Piłkarz Manchesteru United wymusił zmianę polityki rządu. "Jest wart więcej niż 100 ministrów"

Marcus Rashford jest od kilku dni bohaterem Wielkiej Brytanii. Piłkarz Manchesteru United wpłynął na rząd Borisa Johnsona, by ten przedłużył program darmowych posiłków dla najbiedniejszych dzieci. - Rashford pokazał naszym upadającym politykom, jak wykonywać swoją pracę. Ludzie zwykle pytają, ile pielęgniarek można wymienić na jednego piłkarza. Ale jeden Rashford jest wart więcej stu ministrów - wychwala 22-latka "The Guardian".

Rząd Wielkiej Brytanii wprowadził w czasie pandemii koronawirusa bony żywnościowe dla dzieci z najbiedniejszych rodzin. Pomoc ta dotarła do ponad 1,3 mln dzieci. Program miał zostać teraz wstrzymany na 6 tygodni na okres wakacyjny. W sprawę zaangażował się Marcus Rashford, piłkarz Manchesteru United i reprezentacji Anglii. 22-letni Rashford napisał w poniedziałek list do brytyjskich parlamentarzystów. Podkreślił, że jako dziecko musiał polegać na darmowych obiadach szkolnych i wezwał polityków do pomocy rodzinom żyjącym w ubóstwie.

Zobacz wideo Janusz Gol wskazał najlepszego piłkarza i dwie najlepsze drużyny ekstraklasy

Rashford napisał list do parlamentarzystów

- Rząd podjął wszystkie działania konieczne do naprawy gospodarki. Proszę o podobne podejście do tematu ochrony dzieci w Wielkiej Brytanii - napisał Anglik. Jego apel spotkał się z podziwem opinii publicznej na Wyspach. We wtorek rząd Borisa Johnsona ustąpił. Piłkarz Manchesteru United wywalczył przedłużenie programu darmowych posiłków dla najbiedniejszych dzieci.

- Nawet nie wiem, co powiedzieć. Po prostu spójrzcie na to, co możemy zrobić, gdy działamy razem. To Anglia w 2020 roku - skomentował Rashford na Twitterze.

W innym wpisie ponownie zwrócił się do parlamentarzystów: "Nigdy nie chodziło o mnie, tylko o wołanie o pomoc rodziców w całym kraju. Dałem im platformę, aby ich głosy były słyszalne." Dzięki jego aktywności dzieci w Wielkiej Brytanii otrzymają darmowe wyżywienie w czasie wakacji. Koszt takich bonów ma wynieść 120 mln funtów.

"Jeden z najbardziej wpływowych sportowców na świecie"

Na początku pandemii Rashford zobowiązał się wesprzeć finansowo organizację FareShare, której celem jest zmniejszanie ubóstwa żywieniowego w Wielkiej Brytanii. Piłkarz przekazał na rzecz jej kampanii 22 mln euro. Brytyjskie media są zachwycone postawą 22-latka z Manchesteru United. - Miliony dzieci będą teraz bezpośrednio czerpać korzyści z zaangażowania Rashford w najbardziej znaczący sposób - jedzenie na stole. Dzięki niemu dzieci nie będą musiały głodować - napisał "Independent". I dodał, że Rashford stał się "jednym z najbardziej wpływowych sportowców na świecie, biorąc pod uwagę realny wpływ na rzeczywistość".

- Świetnie widzieć, jak zawodnik Manchesteru United z numer 10 zmienia politykę Numeru 10 [Numer 10 - inaczej 10 Downing Street - siedziba brytyjskiego rządu - przyp. red.] - napisał Gary Lineker, legenda angielskiego futbolu.

- Wyobraźmy sobie, jak dumna z Marcusa Rashforda musi być teraz jego mama. Jej syn wykorzystał swoje media społecznościowe, aby poprawić los ponad miliona dzieci w Anglii tego lata. Dzieci, które są w takiej samej sytuacji, w jakiej on był dekadę temu - napisał Dan Walker z BBC.

- Bohater. Inspiracja. Jeden z nas. Jesteśmy z ciebie dumni - napisał na Twitterze Manchester United do Marcusa Rashforda.

22-latek zjednoczył nawet dwa kluby z Manchesteru: United i City. Aktualni wciąż mistrzowie Anglii pochwalili jego zaangażowanie: Fantastyczna robota. Sprawiłeś, że Manchester jest dumny.

"Wart więcej niż stu ministrów"

Zachwycony działalnością Rashforda jest dziennik "The Guardian": "Marcus Rashford pokazał naszym upadającym politykom, jak wykonywać swoją pracę. Ludzie zwykle pytają, ile pielęgniarek można wymienić na jednego piłkarza. Ale jeden Rashford jest wart więcej stu ministrów". Z kolei premier Boris Johnson, ustami swojego rzecznika prasowego, zapewnił, że dopiero we wtorek, już po podjęciu decyzji o przedłużeniu programu żywnościowego, dowiedział się o inicjatywie Rashforda.

22-letni Anglik na łamach "The Times" przyznał: "Położenie kresu ubóstwu dzieci będzie większym sukcesem niż jakiekolwiek trofeum w piłce nożnej". Piłkarz angażuje się społecznie w różne inicjatywy. Podczas przerwy w rozgrywkach Premier League spowodowanej pandemią prowadził zajęcia sportowe dla dzieci. Jest także jednym z najbardziej aktywnych zawodników w walce z rasizmem, obok Raheema Sterlinga z Manchesteru City. Rashford swoim zachowaniem przełamuje stereotyp obrzydliwie bogatego piłkarza czołowego klubu świata, który myśli tylko o sobie i pieniądzach. Wykorzystując swoją rozpoznawalność, zapisał się do historii angielskiego futbolu mocniej niżby kolejnymi bramkami zdobytymi dla Manchesteru i reprezentacji Anglii.

Przeczytaj też:

Więcej o:
Copyright © Agora SA