• Link został skopiowany

Jaki będzie stadion Hutnika

W przyszłym roku rusza przebudowa trybun na Hutniku. Jeśli Euro 2012 zagości w Krakowie, obiekt na Suchych Stawach będzie drugim stadionem treningowym.

W pierwszym etapie prac powstaną zadaszone trybuny A i B położone prostopadle do ul. Ptaszyckiego, które pomieszczą 7 tys. widzów. Powstanie także pawilon szatniowo-konferencyjny spełniający wymogi UEFA dla boisk treningowych podczas imprez rangi mistrzostw Europy. Szatnie będą miały odpowiednią powierzchnię, a salę konferencyjną zaplanowano tak, by mogło w niej usiąść 100 osób. Nie zabraknie gabinetów odnowy biologicznej, pokoi sędziowskich oraz zaplecza do przeprowadzania kontroli antydopingowej.

Stadion Hutnika doczeka się sztucznego oświetlenia. Jedna z wersji zakłada wykorzystanie 35-metrowych słupów ze stadionu Cracovii. Projekt musi zyskać akceptację Wydziału Architektury UMK. Pojawiły się jednak opinie, że słupy zasłonią widok na zabytkowy klasztor oo. Cystersów w Mogile. Dlatego jako alternatywa rozważany jest montaż masztów wysuwanych jedynie podczas imprez sportowo-rekreacyjnych. Budowa obejmuje infrastrukturę zewnętrzną w postaci dróg dojazdowych i parkingów.

Barbara Janik, szefowa biura ds. Euro 2012 w Krakowie, widziała już wstępny projekt, ale nie chce komentować: - Stadion nie ma jeszcze wyznaczonych funkcji. Widziałam jedynie bryłę, do której nie jestem się w stanie odnieść.

Czy modernizacja Hutnika jest realna przy mocno zaawansowanych pracach na Wiśle i ruszającej z początkiem roku inwestycji na Cracovii? - Modernizacje tych stadionów będą prowadzone niezależnie od tego, czy Kraków będzie gospodarzem Euro, czy nie. Zostały zatwierdzone, zanim przyznano organizację mistrzostw Europy Polsce i Ukrainie - podkreśla Janik.

Wszystkie stadiony są obiektami miejskimi z uregulowanym statusem prawnym. - Nie będzie konfliktu interesów, bo wszelkie inwestycje układane są harmonijnie - zaznacza Janik.

Prace na Suchych Stawach będą realizowane etapami i zakończą się w 2011 roku. Wstępny projekt przygotowało biuro architektoniczne B. Art Bartosz Bojarowicz z Kielc. Wydatki na pierwszą część robót w kwocie 40 mln zł pokryje gmina Kraków. Inwestorem zastępczym jest Hutnik SA.

Antoni Malik, główny specjalista ds. infrastruktury sportowej w Krakowie, jest optymistą. - W takim kształcie, czyli z dwoma trybunami, stadion Hutnika bez problemu spełni wymogi UEFA.

Budowę zadaszonych i krótszych trybun C i D na 5 tys. kibiców przewidziano w drugim etapie. Wtedy też mają powstać obiekty na realizację usług sportowo-rekreacyjnych. Potrzebnych 20 mln zł mają dać inwestorzy prywatni.

Na Suchych Stawach właśnie kończą się prace przy centrum edukacji i sportu. Obiekt między stadionem głównym a boiskami bocznymi oficjalnie zostanie otwarty jesienią. Od dwóch lat istnieje już ścianka wspinaczkowa. Centrum treningowe dla piłkarzy stanowią trzy boczne boiska naturalne i pełnowymiarowe boisko ze sztuczną nawierzchnią.

Tymczasem klub od najbliższego sezonu będzie grał w IV lidze. - Aspiracje Hutnika są większe niż ich obecna pozycja - kończy Janik.