F1. Renault ma plan B dla Kubicy

- Agresywny program rozwoju samochodu rozpocznie się po wyścigu w Bahrajnie - mówi szef Renault Eric Boullier. Czy to oznacza, że szansa na dobre wyniki pojawi się dopiero w drugiej połowie sezonu?

W środę rozpoczynają się przedsezonowe testy w Jerez, czyli kolejny etap przygotowań do mistrzostw świata, które ruszają 14 marca w Bahrajnie. - Mamy wizję, co możemy tam osiągnąć, ale agresywny program rozwoju samochodu rozpocznie się po wyścigu w Bahrajnie - zapowiada Boullier. Szef Renault tłumaczy opóźnienia tym, że on sam został zatrudniony w zespole dopiero w grudniu, a tunel aerodynamiczny, w którym sprawdzane są modele Renault, był w przebudowie.

- Zespół bardzo ciężko pracuje nad nadgonieniem opóźnień, ale być może w trakcie pierwszych zamorskich wyścigów nie będziemy w najlepszej formie. Jesteśmy jednak pewni, że strata do czołówki będzie się zmniejszać - mówił "Gazecie" menedżer Kubicy Daniele Morelli.

Dla Kubicy powodów do niepokoju nie ma, bo - po pierwsze - Polak ma świadomość, że Renault nie jest na razie uznawane za faworyta, a ambicją zespołu jest walka o podium w końcówce sezonu. Po drugie - agresywny rozwój samochodu w trakcie sezonu to element pracy zespołu, którego tak bardzo brakowało Kubicy w BMW Sauber. Zarówno w 2008 roku, kiedy Polak miał szansę na mistrzostwo, ale zespół wolał budować samochód na kolejny sezon, a także rok temu, kiedy popełnione błędy w założeniach konstrukcyjnych bolidu i plan jego rozwoju w trakcie mistrzostw był ograniczony do minimum.

- Mam nadzieję, że Renault jak najszybciej umożliwi mi walkę o czołowe lokaty, ale tego nigdy nie można być pewnym - mówi Kubica. - Mam za to 100 proc. pewności, że damy z siebie wszystko, aby wyciągnąć maksimum z samochodu i poprawiać jego wyniki w trakcie sezonu - dodaje Polak.

Francuskie media podają, że Renault już pracuje nad ulepszonym modelem samochodu na czerwcowe Grand Prix Kanady. Bolid oznaczony symbolem R30B ma być gotowy akurat na wyścig, w którym w 2008 roku Kubica odniósł swój jedyny triumf w karierze.