Tour de Ski. Niesportowe zachowanie rywalek Kowalczyk. Czytelnicy Sport.pl: "Skandal!"

W półfinale sprintu techniką dowolną w Val Muestair doszło do niesportowego zachowania ze strony Norweżek. Ingvild Oestberg specjalnie zwolniła przed metą i przepuściła Kristin Steirę, która zajmuje wyższe miejsce w klasyfikacji generalnej zawodów. Czytelnicy Sport.pl są oburzeni tym "zagraniem" rywalek Justyny Kowalczyk

Do zdarzenia doszło w pierwszym półfinale, który wygrała późniejsza triumfatorka całego sprintu Kikkan Randall. Steira dzięki koleżance uzyskała awans do finału. Jak się potem okazało, sama Oestberg również awansowała jako tzw. lucky looser, ale tuż po biegu tego jeszcze nie wiedziała.

Późniejsze powtórki telewizyjne pokazały, że kierownik reprezentacji Norwegii Age Skinstad jednoznacznym gestem nakazał zwolnić zawodniczce. Sam jednak temu zaprzecza. - Dziewczyny już wcześniej uzgodniły między sobą, że zrobią coś takiego, jeśli zajdzie taka potrzeba - mówi.

Sama Oestberg też zapewnia, że to była jej własna decyzja. - To był wspaniały, wielki gest. Ingvild bardzo mi dzisiaj pomogła - podziękowała koleżance Steira.

Norwegowie nie widzą nic zdrożnego w zachowaniu, które trudno nazwać zgodnym z duchem fair play. Co innego czytelnicy Sport.pl, którzy z oburzeniem przyjęli "zagranie" Norweżek. "Niesportowe zachowanie w kadrze Norweskiej - Oestberg zatrzymała się przed metą, żeby przepuścić Steirę będącą wyżej w klasyfikacji TDS. Gdzie tu fair play? Takie szopki powinny być karane. Powinna być dyskwalifikacja za ten numer" - napisał w komentarzu pod relacją czytelnik o nicku santand.

"Zachowanie Oestberg i Steiry w pierwszym półfinale skandalicznie. Steira jest wyżej i jako jedyna miała szanse wystartować w okolicach Johaug w czwartkowym biegu na 15km, ale musiała odrobić jeszcze kilkanaście sekund. Dlatego widać, że podziałali tu Norwescy trenerzy. Skandal! Za takie sytuacje powinny być kary! Mam nadzieję, że ktoś to zauważył i dostaną obydwie karne sekundy, chociaż marna na to szansa...Wiem, że obydwie znalazły się w finale, ale były kalkulacje i ustawianie kolejności na mecie, a to powinno być zauważone !!!" - dodał czesio8888.

W finale Oestberg była druga, a jej rodaczka przybiegła piąta. Steira wciąż ma szanse na końcowy triumf w Tour de Ski, bo zajmuje w klasyfikacji generalnej trzecie miejsce. Prowadzi niezmiennie Justyna Kowalczyk, która we wtorek odpadła w drugim półfinale i zajęła siódmą pozycję.

W czwartek kolejny bieg, tym razem na 15 kilometrów stylem dowolnym w Toblach. Relacja z tych zawodów na żywo od godz. 15.15 w Sport.pl.

Zobacz wideo
Więcej o: