Jaki telewizor pozwala czerpać pełną przyjemność z grania i oglądania wydarzeń sportowych?

Czasy się zmieniają, ale jedna rzecz jest stała - dobry telewizor to podstawa. Obecny rok bez wątpienia jest rokiem sportu. Turnieje piłkarskie czy olimpiady sportowe to wydarzenia, na które czekają wszyscy kibice na świecie. Warto więc upewnić się, że obejrzymy je przed telewizorem wyposażonym w ekran OLED, który posiada wiele zalet w kontekście przeżywania sportowych emocji na najwyższym poziomie.

Piksele, które czynią cuda

Ekrany telewizorów LG OLED zbudowane są z wielu małych, samoświecących pikseli. Każdy piksel jest podświetlany oddzielnie, co gwarantuje najwyższą jakość obrazu i naprawdę doskonałe kolory. Czerń jest idealnie czarna, a nie ciemnoszara, co sprawia, że tego typu ekrany świetnie się nadają nie tylko do oglądania meczów, ale także do grania na konsoli. Z pewnością osoby, które uwielbiają mroczne horrory czy rajdy odbywające się w nocnej scenerii, będą wniebowzięte.

Teraz jest najlepszy moment, aby zakupić telewizory z matrycą wykonaną w tej technologii. Po pierwsze, są one tańsze niż kiedyś, bo ekrany OLED są coraz popularniejsze. Po drugie, tegoroczne rozgrywki, których jest naprawdę bardzo dużo, pozwolą pokazać maksimum możliwości telewizora. Przypominamy: ostatni raz tyle sportowych wydarzeń z Polakami w roli głównej w tak krótkim okresie odbyło się pięć lat temu.  

Piłka nie będzie kometą

Matryce OLED to technologiczny przełom. Standardem w najnowszych telewizorach jest częstotliwość ekranu 100 Hz – a OLED od LG mają 120 Hz - oraz rozdzielczość 4K z HDR, co pozwala na zobaczenie wielu szczegółów, nie tracąc przy tym ostrości obrazu. Jest to pomocne, szczególnie gdy oglądamy piłkarskie zmagania i chcemy dostrzec jak najwięcej detali na murawie. Tutaj z pewnością przydatna okaże się również funkcja OLED Motion Pro – likwiduje ona efekt rozmazania ruchu, który wcześniej można było zauważyć przy toczącej się piłce lub biegnących zawodnikach. Należy podkreślić, że wiele niezależnych instytucji zajmujących się testami porównawczymi zwraca uwagę na istotny postęp, podkreślając, że telewizory LG OLED nigdy wcześniej nie radziły sobie tak dobrze jak obecnie z redukcją smużenia obrazu.

Telewizory LG OLED to jednocześnie bardzo zaawansowane urządzenia, które potrafią odciążyć użytkownika w wykonywaniu wielu zadań. Innymi słowy: sprzęt po prostu zrobi za nas wiele rzeczy. Brzmi doskonale, prawda? Jest to zasługa procesora α9 (lub α7 w linii LG OLED A1) wspieranego sztuczną inteligencją i wykorzystującego algorytmy głębokiego uczenia, dzięki czemu telewizor sam potrafi wykryć gatunek oglądanych przez nas treści i automatycznie przełączyć się np. na tryb sportowy. Efekt? Numery na koszulkach czy nazwiska zawodników będą jeszcze lepiej widoczne. Oprócz tego nie trzeba się już martwić, że przegapimy mecz ulubionej drużyny – funkcja Sport Alert wyświetli specjalnie powiadomienie, które przypomni o nadchodzącym - ważnym dla nas - spotkaniu. Poinformuje nas także o strzelonej bramce oraz końcowym wyniku spotkania.

Komfort oglądania ma ogromne znaczenie

Co w przypadku, gdy zaprosimy na mecz naszych znajomych? Duży telewizor OLED, np. 65 cali, pozwoli na komfortowe oglądanie również z pewnej odległości od matrycy. Nie trzeba też siedzieć idealnie naprzeciw ekranu, aby doskonale widzieć obraz. Ekrany te mają szerokie kąty widzenia. Stąd nie będziemy musieli się martwić, że znajomy dziwnie kręci szyją albo prawie wchodzi nam na głowę, aby zobaczyć powtórkę gola strzelonego przez ulubioną drużynę. Zobaczy go nawet z dużego kąta i to w niezmienionej jakości.

Co ciekawe, piłkarskie maratony również przestaną być problemem dla naszych oczu. Redukcja niebieskiego światła oznacza, że telewizory LG OLED emitują tylko 29% niebieskiego światła, co jest wartością dwukrotnie niższą niż w przypadku ekranów LCD. Niebieskie światło nie jest zdrowe dla naszego wzroku, ale przy tak niskiej emisji negatywne skutki działania są praktycznie nieodczuwalne.

OLED-y i gry sportowe to idealna para

Telewizory LG OLED świetnie się nadają również do graniaTelewizory LG OLED świetnie się nadają również do grania fot. LG

Wiemy, że telewizory LG OLED są świetnym wyborem do oglądania zmagań na sportowych arenach. Ale co z grami? Okazuje się, że w tym przypadku wypadają one równie imponująco. Najnowsze OLED-y posiadają interfejs HDMI 2.1, co gwarantuje obsługę rozdzielczości 4K z prędkością 120 klatek na sekundę. W efekcie jest to sprzęt polecany do konsol nowej generacji, wliczając w to flagowy Xbox Series X. Dodatkowo, takie ekrany oferują szereg usprawnień dla graczy, wśród których znaleźć można m.in. zmniejszający opóźnienie sygnału do wartości poniżej 13 ms Automatic Low Latency Mode czy tryb HGiG, czyli HDR dla graczy. Dzięki temu mamy pewność, że zawodnik będzie kontrolowany bez żadnych opóźnień, a na ekranie – co może decydować o wygranej bądź porażce - zobaczymy każdy, nawet najmniejszy szczegół.

Niski czas reakcji na poziomie 1 ms gwarantuje, że w trakcie dynamicznych akcji obraz nie będzie rozmazany. W efekcie piłka nie stanie się kometą, a bolid na torze nie będzie smugą na ekranie, a po prostu szybko poruszającym się pojazdem, na którym będziemy w stanie zobaczyć każdy detal. Wisienką na torcie jest eARC, czyli odpowiednio wzmocniony kanał zwrotny audio, który wydobywa z oprawy muzycznej gier to co najlepsze. Kibice w piłkarskiej grze czy ryk silników w ulubionej wyścigówce nigdy wcześniej nie brzmiały tak realistycznie. EARC to również wygoda i wyższy poziom estetyki, bo pozwala nam podłączyć dodatkowy system audio bez zbędnej plątaniny kabli.

Telewizory LG OLED to przełom i prawdziwy „must have” dla fanów sportowej rywalizacji i gamingowych emocji. To dobry moment, aby zdecydować się na zakup takiego sprzętu. W końcu to całkiem nowa jakość, która pozwala nam maksymalnie wykorzystać możliwość konsol nowej generacji czy cieszyć się - w trakcie śledzenia sportowej rywalizacji - obrazem o najwyższych parametrach.