Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Piłka nożna. Nadchodzą ważne zmiany w przepisach

Międzynarodowa Rada Piłkarska zarekomendowała zmiany w przepisach, które mogą wejść w życie od sezonu 2019/2020. Na ich podstawie m.in. piłkarze będą mogli schodzić z boiska w najbliższym miejscu przy linii bocznej.

Na początku listopada niemiecki "Kicker" informował, że Międzynarodowa Rada Piłkarska (IFAB) przygotowała wstępną listę 50. propozycji zmian w przepisach gry w piłkę nożną. Wśród zaproponowanych pozycji był m.in. zakaz dobitek przy rzutach karnych czy obowiązek podyktowania rzutu karnego za złapanie w ręce piłki przez bramkarza, gdy futbolówkę podawał mu zawodnik z jego drużyny. Działacze zastanawiali się też nad zmianą systemu wykonywania "jedenastek" z "ABAB" na "ABBA".

IFAB zarekomendował zmiany w przepisach

W czwartek członkowie IFAB zebrali się w Glasgow i obradowali nad wprowadzeniem zmian. Jak następnie poinformowała oficjalna strona internetowa FIFA, zarekomendowano ostatecznie kilka propozycji:

- piłka nie musi opuścić pola karnego przy wprowadzaniu jej od bramki przez bramkarza

- piłkarz może zejść z boiska w najbliższym miejscu przy linii bocznej

- członkowie sztabu trenerskiego będą mogli być ukarani żółtymi i czerwonymi kartkami

Proponowane zmiany mogą wejść w życie od sezonu 2019/2020.

Zagranie piłki ręką będzie należycie uregulowane?

Członkowie Międzynarodowej Rady Piłkarskiej dyskutowali też nad kontrowersyjnym tematem zagrywania piłki ręką w polu karnym i odgwizdywania tego przewinienia przez arbitrów. Ustalono na razie tyle, że zagadnienie to wymaga dokładniejszego uregulowania w przepisach. Kolejne obrady IFAB odbędą się w marcu przyszłego roku.