Ważna decyzja przed finałem sezonu w Ekstraklasie. Po raz pierwszy w historii

Jakub Seweryn
System VAR będzie obecny nie na czterech, a na sześciu stadionach ekstraklasy w ostatniej kolejce. Jak potwierdził nam przewodniczący Kolegium Sędziów Tomasz Mikulski, podczas gdy wozy VAR pojadą do Warszawy, Mielca, Łodzi i Krakowa, w meczach "o brąz" Lecha Poznań z Jagiellonią Białystok oraz Pogoni Szczecin z Radomiakiem Radom sędziowie będą mieli do dyspozycji system "VAR Light", działający na co dzień w I lidze.

Przed nami ostatnia, 34. kolejka ekstraklasy, której wszystkie mecze zostaną rozegrane równolegle - w sobotę 27 maja o godzinie 17:30. Znamy już mistrza Polski, wicemistrza, pucharowiczów oraz dwóch spadkowiczów, ale w grze pozostaje wciąż to, kto zdobędzie brązowy medal rozgrywek i zarazem sowitą premię finansową, a także kto będzie trzecim spadkowiczem. 

Zobacz wideo Imaz: Do Poznania po zwycięstwo!

PZPN podjął decyzję, że cztery dostępne wozy VAR pojadą na mecze, gdzie cztery zespoły - Wisła Płock, Śląsk Wrocław, Korona Kielce i Stal Mielec będą walczyły o utrzymanie w najwyższej klasie rozgrywkowej. W najgorszej sytuacji jest Wisła Płock, która musi wygrać mecz wyjazdowy z Cracovią. Ponadto Śląsk Wrocław zagra na wyjeździe z Legią Warszawa, Korona Kielce w Łodzi z Widzewem, a Stal Mielec podejmie Wartę Poznań. 

VAR na sześciu meczach ekstraklasy. Nowość w Poznaniu i Szczecinie

Na tym jednak nie koniec. Jak potwierdził Sport.pl przewodniczący Kolegium Sędziów Tomasz Mikulski, VAR będzie dostępny także w meczach, które zadecydują o brązowym medalu ekstraklasy. Trzeci w tabeli Lech Poznań zmierzy się u siebie z Jagiellonią Białystok, a Pogoń Szczecin podejmie Radomiaka Radom.

W tych meczach (po raz pierwszy w historii ekstraklasy) będzie jednak dostępna nieco uproszczona wersja systemu VAR, czyli używany w I lidze "VAR Light". To oznacza, że w Poznaniu i Szczecinie nie będzie klasycznego wozu VAR, ale cała technologia zostanie zainstalowana już na stadionie i będą za nią odpowiadać asystenci VAR bez operatora. W Poznaniu będą to Wojciech Myć i Grzegorz Kawałko, z kolei w Szczecinie Łukasz Szczech i Marcin Borkowski.

"VAR Light" to w skrócie system wykorzystujący obraz z czterech kamer, a także pozbawiony technologii pozwalającej na rysowanie linii spalonego. To oznacza, że sędziowie będą mieli nieco mniej dokładny podgląd na dane sytuacje, a także będą musieli sami na podstawie stopklatki ocenić, czy w danej sytuacji był spalony, czy też nie. To oczywiście oznacza ograniczoną możliwość weryfikacji sytuacji kontrowersyjnych, wobec czego większa liczba decyzji z boiska będzie z tego względu podtrzymywanych. 

Pełna obsada sędziowska 34. kolejki ekstraklasy:

 • Lech Poznań - Jagiellonia Białystok: Szymon Marciniak (Płock).
  (asystenci: Paweł Sokolnicki, Krzysztof Nejman; techniczny: Tomasz Marciniak, VAR Light: Wojciech Myć, Grzegorz Kawałko)


 • Pogoń Szczecin - Radomiak Radom: Bartosz Frankowski (Toruń)
  (asystenci: Marcin Boniek, Jakub Winkler; techniczny: Patryk Gryckiewicz, VAR Light: Łukasz Szczech, Marcin Borkowski)
 • Widzew Łódź - Korona Kielce: Paweł Raczkowski (Warszawa)
  (asystenci: Adam Kupsik, Paulina Baranowska; techniczny: Mateusz Jenda; VAR: Piotr Urban, Marek Arys)


 • Stal Mielec - Warta Poznań: Krzysztof Jakubik (Siedlce)
  (asystenci: Arkadiusz Kamil Wójcik, Jakub Jankowski; techniczny: Konrad Gąsiorowski; VAR: Paweł Pskit, Sebastian Krasny)
 • Cracovia - Wisła Płock: Jarosław Przybył (Kluczbork)
  (asystenci: Radosław Siejka, Dawid Golis; techniczny: Aleksander Kozieł; VAR: Tomasz Kwiatkowski, Sebastian Jarzębak)
 • Legia Warszawa - Śląsk Wrocław: Piotr Lasyk (Bytom)
  (asystenci: Krzysztof Myrmus, Bartosz Kaszyński; techniczny: Damian Krumplewski; VAR: Paweł Malec, Konrad Sapela)


 • Raków Częstochowa - Zagłębie Lubin: Tomasz Musiał (Kraków)
  (asystenci: Sebastian Mucha, Jakub Ślusarski; techniczny: Mateusz Piszczelok)
 • Piast Gliwice - Lechia Gdańsk: Marcin Kochanek (Opole)
  (asystenci: Tomasz Listkiewicz, Michał Obukowicz; techniczny: Szymon Łężny)


 • Miedź Legnica - Górnik Zabrze: Damian Kos (Wejherowo)
  (asystenci: Adam Karasewicz, Dariusz Bohonos; techniczny: Piotr Idzik)
Więcej o:
Copyright © Agora SA