Boks. Czagajew i Powietkin w walce o pas WBA wagi ciężkiej?

Jest całkiem prawdopodobne, że niebawem Rusłan Czagajew i Aleksander Powietkin staną do walki o tytuł mistrza świata wagi ciężkiej federacji WBA. Scenariusz taki będzie możliwy, jeśli znajdującemu się aktualnie w posiadaniu pasa czempiona "królewskiej" dywizji Davidowi Haye władze World Boxing Association przyznają status "Super Czempiona" i tytuł "zwykłego" mistrza stanie się wakujący.

Czagajew na swoją mistrzowską szansę czeka już od maja 2010 roku, kiedy zapewnił sobie pozycję oficjalnego challengera, pokonując w pojedynku eliminacyjnym Kali Meehana. Walka Uzbeka z Davidem Haye nie mogła jednak dojść do skutku ze względu na problemy zdrowotne pretendenta do tytułu (żółtaczka) i trwające negocjacje w sprawie unifikacyjnego boju "Hayemakera" z mistrzem WBO i IBF Władimirem Kliczką. Ostatecznie Haye i Kliczko osiągnęli porozumienie i kontraktując walkę unifikacyjną, dali federacji WBA formalne podstawy do przyznania Anglikowi statusu "Super Czempiona", a sklasyfikowanym na najwyższych pozycjach rankingowych Czagajewowi i Powietkinowi szansę zaboksowania o "zwykłe" mistrzostwo WBA.

Tytuł "Super Czempiona" został stworzony przez federację WBA na potrzeby sytuacji, w których jej mistrz wchodzi dodatkowo w posiadanie (lub może wejść w posiadanie) mistrzowskich pasów innych organizacji. Podstawowym przywilejem "Super Czempiona" jest wydłużony z 12 do 18 miesięcy czas pomiędzy tzw. obowiązkowymi obronami tytułu - by w międzyczasie był w stanie wywiązać się z obowiązkowych obron tytułów innych federacji.

Wszystkie informacje o boksie- Ringpolska.pl >