ME Lekkoatletyka 2018. Guba pokazała moc, Małachowski odpadł, Cichocka z najlepszym wynikiem w sezonie

Piotr Małachowski i Robert Urbanek odpadli w eliminacjach rzutu dyskiem. Paulina Guba i Klaudia Kardasz dobrze się zaprezentowały w kwalifikacjach pchnięcia kulą, a Angelika Cichocka uzyskała najlepszy wynik w sezonie na 800 metrów.

Finał rzutu dyskiem bez Polaków

Piotr Małachowski i Robert Urbanek odpadli w kwalifikacjach rzutu dyskiem. Małachowski, który bronił tytułu sprzed dwóch lat z Amsterdamu, nie miał mierzonej ani jednej próby. Jego odpadnięcie to spora niespodzianka, choć w tym sezonie nie rzucał szczególnie daleko.

- Jestem bardzo zły. Przegrałem ze stresem. Gdybym był nieprzygotowany, to powiedziałbym "No okej". Ale może przez to, że przegrałem wejdzie we mnie jeszcze większa wola walki, jeszcze większa chęć? - mówi Piotr Małachowski.

Piotr Małachowski nie przeszedł eliminacji rzutu dyskiemPiotr Małachowski nie przeszedł eliminacji rzutu dyskiem MATTHIAS SCHRADER/AP

Urbanek miał dwie próby zmierzone, ale rzucał zbyt blisko, by myśleć o awansie. Najlepszy wynik w kwalifikacjach miał Daniel Stahl ze Szwecji, który rzucił 67,07 m.

Bez medali dla Polski w chodzie

Rafał Augustyn zajął szóste miejsce w chodzie na 50 km. Polak (3:51:37) stracił ponad pięć minut do zwycięzcy. Sensacyjnym triumfatorem został Marian Zakalnickij z Ukrainy (3:46:32). Na drugim miejscu z minutą straty doszedł Matej Toth ze Słowacji (3:47:27), a trzeci był Dzmitry Dziubin z Białorusi (3:47:59), który ustanowił swój nowy rekord kariery. Rafał Sikora był siódmy, a Adrian Błocki zajął 11. miejsce.

Rywalizację pań wygrała Ines Henriques z Portugalii, srebro przypadło Ukraince Alinie Tsiviliy, a brąz Hiszpance Julia Takacs.

Guba i Kardasz w finale pchnięcia kulą

Polskie kulomiotki nie miały absolutnie żadnych problemów z awansem do finału ME w Berlinie. Paulina Guba uzyskała 18,66 m, co dało jej trzeci rezultat. Od najlepszej w kwalifikacjach Christiny Schwanitz pchnęła bliżej o ledwie 17 cm. Do drugiego miejsca, które zajęła Białorusinka Aliona Dubicka, zabrakło jej tylko centymetra. Klaudia Kardasz pchnęła na równe 18 metrów, co dało jej czwarte miejsce.

- Podjęłam współpracę z psychologiem i naprawdę dobrze nam idzie. Wytrenować ciało to jedno, ale wytrenować głowę to też jest sztuka - mówi Guba, zapewniając, że nie usztywnia jej presja.

Finał pchnięcia kulą kobiet rozpocznie się w środę o godz. 20.15.

Piotr Małachowski nie przeszedł eliminacji rzutu dyskiemMICHAEL SOHN/AP

Linkiewicz i Saganiak w półfinale 400m przez płotki

Dwie Polki uzyskały awans do półfinałowych biegów na 400m przez płotki. Joanna Linkiewicz, która wraca do formy po kontuzji, wygrała swój bieg eliminacyjny. Justyna Saganiak w swoim biegu była czwarta, ale czas 57,24 dał jej miejsce w kolejnej rundzie.

Półfinały 400m przez płotki kobiet zaplanowano na środę na godz. 19.05.

Kowaluk 0,01 sekundy od półfinału

Łukasz Krawczuk był ostatnim biegaczem, który awansował z czasem do półfinałów 400 m. Polak uzyskał czas 46.17. O 0,01 sekundy wolniejszy od niego był Dariusz Kowaluk i dla niego zabrakło już miejsca w kolejnej rundzie. Co prawda Martyn Rooney pobiegł od Polaka wolniej, ale był w pierwszej trójce swojego biegu eliminacyjnego. Najlepszy czas kwalifikacji uzyskał reprezentant Belgii Jonathan Borlee (45.19).

ME Lekkoatletyka 2018. Terminarz Mistrzostw Europy w Berlinie

Cichocka i Sabat w półfinałach

Angelika Cichocka uzyskała najlepszy wynik w sezonie (2:01.01) i awansowała do półfinału biegu na 800 m. Pobiegnie w nim też Anna Sabat, która podobnie jak Cichocka była czwarta w swoim biegu, ale też pobiegła na tyle szybko (2:01.67), by czas dawał jej kwalifikację.

Półfinały 800 metrów kobiet odbędą się w środę o godz. 19.55.

Zalewski w finale 3000m z przeszkodami

Krystian Zalewski zajął drugie miejsce w swoim biegu eliminacyjnym i bez większych problemów uzyskał awans do finału 3000m z przeszkodami. Biorąc pod uwagę czasy z dwóch biegów, Polak miał ósmy wynik dnia. Do najszybszego Yohannesa Chiappinellego stracił pół minuty.

Piotr Małachowski nie przeszedł eliminacji rzutu dyskiemMATTHIAS SCHRADER/AP

Mistrz świata w dziesięcioboju odpadł

Kevin Mayer, mistrz świata z Londynu i srebrny medalista igrzysk olimpijskich w Rio, odpadł po drugiej konkurencji dziesięcioboju. Francuz nie spalił trzy próby w skoku w dal. Po trzech konkurencjach Polak Paweł Wiesiołek zajmuje 12. miejsce w grupie B.

ME Lekkoatletyka 2018. Najliczniejsza ekipa Biało-Czerwonych w historii

Rozkład popołudniowych wydarzeń drugiego dnia na lekkoatletycznych ME w Berlinie:

18:30 - dziesięciobój (skok w dal), mężczyźni - (Paweł Wiesiołek)

18:45 - rzut młotem, mężczyźni, finał - (Paweł Fajdek, Wojciech Nowicki)

19:05 - 100 m, półfinały, kobiety - (Ewa Swoboda)

19:05 - skok o tyczce, kwalifikacje, kobiety - (Justyna Śmietanka)

19:30 - 100 m, półfinały, mężczyźni - (Dominik Kopeć)

19:55 - 400 pł, półfinały, mężczyźni - (Patryk Dobek)

20:20 - 10 000 m, finał, mężczyźni

20:33 - pchnięcie kulą, finał, mężczyźni - (Konrad Bukowiecki, Michał Haratyk)

21:00 - dziesięciobój (400 m), mężczyźni - (Paweł Wiesiołek)

21:30 - 100 m, finał, kobiety - (ew. Ewa Swoboda)

21:50 - 100 m, finał, mężczyźni - (ew. Dominik Kopeć)

Więcej o: