Komisja Ligi ukarała Legię Warszawa za skandaliczne transparenty

Komisja Ligi podjęła decyzję ws. transparentów wywieszonych przez kibiców Legii Warszawa w trakcie niedzielnego meczu z ŁKS Łódź. Klub został ukarany grzywną w wysokości 50 tys. złotych, a wszystkie osoby znajdujące się podczas spotkania na Trybunie Północnej, zostały objęte zakazem wejścia na najbliższy mecz u siebie, choć część z nich mogła nawet nie wiedzieć o wywieszeniu transparentów.

W trakcie meczu Legii Warszawa z ŁKS-em Łódź (3:1) na trybunach pojawiły się dwa skandaliczne transparenty przygotowane przez kibiców stołecznego klubu. Jeden z nich skierowany był do Gregoire'a Nitota, francuskiego biznesmena, który zamierza przejąć Polonię Warszawa.

Zobacz wideo Ekstraklasa traci gwiazdy.

W środę decyzję o ukaraniu stołecznego klubu podjęła Komisja Ligi. Zgodnie z nią, Legia Warszawa musi zapłacić 50 tys. złotych grzywny. Dodatkowo, wszystkie osoby znajdujące się na się Trybunie Północnej w trakcie meczu z ŁKS Łódź, otrzymały zakaz wstępu na najbliższy mecz Legii na własnym stadionie, choć większa część z nich mogła nawet nie wiedzieć o wywieszeniu transparentu.

Poturnicki: Kibice przekroczyli dopuszczalne granice dopingu

- Kluby biorące udział w rozgrywkach Ekstraklasy zobowiązane są dbać o jej wizerunek i prestiż oraz wspólnie budować jakość rozgrywek. Niedopuszczalnym i wysoce nagannym jest zachowanie kibiców Legii, którzy po pierwsze grożą młodemu zawodnikowi ich akademii, a po drugie grożą potencjalnemu sponsorowi innego klubu. Komisja Ligi wskazuje, że klub jako organizator imprezy masowej ma obowiązek reakcji na niedozwolone zachowanie swoich kibiców. Legia Warszawa nie podjęła tymczasem żadnych działań mających na celu usunięcie transparentów z niedopuszczalnymi treściami - podkreślił Jarosław Poturnicki, przewodniczący Komisji Ligi.

- Kibice, wywieszając wspomniane hasła i groźby w kierunku potencjalnego inwestora Polonii i młodego zawodnika Legii, przekroczyli dopuszczalne granice dopingu. Działanie Komisji Ligi powinno być w takich sytuacjach ostatecznością. Negatywnych zdarzeń, które wystąpiły na meczu, klub mógł bowiem uniknąć. Wzajemny antagonizm kibiców drużyn z jednego miasta jest zrozumiały jednak nie może przybierać form niezwiązanych z rywalizacją na boisku. Komisja Ligi apeluje do wszystkich podmiotów zajmujących się organizacją rozgrywek piłkarskich w Polsce, o współpracę w zakresie bezpieczeństwa na stadionach i niedopuszczania do podobnych sytuacji - dodał w uzasadnieniu Poturnicki.

Ukarane zostały także inne kluby

Oprócz Legii Warszawa ukarane zostały także ŁKS Łódź (15 tys. złotych grzywny), kibice Arki Gdynia obecni na Trybunie "Górka" podczas meczu z Cracovią nie wejdą na najbliższy mecz u siebie, a Marek Papszun, trener Rakowa Częstochowa, został ukarany dyskwalifikacją na dwa mecze z powodu usunięcia go z ławki rezerwowych w spotkaniu z Lechem Poznań, za dyskusje z sędzią Pawłem Raczkowskim.

Więcej o: