Ekstraklasa rozpoczyna cykl szkoleń dla akademii klubowych. Wykładowcy z Ajaksu Amsterdam

W poniedziałek startuje organizowany przez ligę cykl szkoleń skierowanych do pracowników akademii oraz pionów sportowych w klubach Ekstraklasy. W trakcie spotkań z najlepszymi fachowcami z europejskich zespołów, przedstawiciele polskiej ligi będą mogli zdobyć pogłębioną wiedzę w temacie szkolenia młodzieży.

Pierwsze spotkanie odbędzie się w dniach 30 września – 1 października w Warszawie. Zostanie ono poprowadzone przez dyrektora akademii międzynarodowych Ajaxu Amsterdam Corne Groenedijka oraz głównego instruktora akademii Barta Logchiesa, a tematem konferencji będzie „Przejście zawodników z akademii klubowej do pierwszego zespołu”.

- To pomysł dyrektorów sportowych i dyrektorów akademii, aby przeprowadzić szereg szkoleń, które pomogłyby im w rozwoju i zwiększeniu ich umiejętności. Jako Ekstraklasa wspieramy logistycznie te rozwiązania, chcemy aby takie szkolenia odbywały się regularnie. Wstępnie planujemy, aby spotykać się co dwa miesiące, a każde szkolenie ma być poświęcone konkretnym zagadnieniom, wskazanym przez pracujących na co dzień z młodzieżą. Będziemy starali się zapraszać najlepszych ekspertów w Europie, tak aby nasi trenerzy i dyrektorzy mogli konfrontować własne doświadczenia z sugestiami najbardziej uznanych specjalistów – mówi Marcin Stefański, dyrektor operacyjny Ekstraklasy S.A.

Z każdego klubu Ekstraklasa zaprasza pięć osób na dane szkolenie. Wśród nich: dyrektor/koordynator akademii, pierwszy trener U-18, pierwszy trener rezerw, trener pracujący z pierwszym zespołem, który odpowiada za młodych zawodników oraz dodatkowa osoba wskazana przez klub, zajmująca się szkoleniem młodzieży.

Pierwsze z sześciu spotkań odbywa się na stadionie Legii, której przedstawiciele zaangażowali się w organizację szkolenia. - Wybraliśmy te tematy, które naszym zdaniem najbardziej pomogą klubom i wniosą najwięcej pozytywnego do polskiej myśli szkoleniowej i pracy z młodzieżą. Dzięki znakomitym gościom z zagranicy o bardzo wysokim doświadczeniu i szerokim spojrzeniu na futbol możemy uzupełniać braki, podsuwać dobre pomysły, i dzięki temu dbać o poszerzanie wiedzy u trenerów i dyrektorów, którzy podejmują strategiczne decyzje o kierunku rozwoju akademii klubowych – mówi Radosław Mozyrko, menedżer Akademii Legii Warszawa.

Żaden rodzic nie może przyprowadzić dziecka do Ajaksu Amsterdam. Do szkółki Ajaksu przychodzi się na zaproszenie

- My na Zachodzie jesteśmy szczęściarzami. Być może Europa Wschodnia już nigdy nie nadrobi w futbolu tego wszystkiego, co straciła z powodu różnych wstrząsów politycznych. Ale musicie odbudować system szkolenia. Dziś już nikomu Maradona sam nie wyrośnie - mówią Corne Groenendijk i Bart Logchies z akademii trenerskiej Ajaksu Amsterdam. Obszerna rozmowa z Pawłem Wilkowiczem do przeczytania TU.

Więcej o: