostało 55. zespołów. W drugiej dziesiątce znalazły się kolejno: Chorwacja, Holandia, Austria, Walia, Rosja, Słowacja, Szwecja, Ukraina oraz Irlandia. Mało zaszczytne, ostatnie miejsce w zestawieniu zajął Gibraltar, który wyprzedzany jest przez San Marino oraz Kosowo.