Turniej Czterech Skoczni. Severin Freund wygrał konkurs w Oberstdorfie

Niemiec Severin Freund wygrał pierwszy konkurs Turnieju Czterech Skoczni. W Oberstdorfie wyprzedził Austriaka Michaela Hayboecka i Słoweńca Petera Prevca. Najlepszy z Polaków, Kamil Stoch, był 23.

Po pierwszej serii po prowadził Prevc, lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, po skoku na odległość 129,5 m. Słoweniec otrzymał aż 14,6 punktu za niekorzystne warunki podczas skoku, dzięki czemu o prawie pięć punków wyprzedzał Norwega Daniela-Andre Tandego (133 m) i Austriaka Stefana Krafta (130 m).

Wszystko zmieniło się w drugiej serii, w której niektórzy skoczkowie lądowali bardzo daleko. Po tym jak Norweg Kenneth Gangnes skoczył 135,5 m jury konkursu obniżyło belkę o pięć stopni. Chwilę później Hayboeck wylądował na 139 metrze i belka znów została przesunięta. Na dobre warunki załapał się jeszcze Freund, który skoczył 137,5 m.

W końcówce konkursu warunki się popsuły, belkę podniesiono, ale z czołowej trójki po pierwszej serii na podium skończył tylko Prevc. Freund przesunął się z piątego miejsca na pierwsze a Hayboeck z szóstego na drugie.

Polacy wciąż w kryzysie

Jako jedyny z Polaków do II serii zakwalifikował się Kamil Stoch. Skokiem na 121 m przegrał z Niemcem Andreasem Wankiem, ale zakwalifikował się jako jeden z pięciu najlepszych przegranych. W drugim skoku uzyskał 123,5 m i zajął ostatecznie 23. miejsce. Pozostali Polacy skończyli po pierwszych skokach: 32. miejsce zajął Maciej Kot (116,5 m), 42. Stefan Hula (111 m), a 48.Piotr Żyła (105,5 m).

Do finałowej serii nie awansował także dwukrotny triumfator TCS Austriak Gregor Schlierenzauer, który po skoku na 117 metr został sklasyfikowany na 31. miejscu.

Zawodzili już w serii próbnej

W serii próbnej przed konkursem Polacy także zajęli dalekie lokaty: Stefan Hula był 31. (113,5 m), Kamil Stoch - 33. (117), a Piotr Żyła - 38. (110 m). Maciej Kot zrezygnował ze skoku.

Teraz Polacy będą próbowali się zrehabilitować w Garmisch-Partenkirchen. Relacja na żywo z kwalifikacji w czwartek od 14, a z konkursu w piątek od 14 w Sport.pl.

Ciekawostki o Turnieju Czterech Skoczni [ZOBACZ CAŁĄ GRAFIKĘ]

Wybierz Ikonę Sportu 2015 czytelników Sport.pl [GŁOSOWANIE]

 

Mobilna wersja plebiscytu na Ikonę Sportu 2015 czytelników Sport.pl [GŁOSOWANIE]

Czy wierzysz, że w Ga-Pa Polacy wypadną lepiej?
Więcej o: