CEV poinformował o zmianach w europejskich pucharach. Skorzystają dwa polskie kluby

Europejska Federacja Siatkówki (CEV) podała nowe zasady dotyczące europejskich pucharów w najbliższym sezonie. Będzie można zgłosić do kwalifikacji dodatkowo jeden zespół, który spełni następujące wytyczne: był uczestnikiem Ligi Mistrzów w ostatnich dwóch edycjach i w ostatnim sezonie był w najlepszej piątce rozgrywek.To dobra wiadomość dla dwóch polskich zespołów - Jastrzębskiego Węgla i ŁKS-u Commercecon Łódź.

Pandemia koronawirusa sprawiła, że siatkarska Liga Mistrzów nie została dokończona w sezonie 2019/20. CEV postanowiła wprowadzić istotne zmiany w kolejnej edycji europejskich pucharów.

Zobacz wideo Bartosz Kurek o koronawirusie: Nie słuchajmy blogerów, modelek, gwiazd

Korzystne zmiany w kolejnym sezonie siatkarskiej Ligi Mistrzów dla polskich drużyn

Miejsca w fazie grupowej Ligi Mistrzów zostaną przyznane każdej federacji zgodnie z rankingiem. Polska będzie miała prawo wystawić aż trzy zespoły w męskiej Lidze Mistrzów. Będą to: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, VERVA Warszawa ORLEN Paliwa oraz PGE Skra Bełchatów. Natomiast w kobiecej LM zagrają Grupa Azoty Chemik Police i Developres SkyRes Rzeszów.

Oprócz tego w następnym sezonie wszystkie krajowe federacje dostały zgodę, aby zgłosić do kwalifikacji jeden zespół, jeśli będzie on spełniał następujące wytyczne: był uczestnikiem Ligi Mistrzów w ostatnich dwóch edycjach i w ostatnim sezonie był w najlepszej piątce rozgrywek. Oznacza to, że męski zespół Jastrzębskiego Węgla i kobiecy ŁKS Commercecon Łódź mają szansę na grę w prestiżowych rozgrywkach - możemy przeczytać na łamach "Rzeczpospolitej".

Europejska Federacja Siatkówki zabezpieczyła się również na wypadek pogorszenia sytuacji epidemicznej na terenie całej Europy. Podczas eliminacji Ligi Mistrzów będzie możliwość, aby dwumecz odbył się w jednym miejscu, gdyby jedna z drużyn nie mogła podróżować z powodu wprowadzenia dodatkowych restrykcji związanych z pandemią.

Nowością będzie również ogłoszenie walkowera, jeżeli jakiś zespół nie będzie w stanie przystąpić do rywalizacji. Drużyna, która w ten sposób przegra mecz, automatycznie trafi do drugich europejskich rozgrywek - Pucharu CEV.

Ligi Mistrzów będzie miała podobny kształt jak w poprzednich edycjach. W kobiecej i męskiej LM będzie grało po 20 drużyn, które zostaną rozlosowane w pięciu grupach. Premiowani awansem do ćwierćfinału będą najlepsi z każdej grupy, a także po trzy najlepsze ekipy, które zajmą drugie miejsca. Finał Ligi Mistrzów 2020/21 ma się odbyć 1 maja w Berlinie.

Przeczytaj także:

Więcej o: