Fatalne wieści z Himalajów. Zaginęło ośmiu wspinaczy. W pobliżu jest polska ekspedycja

Zaginęło ośmiu himalaistów z międzynarodowej grupy, która wspinała się na szczyt Nanda Devi (7434 m). W pobliżu znajdują się polscy wspinacze, którzy w czerwcu chcą zdobyć szczyt znajdujący się w Himalajach Wschodnich. Teraz mają jednak przeprowadzić akcję ratunkową - informuje portal dreamwanderlust.com.

Międzynarodowa grupa składała się z 12 himalaistów, którzy w drodze na szczyt napotkali na bardzo trudne warunki atmosferyczne. - Utrudniają one poszukiwania. W indyjskiej części Himalajów wystąpiły obfite opady deszczu, a w wyższych partiach - śniegu. Przez to widoczność jest bardzo zła - informuje portal bbc.com.

Zobacz wideo

Mimo trudnych warunków i zagrożenia lawinowego, ratownicy niemal od razu zdołali uratować czterech członków wyprawy. Ośmiu pozostałych uznano jednak za zaginionych. Wśród nich są Brytyjczycy, Amerykanie, Australijczyk i Hindus.

Polska wyprawa w pobliżu

W pobliżu szczytu Nanda Devi, gdzie zaginęli wspomniani wspinacze, znajdują się także polscy himalaiści, którzy biorą udział w ekspedycji związanej z 80. rocznicą pierwszej polskiej wyprawy w Himalaje, która skończyła się zdobyciem Nanda Devi 2 lipca 1939 roku przez Jakuba Bujaka i Janusza Klarnera. Portal dreamwanderlust.com informuje, że Polacy pod kierownictwem Jarosława Gawrysiaka są gotowi przerwać swoją wyprawę, by przeprowadzić akcję ratunkową zaginionych członków międzynarodowej grupy.

W skład grupy, poza Gawrysiakiem wchodzą także Rafał Fronia, Batłomiej Szeliga, Oswald Rodrigo Pereira, Jan Lenczowski oraz Anindya Mukherjee.

Nanda Devi, to drugi co do wysokości szczyt Indii. Znajduje się on w masywie Garhwalu w zachodniej części Himalajów Wysokich. Po raz pierwszy został zdobyty w 1936 roku, kiedy na jego wierzchołku stanęli Noel Odell i Harold William Tilman.

Więcej o: