UEFA wybrała stadiony na mecz otwarcia i finał Euro 2024

UEFA zebrała się w Wiedniu i podjęła decyzje ws. meczu otwarcia oraz finału najbliższych mistrzostw Europy. Spotkanie inauguracyjne zostanie rozegrane na Fussball Arenie w Monachium (stadion Bayernu). Finał natomiast na Stadionie Olimpijskim w Berlinie.

We wtorek zebrał się Komitet Wykonawczy UEFA, który w trakcie posiedzenia podjął szereg decyzji. Jedną z nich były zmiany w Lidze Mistrzów, które mają wejść w życie od 2024 roku. Reforma rozgrywek będzie dotyczą m.in. zwiększenia liczby drużyn biorących udział w turnieju czy inna forma fazy grupowej. Zdecydowano też, gdzie zostaną rozegrane mecze Euro 2024, których gospodarzem będą Niemcy.

Zobacz wideo Borek: Lewandowski chyba dojrzał do tego, by zmienić otoczenie

UEFA dobrała miasta do harmonogramu Euro 2024

W oficjalnym komunikacie UEFA czytamy, że mecze Euro 2024 zostaną rozegrane w dziesięciu niemieckich miastach. Turniej rozpocznie się 14 czerwca i potrwa do 14 lipca 2024 roku. Na posiedzeniu Komitetu Wykonawczego dokonano podziału na trzy strefy: 

  • północ/północny wschód - Berlin, Hamburg, Lipsk, 
  • zachód - Dortmund, Duesseldorf, Frankfurt, Gelsenkirchen, Koeln,
  • południe - Monachium, Stuttgart.

Więcej treści sportowych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zgodnie z planem mecze każdej grupy będą rozgrywane w maksymalnie dwóch strefach. W ten sposób UEFA chce uniknąć problemów związanych z podróżą drużyn narodowych, ich sztabów oraz pozostałych członków delegacji z baz do miejsc rozgrywania meczów w fazie grupowej. Do tego ustalono oficjalny i pełny regulamin Euro 2024, jednak ten dostępny będzie dopiero 16 maja.

DLOKANiemcy złożyli oficjalny protest przeciwko grze w Białymstoku. PZPN zmienił lokalizację meczu

Komitet Wykonawczy UEFA już w 2018 roku podjął decyzję o przydzieleniu Niemcom mistrzostw Europy 2024. To drugi raz w historii tego kraju, kiedy zajmie się organizacją turnieju. Ostatnio miało to miejsce w 1988 roku, gdy Niemcy znane były jako RFN. Udział w mistrzostwach Europy wezmą 24 zespoły, a formuła turnieju będzie wyglądała tak samo, jak w przypadku Euro 2020. Przy okazji posiedzenia w Wiedniu dowiedzieliśmy się też, że finał Ligi Konferencji Europy w 2023 roku odbędzie się na stadionie Eden Arena w Pradze. Mecz zaplanowano na 7 czerwca 2023 roku.

Real Madryt fetuje gola, który dał mu awans do finału Ligi MistrzówOficjalnie: UEFA wprowadza rewolucyjne zmiany w LM. Po pierwsze: Więcej drużyn

Więcej o: