• Link został skopiowany

Nauczyciel WF-u z Klasą. To ten, który nie boi się wyzwań

Hanna Szuszkiewicz, niegdyś zawodniczka kadry piłki ręcznej, obecnie dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w Elblągu. Aktywnie bierze udział w akcji WF z Klasą, promując wychowanie fizyczne.

Życie sportowe pani Hanny zaczęło się w drugiej klasie podstawówki, gdzie po raz pierwszy zetknęła się z piłką ręczną. Jej dalsze życie zostało zdeterminowane przez tę dyscyplinę. Tytuły Mistrza Polski udział w rozgrywkach Pucharu Europy i wiele sportowych wydarzeń to niezapomniane emocjonalne pamiątki, które dają jej teraz ,,kopa" w podejmowanych działaniach. Głównym celem pracy pani Hanny jest rozpropagowanie wszelkich możliwych form ruchu wśród dzieci i ich rodziców.

Z jakimi problemami boryka się Państwa szkoła?

Niestety nie będę oryginalna, ale brak sali sportowej z prawdziwego zdarzenia to problem z pewnością trapiący wiele placówek. W SP4 mamy do dyspozycji zaadaptowaną aulę, która znajduje się na trzecim piętrze oraz dwie sale lekcyjne zamienione na gabinety do gimnastyki korekcyjnej. Wielkim wydarzeniem szkoły było otwarcie Orlika w 2012r. co spowodowało, że możemy rozszerzać wachlarz oferty zajęć dodatkowych i zajęć pozalekcyjnych. Dzieci pomimo złej pogody za wszelką cenę chcą mieć zajęcia na Orliku. To mnie cieszy, bo wiem, że dzieciaki w sposób naturalny wdrażają się do rekreacji ruchowej.

Jak wspomina Pani swój WF z dzieciństwa?

Fantastycznie, moje rozmiłowanie było tak naturalne, że trudno mi powiedzieć teraz, czy były jakieś problemy. Sala była bardzo mała, ale pomimo to trenowałyśmy piłkę ręczną, jeździliśmy sami na zajęcia na basen, które zaczynały się o 7.10. Moja nauczycielka wf, była świeżo po studiach więc miała w sobie moc energii i pasji, którą nas zarażała. Mecze rozgrywałyśmy na boisku asfaltowym, czy była pogoda, czy nie. Wspomnienia wychowania fizycznego mam jak najlepsze i bardzo chciałabym, aby moi uczniowie też mogli to samo powiedzieć kiedyś o swoim wf-ie.

Jak zachęcić dziewczynki do ćwiczeń?

Swoje zdanie na ten temat mam wyrobione od lat. Przykro mi, ale problem zapewnienia dziewczynom higieny po zajęciach jest bardzo istotny. Sama pamiętam, kiedy nie mogłam wykąpać się po wf-ie, bo prysznice były nieczynne. Dziewczyny mają w tej chwili jeszcze większą świadomość i prawo do tego, by szkoła sprostała ich oczekiwaniom. Kolejną sprawą jest atrakcyjność zajęć i ilość klas w sali na jednej lekcji. Trzeba pamiętać, że dzieci uwielbiają ruch przy muzyce, to powinien być priorytet każdego dyrektora, by zapewnić dostęp do muzyki na wychowaniu fizycznym. Koszty są niewielkie a korzyści ogromne.

Powiem może coś niepopularnego, ale dla mnie osobiście bez względu na to, czy chodzi o dziewczęta, czy chłopców kardynalną rolę odgrywa sam nauczyciel. To on jest mentorem i drogowskazem dla młodego człowieka, dlatego jeżeli nie będą to ludzie z pasją, to nie uda im się rozbudzić w dzieciach zamiłowania do szeroko pojętej rekreacji.

Jak współpracować z rodzicami?

Przede wszystkim bardzo aktywnie. Należy rodziców zachęcać do udziału w życiu sportowym szkoły, próbować pokazać im osiągnięcia ich dzieci. Animowanie rodziców to ważna rola po to chociażby, aby zrozumieli, że sport kształtuje charakter i zdrowie, wspiera bardzo mocno rozwój intelektualny dziecka. Dlaczego wielcy tego świata są ludźmi aktywnymi sportowo. Otóż udowodniono, że człowiek, który dba o swój rozwój fizyczny częściej odnosi sukcesy zawodowe i osobiste, jest człowiekiem zdrowszym psychicznie. Wg najnowszych badań naukowców z Instytutu Zdrowia Dziecka Uniwersytetu Londyńskiego - uprawianie sportu co najmniej 3 razy w tygodniu zmniejsza w sposób zasadniczy ryzyko wystąpienia depresji! Rodzice muszą wiedzieć, że należy u dzieci równolegle dbać o zdrowie psychiczne i fizyczne.

Zadanie jakie stoi przed współczesną szkołą, to powszechna edukacja rodziców, ale w sposób przyjazny, praktyczny, poprzez warsztaty, udział w zajęciach otwartych, organizację wspólnych turniejów i festynów rodzinnych.

Jaki nauczyciel, to dobry nauczyciel WF-u?

Dobry nauczyciel to ten, który nie boi się wyzwań, rozwijający się pod względem merytorycznym, ale także podążający za oczekiwaniami dzieci, słuchający ich potrzeb, pragnień. Dzieci to dobro narodowe, szczególnie musimy dbać o ich charaktery i rozwój emocjonalny a sport daje szerokie spektrum takich działań. Trzeba im wskazywać kierunki i drogowskazy, żeby nie błądziły. W dzieciakach jest naturalna potrzeba ruch, należy tylko ją umiejętnie podtrzymać i nadać ewentualnie jakiś cel.

Czym jest wychowanie fizyczne?

To nieodzowny element życia każdego człowieka. Mamy wychowanie fizyczne w naszej codzienności na każdym kroku. Dziecko idące z mamą na zakupy już bierze nieświadomie udział w wychowaniu fizycznym. Idzie przecież na spacer (nie samochodem), pomaga dźwigać zakupy. Zróbmy z tych wszystkich codziennych czynności wychowanie fizyczne, a okaże się, że żaden przedmiot nie jest tak wrośnięty w nasze życie. Wszystko jest kwestią spojrzenia.

Chcę dodać, że w związku z tym, że WF towarzyszy nam na każdym kroku, uważam, iż wycofanie się z oceniania na zajęciach wychowania fizycznego nie spowoduje obniżenia rangi przedmiotu, czego obawiają się przeciwnicy tej idei. Jednocześnie proszę zauważyć, jak naturalna jest potrzeba ruchu w dzieciach, nie da rady powstrzymać dzieci przed bieganiem na korytarzach szkolnych w czasie przerw (karami tak), ale czy nie lepiej otworzyć sale gimnastyczne i dać możliwość uczniom poruszać się w sposób kontrolowany. Nie boję się, że moi uczniowie zaczną lekceważyć przedmiot, ponieważ od początku tego roku codziennie o 7.45 organizuję rozruch poranny i mam komplet dzieci, bez przymusu, bez oceny, bez obowiązku. Po prostu chcą się ruszać.

Druga edycja programu WF z Klasą trwa

WF z Klasą to program adresowany do nauczycieli i nauczycielek wychowania fizycznego. Działania prowadzone są przez Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej, we współpracy z "Gazetą Wyborczą" i portalem Sport.pl, ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Wspieramy nauczycieli w opracowaniu innowacyjnych programów zajęć sportowych i pokazujemy, że mądrze prowadzony WF może być przyjemnością dla każdego. Kładziemy szczególny nacisk na zdrowy tryb życia, fair play, aktywizację uczniów mniej sprawnych oraz równe traktowanie chłopców i dziewcząt. II edycja programu WF z Klasą rozpoczęła się we wrześniu i potrwa przez cały rok szkolny 2014/2015. Więcej informacji na stronie www.wfzklasa.pl

Dodawanie komentarzy zostało wyłączone na czas ciszy wyborczej