Wielokrotny mistrz Polski zmaga się z bardzo rzadkim nowotworem. "Narośl na kości miała 8 cm"

- Narośl na kości była wielkości 8 cm. To mnie troszeczkę zaskoczyło - powiedział Marcin Gembiak. Mistrz Europy i wielokrotny mistrz Polski w motorowodnictwie zmaga się z bardzo rzadkim nowotworem.

Marcin Gembiak dowiedział się o tym przypadkowo. - W okolicach października-listopada 2020 roku zacząłem odczuwać ból w lewym kolanie. Sprawa wydawała się niegroźna, ponieważ przyczyny szukałem w wypadku, który miałem w 2008 czy 2009 roku, kiedy to tak naprawdę przefrunąłem linię mety. Wtedy noga zablokowała mi się między kokpitem a kierownicą. Tam doznałem dosyć poważnego wypadku. Zerwałem dwa więzadła krzyżowe, naderwałem dwa więzadła poboczne, zmiażdżyłem łąkotkę - wspominał w rozmowie z "WP SportoweFakty" Gembiak.

Zobacz wideo "Życie kierowców F1 będzie wyglądało zupełnie inaczej. Powrót do gokartów"

I dodał: - Lekarz stwierdził, że jest bardzo duży stan zapalny, ale generalnie jeżeli chodzi o kolano, to staw nie jest uszkodzony, a więzadła są całe. Trafiłem więc na USG - mówił. - Podczas USG dowiedziałem się, że jest zmiana kostna. Jeżeli chodzi o mięśnie i więzadła, wszystko jest w porządku. Natomiast narośl na kości była wielkości 8 cm. To mnie troszeczkę zaskoczyło.

Marcin Gembiak o problemach spowodowanych chorobą. "Doszło do zmian w szpiku"

Diagnoza lekarzy wskazała, że Gembiak zmaga się z nowotworem złośliwym osteosarcoma, czyli kostniakomięśniakiem kości udowej. - Doszło również do zmian w szpiku, a obecnie kość już jest na tyle zdegenerowana, że mam problemy z chodzeniem - przyznaje mistrz Europy. 35-latek rozpoczął już leczenie w Warszawie, jednak rokowania nie są najlepsze. Istnieje nawet możliwość amputacji nogi w celu ratowania życia byłego sportowca.

Australian Open 2021. Iga Świątek po meczu III rundy z Fioną FerroTo dlatego Świątek przegrała z Halep? "Dawno nie widzieliśmy jej tak narzekającej"

- Pierwotnie planowane jest takich cykli [chemii] ok. 9-10. Natomiast po trzeciej będę miał kolejne badania obrazowe, które pokażą, czy zmiana nowotworowa poddaje się leczeniu, czy jest bez zmian. Wtedy również zostanie podany ostateczny termin amputacji nogi - dodał. 

Marcin Gembiak przez 17 lat był jednym z czołowych zawodników w motorowodniactwie. Występując w Klubie Sportowym Posnania zdobył m.in. mistrz Europy (2007) T-550, brązowy medal mistrzostw Świata (2010), 3. Miejsce na Pucharze Świata (2000) JT-250 czy cztery mistrzostwa Polski. 

Więcej o: