Odnaleziono ciała siedmiu wspinaczy, którzy zaginęli w Himalajach. Wyjaśniono okoliczności ich śmierci

Grupa poszukiwawcza odnalazła ciała siedmiu himalaistów, którzy pod koniec maja zaginęli w Himalajach. Wspinacze próbowali zdobyć szczyt Nanda Devi. Wciąż trwają poszukiwania ciała ósmego członka międzynarodowej grupy.

Wspinacze wchodzili w skład międzynarodowej grupy, która próbowała zdobyć szczyt Nanda Devi. Po drodze napotkała jednak na bardzo trudne warunki atmosferyczne. Kontakt ze wspinaczami urwał się 26 maja, a ich ciała zlokalizowano kilka dni później. Teraz grupa poszukiwawcza odnalazła siedem ciał, przy okazji wyjaśniając okoliczności śmierci himalaistów. Z 12-osobowej grupy przeżyły tylko cztery osoby. Wśród zmarłych są Brytyjczycy, Amerykanie, Australijczyk i Hindus

Zobacz wideo

Zdaniem telewizji CNN, która poinformowała o odnalezieniu siedmiu ciał, wspinacze zginęli w trakcie lawiny, którą napotkali próbując zdobyć jeden z nienazwanych dotąd szczytów, znajdujących się w drodze na Nanda Devi. Grupa próbowała atakować szczyt mimo braku zgody na takie działania.

Międzynarodowa grupa, w której wspinali się tragicznie zmarli himalaiści, składała się z 12 osób. Jej celem było zdobycie Nanda Devi, drugiego co do wysokości szczytu Indii, znajdującego się w masywie Garhwalu w zachodniej części Himalajów Wysokich. Szczyt po raz pierwszy został zdobyty w 1936 roku, kiedy na jego wierzchołku stanęli Noel Odell i Harold William Tilman.

Więcej o: