Zlokalizowano ciała pięciu z ośmiu zaginionych himalaistów na Nanda Devi. W akcji ratunkowej pomagać mogą Polacy

Dzięki użyciu helikoptera udało się zlokalizować ciała pięciu z ośmiu zaginionych himalaistów, którzy próbowali zdobyć szczyt Nanda Devi (7434m). Ze względu na warunki pogodowe niemożliwe jest lądowanie śmigłowca. Z tego powodu w akcji ratunkowej pomagać mogą Polacy, którzy znajdują się już pod szczytem.

Jak informuje BBC, przy użyciu helikoptera zlokalizowano ciała pięciu z ośmiu zaginionych himalaistów, którzy próbowali zdobyć szczyt Nanda Devi (7434m). - Cztery ciała były widoczne razem, piąte znajduje się nieco dalej - poinformowano. Nie wiadomo jednak, w jaki sposób służby planują dostać się do ciał. Nie ma także informacji dotyczących pozostałej trójki zaginionych.

Zobacz wideo

Międzynarodowa grupa składała się z 12 himalaistów, którzy w drodze na szczyt napotkali na bardzo trudne warunki atmosferyczne. - Utrudniają one poszukiwania. W indyjskiej części Himalajów wystąpiły obfite opady deszczu, a w wyższych partiach - śniegu. Przez to widoczność jest bardzo zła - informuje portal bbc.com. Mimo trudnych warunków i zagrożenia lawinowego, ratownicy niemal od razu zdołali uratować czterech członków wyprawy. Ośmiu pozostałych uznano za zaginionych. Wśród nich są Brytyjczycy, Amerykanie, Australijczyk i Hindus.

Polska wyprawa w pobliżu

W pobliżu szczytu Nanda Devi, gdzie zaginęli wspomniani wspinacze, znajdują się także polscy himalaiści. Biorą udział w ekspedycji związanej z 80. rocznicą pierwszej polskiej wyprawy w Himalaje, która skończyła się zdobyciem Nanda Devi 2 lipca 1939 roku przez Jakuba Bujaka i Janusza Klarnera. W mediach pojawiają się już informacje, że Polacy pod kierownictwem Jarosława Gawrysiaka są gotowi przerwać swoją wyprawę, by przeprowadzić akcję ratunkową zaginionych członków międzynarodowej grupy.

W skład grupy, poza Gawrysiakiem wchodzą także Rafał Fronia, Batłomiej Szeliga, Oswald Rodrigo Pereira, Jan Lenczowski oraz Anindya Mukherjee.

Nanda Devi, to drugi co do wysokości szczyt Indii. Znajduje się on w masywie Garhwalu w zachodniej części Himalajów Wysokich. Po raz pierwszy został zdobyty w 1936 roku, kiedy na jego wierzchołku stanęli Noel Odell i Harold William Tilman.

Więcej o: