Rajd Polski 2016. Estończycy dominują w rywalizacji

Ott Tänak i Raigo Molder (Ford Fiesta) zakończyli drugi dzień zmagań w 73. Rajdzie Polski na pozycji lidera. Estońska załoga wygrała w piątek 5 z 9 odcinków specjalnych.

Pierwszy i zarazem jedyny czwartkowy OS wygrał duet Thierry Neuville/Nicolas Gilsoul (Hyundai). Belgowie rozpoczęli drugi dzień rajdu jako liderzy klasyfikacji generalnej, jednak już po pierwszym odcinku Chmielewo stracili prowadzenie. Na trasie liczącej 6,52 km najszybsi okazali się zawodnicy z Nowej Zelandii: Hayden Paddon i John Kennard (Hyundai). Neuville i Gilsoul uplasowali się dopiero na piątej pozycji i stracili przodownictwo w rajdzie. Na tym samym miejscu w klasyfikacji łącznej skończyli piątkową rywalizację.

Paddon i Kennard wygrali jeszcze dwa odcinki specjalne, jednak najlepszy tego dni bezsprzecznie był duet Ott Tänak/Raigo Molder. Pięć wygranych etapów musiało zrobić wrażenie na reszcie stawki. Na koniec piątkowych zmagań okazało się, że Estończycy mają 4,2 sekundy przewagi nad załogą Andreas Mikkelsen/Anders Jaeger (Volkswagen) i 10,2 sekundy nad parą Paddo/Kennard. Za ich plecami są mistrzowie świata z ostatnich trzech lat Sebastian Ogier/Julien Ingrassia (Volkswagen).

Problemy techniczne biało-czerwonych

Kajetan Kajetanowicz (Ford Fiesta) nie zaliczy do udanych swojego debiutu w Rajdowych Mistrzostwach Świata. Problemy z samochodem uniemożliwiają mu i jego pilotowi Jarosławowi Baranowi skuteczną walkę o dobre miejsce w klasyfikacji WRC2. Na odcinku Wieliczki-1 trzykrotny zwycięzca Rajdu Polski musiał zmienić koło. Uszkodzony został również układ hamulcowy. Po dwóch dniach jazdy Kajetanowicz i Baran zajmują 30. miejsce w klasyfikacji generalnej i 15. lokatę w kategorii WRC2. Najlepiej z Polaków spisuje się załoga Hubert Ptaszek/Maciej Szczepaniak (Skoda Fabia). Zajmują oni 26. pozycję w klasyfikacji łącznej i 13. w kategorii WRC2.