ME piłkarzy ręcznych: Z kim w półfinale?

Chorwacja, Dania, Islandia i Norwegia to potencjalni rywale Polaków w walce o medale rozgrywanych w Austrii mistrzostw Europy. Sytuacja w grupie I jest skomplikowana.

Islandia nie musi oglądać się na rywali i jeśli wygra w czwartek o 16 z Norwegią może szykować się do półfinału. Norwegowie też jednak mają o co grać, jeśli pokonają Islandię różnicą co najmniej czterech goli i Duńczycy przegrają z Chorwacją, to oni znajdą się w półfinale. W takim wypadku Norwegia, Islandia i Dania będą miały po 6 punktów i o awansie zdecyduje bilans bezpośrednich spotkań (Islandia pokonała Danię 27:22, a Dania pokonała Norwegią 24:23).

Wielką wagę będzie miało też spotkanie Chorwacja - Dania (w czwartek o 20:30). Jeśli wygra Chorwacja, wywalczy awans do czwórki najlepszych i odeśle do domu Duńczyków. Jeśli wynik będzie odwrotny z awansu cieszyć się będą obrońcy tytułu mistrzów Europy. Chorwacji muszą wtedy liczyć na Norwegię, by ta wygrała z Islandią.

Tabela:

Pozostałe mecze:

Norwegia - Islandia (16.00) ; Rosja - Austria (18.00); Chorwacja - Dania (20.15)

Najtrudniejszą przeszkodą w drodze do finału wydają się Chorwaci. Dwukrotni mistrzowie olimpijscy, mistrzowie świata i trzykrotni wicemistrzowie świata potrafią bowiem się zmobilizować w najważniejszych momentach. O czym przekonali się już zawodnicy Bogdana Wenty ulegając w półfinale MŚ 2009 - 23:29, a w tym roku podczas Interwetten Cup. Wtedy Bogdan Wenta był pod wrażeniem gry rywali i mimo to przyznał, że "drzemie w nich jeszcze większy potencjał". Jak dotąd zresztą z Chorwatami wygraliśmy w meczu o stawkę tylko raz - podczas Igrzysk w Pekinie (27:24).

Te same igrzyska kibice piłki ręcznej wspominać będą także z innego powodu. Wówczas na drodze do medalu zawodnikom Bogdana Wenty stanęła Islandia, kolejny potencjalny przeciwnik w walce o medal mistrzostw Europy. Polacy niespodziewanie przegrali (30:32) i ostatecznie zajęli "dopiero" piąte miejsce. Tymczasem Islandczycy zostali rewelacją turnieju, zdobywając srebrny medal. To największy sukces reprezentacji tego kraju w jej historii. Wcześniej Islandczycy przegrywali z Polakami praktycznie każde ważniejsze starcie, w tym mecz decydujący o awansie na igrzyska w Pekinie. W maju 2008 Polska wygrała we Wrocławiu z wyspiarzami 34:28. Islandczycy nie awansowali też do mistrzostw świata w Chorwacji.

Podczas Euro w Austrii drużyna Gudmundura Gudmundssona spisuje się jednak całkiem dobrze. Zanotowała m.in. remis z Chorwacją i zwycięstwo z Danią.

Szanse na półfinał ciągle mają także Duńczycy, którzy chcą powtórzyć sukces sprzed dwóch lat, gdy wygrali mistrzostwa Europy. W 2002 roku składająca się niemalże z juniorów reprezentacja Danii zdobyła brąz ME. Sukces powtórzyła podczas dwóch kolejnych mistrzostw starego kontynentu, a w 2007 roku zdobyła brąz mistrzostw świata. W Chorwacji Duńczycy znaleźli się tuż poza podium przegrywając walkę o medal z Polską 23:31. Może i tym razem scenariusz się powtórzy? Z tą różnicą, że mecz otworzy drogę zawodnikom Wenty do finału.

Także Norwegowie marzą o półfinale, bo od lat nie odnieśli sukcesu. Ich najlepszy wynik to szóste miejsce wywalczone podczas MŚ w 1958 roku. Podczas turnieju w Austrii przegrali dotychczas jedynie z wicemistrzami świata Chorwatami oraz z Duńczykami.

Rosiński z sześcioma szwami po meczu z Czechami ?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.