Pieniądze miały iść na ZOO, ale miliony dostanie Śląsk. "Nie ma siły ani metody"

Miasto rusza na ratowanie klubu broniącego się przed spadkiem z ekstraklasy. We Wrocławiu urzędnicy zdecydowali, że Śląsk Wrocław otrzyma cztery miliony złotych, które pierwotnie miały być wsparciem dla miejscowego zoo. Klub otrzymał również 10 milionów z Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach "Programu rozwoju infrastruktury piłkarskiej".

Śląsk Wrocław zajmuje 16. miejsce w ekstraklasie i broni się przed spadkiem do niższej klasy rozgrywkowej. Poza kłopotami sportowymi klub zmaga się również ze sporymi dziurami w budżecie. Miasto Wrocław, które jest właścicielem 99 procent akcji klubu, postanowiło wyciągnąć do niego pomocną dłoń. Śląsk otrzyma cztery miliony złotych kosztem innej miejskiej spółki. 

Zobacz wideo Leszek Ojrzyński ujawnia: Za luty złotówki nie dostałem

Śląsk Wrocław otrzyma łącznie 14 milionów złotych na budowę akademii

Przewodniczący klubu Nowa PL we Wrocławiu, Piotr Uhle za pośrednictwem Twittera przedstawił plan władz Wrocławia na ratowanie miejscowego klubu. "Na wniosek Biura Nadzoru Właścicielskiego Urzędu Miejskiego Wrocławia dokonuje się przeniesienia planu w ramach wydatków majątkowych o kwotę 4.000.000 zł z działu 925 (Ogrody botaniczne i zoologiczne oraz naturalne obszary i obiekty chronionej przyrody) do działu 926 (Kultura fizyczna), rozdziału 92601 (obiekty sportowe) na podwyższenie kapitału zakładowego WKS Śląsk Wrocław S.A." - czytamy w ujawnionym dokumencie. 

Wynika z niego, że kosztem wrocławskiego zoo miasto ma przekazać pieniądze na tonący w długach klub. Nie chodzi jednak o łatanie dziury budżetowej, a o wsparcie budowy Wrocławskiego Centrum Sportu, czyli obiektów należących do Akademii Piłkarskiej WKS Śląsk Wrocław. Sytuacja zbiegła się w czasie z rozstrzygnięciem konkursy Ministerstwa Sportu i Turystyki. 

W ramach "Programu rozwoju infrastruktury piłkarskiej" na budowę akademii Śląsk otrzyma od ministerstwa 10 milionów złotych, o czym dowiadujemy się z oficjalnej strony klubu. - Jesteśmy bardzo zadowoleni, że nasz wniosek otrzymał akceptację, tym bardziej że według informacji płynących z ministerstwa był jednym z najlepiej ocenionych. Cieszy zwłaszcza to, że otrzymaliśmy maksymalną kwotę, o jaką się staraliśmy. Chcę podziękować premierowi Mateuszowi Morawieckiemu oraz ministrowi Kamilowi Bortniczukowi za pozytywną decyzję oraz prezydentowi Jackowi Sutrykowi za wsparcie, jakiego udziela naszemu projektowi od samego początku - przekazał Piotr Waśniewski, prezes zarządu Śląska Wrocław.

Cztery miliony od miasta dla Śląska Wrocław bez gwarancji przeznaczenia

Piotr Uhle, który ujawnił dokument o przekazaniu klubowi czterech milionów przez miasto, przekonuje, że pieniądze wcale nie muszą zostać przeznaczone na budowę Wrocławskiego Centrum Sportu. "Nie ma siły ani metody, która da pewność, że pieniądze pójdą na akademię, a nie na zasypywanie bieżącej dziury i utrzymanie płynności spółki" - pisze Przewodniczący Klubu Nowa PL w Radzie Miejskiej Wrocławia. Ponadto Uhle ujawnił listę głosujących za przesunięciem pieniędzy z zoo na Śląsk Wrocław. Wynika z niej, że 20 radnych było "za", ośmiu "przeciw", a dziewięciu "wstrzymało się". 

Warto przypomnieć, że flagowy zespół Akademii Śląska Wrocław, czyli Śląsk II Wrocław, również jest bliski spadku ze swojej klasy rozgrywkowej. Drużyna rezerw zajmuje obecnie 15. miejsce w II lidze i do bezpiecznej lokaty traci dwa punkty. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.