Tour de Ski. Norweski biegacz porównał Kowalczyk do silnika diesla

Diesel-Doris - takim epitetem określił Justynę Kowalczyk na swoim blogu słynny norweski biegacz Peter Northug jr. ?Therese wciąż ma szanse, by dogonić Kowalczyk. Szkoda, że nie ma obok siebie Marit Bjoergen, bo być może jeszcze nigdy nie była tak mocna jak teraz. Tyle że Diesel-Doris zdaje się być w świetnej formie i szybko zbudowała przewagę, ale wszystko się może zdarzyć" - napisał lider klasyfikacji generalnej PŚ.

Norwescy dziennikarze próbowali łagodzić sytuację, zapewniali że Northug nie chciał obrazić Kowalczyk. Po prostu w ten sposób obrazowo przedstawił styl biegania Kowalczyk, która na trasach bardziej przypomina traktor niż wyścigówkę. Jednak YouTube nie zostawia żadnych złudzeń. Wpisując hasło "diesel-doris" ze skandynawskich stron wyskakują filmy przedstawiające pociągowego konia.

Norweska stacja TV2 poprosiła polską biegaczkę o komentarz do wpisu Northuga: - Ja wygrałam Tour de Ski trzy razy, on ani razu. Może to dlatego, że ja nie zajmuję się głupotami - odpowiedziała Polka.

Rok temu Kowalczyk była bardzo zmobilizowana i zdeterminowana, by wygrać Tour, m.in. zachowaniem norweskich mediów, które przed startem prorokowały, że na ostatni etap, czyli podbieg pod Alpe Cermis, Marit Bjoergen ruszy z przynajmniej sześciominutową przewagą nad Polką. Tymczasem to Kowalczyk wygrała pierwsze trzy etapy, a później całą imprezę. Teraz słowa Northuga mogą tylko pomóc Polce przetrwać w dobrej formie cztery ostatnie etapy obecnego.

Menedżer Northuga, Lars Gilleberg, powiedział, że narciarz absolutnie nie chciał obrazić ani urazić Justyny. - To był komplement dla niej, docenienie sportowej klasy. Ona ma w sobie tyle energii i mocy, że praktycznie wygląda, jakby była nie do zdarcia, stąd porównanie do silnika Diesla. Skąd imię Doris? Nie wiem, jest bardzo popularne w Norwegii

Norwegia wciąż czeka na zwycięstwo swojego biegacza lub biegaczki w Tourze. W rywalizacji kobiet Johaug traci do Kowalczyk 50 sekund, wśród mężczyzn Northug jest trzeci. Ma jednak tylko dziewięć sekund straty do Rosjanina Maksima Wylegżanina i siedem do Szwajcara Dario Cologny.

Zobacz wideo
Więcej o: