8 sposobów na ćwiczenia, kiedy nie masz czasu

Brak czasu to znana Tobie wymówka od ćwiczeń? Nie tylko dla Ciebie. Większość z nas nie potrafi zmieścić w planie dnia kolejnej godziny na siłowni, basenie albo na sali treningowej. Kalendarz pęka w szwach, a my rezygnujemy z dobrego samopoczucia, odkładając treningi na "wieczne nigdy".

Może jednak warto spróbować? Niemal dla każdego znajdzie się sposób na utrzymanie formy. Przedstawiamy wybór sposobów na zwiększenie aktywności wtedy, kiedy wydaje nam się, że nie ma na to czasu.

1. Szybkie siłownieSzybkie siłownie Fotolia/polskabiega/agencja

Dynamicznie rozwijającym się trendem są tak zwane szybkie siłownie. Ćwiczenia zajmują jedynie 36 minut i są tak rozplanowane, aby każdą minutę treningu maksymalnie wykorzystać. Z tego powodu każda aktywność i każde urządzenie, na którym przychodzi nam ćwiczyć są rozpisane w najdrobniejszym szczególe. Dzięki temu poprawa kondycji oraz sylwetki wymaga mniej wizyt na siłowni. Trenerzy zalecają odbyć taki trening raz na pięć dni.

2. Super intensywny trening interwałowySuper intensywny trening interwałowy Fotolia/polskabiega/agencja

Do tego typu metod zaliczają się ćwiczenia nazwane tabatą, od nazwiska dr. Izumi Tabaty, który stworzył metodę 4-minutowego treningu. Jego regularne stosowanie poprawia ogólną kondycję, wytrzymałość organizmu i przyśpiesza metabolizm. Warunkiem skuteczności tabaty jest jej regularne stosowanie oraz dawanie z siebie wszystkiego podczas 20 sekundowych interwałów ćwiczeń, od których odpoczywamy później przez kolejne 10 sekund. W ten sposób po czterech minutach kończy się pełna seria ćwiczeń.

3. Treningi 'zamiast lunchu'Treningi 'zamiast lunchu' Fotolia/polskabiega/agencja

Według badań Uniwersytetu Illinois treningi w porze obiadowej to nie tylko dobry sposób na dbanie o formę, ale także metoda na odświeżenie umysłu i przygotowanie go do pracy w drugiej połowie dnia. Godzinną przerwę na lunch warto zatem wykorzystać np. na 30 min. trening na siłowni. Przy odpowiednio rozplanowanych zajęciach i treningu na wysokich obrotach takie ćwiczenia pomogą utrzymać formę lub zrzucić zbędne kilogramy. Alternatywnie można skorzystać z zajęć fitness fat burning, które również zmieszczą się w czasie pracowniczej przerwy obiadowej.

4. Ruch w trakcie przemieszczania sięRuch w trakcie przemieszczania się Fotolia/polskabiega/agencja

Jeżeli nie mamy możliwości zapisania się na siłownię, czy też wyjścia podczas lunchu na fitness, warto zadbać o ruch np. parkując dwie ulice dalej, niż zamierzaliśmy, a stworzony w ten sposób dystans pokonać jak najbardziej energicznie. Jeżeli korzystamy z komunikacji miejskiej można wysiadać przystanek wcześniej niż powinniśmy i zastosować tę samą metodę, co w przypadku poruszania się samochodem. Warto też zamienić windę na klasyczne schody. To minimum, ale przy odpowiedniej diecie każdy dodatkowy ruch może przynieść korzystną zmianę wagi.

5. Ruch w czasie relaksuRuch w czasie relaksu Fotolia/polskabiega/agencja

Jest wiele ćwiczeń i aktywności, które możemy wykonywać także podczas odpoczynku, jakim jest chociażby oglądanie telewizji. Wystarczy do tego rowerek stacjonarny. W ten sposób możemy spalać kalorie oglądając np. ulubiony film, albo serial. Oglądanie telewizji w takiej sytuacji odwraca także naszą uwagę od zmęczenia treningiem. Rowerek można naturalnie zastąpić innymi urządzeniami lub akcesoriami do ćwiczeń.

6. Ćwiczenie wczesnym rankiem lub w nocyĆwiczenie wczesnym rankiem lub w nocy Fotolia/polskabiega/agencja Naprzeciw problemom z przepełnieniem kalendarzy swoich klientów (także potencjalnych) wychodzi coraz więcej siłowni. Powstają lokale czynne całą dobę. Zawsze można spotkać w nich trenera, który w razie potrzeby pomoże nam z ćwiczeniami. Godziny treningów można dostosować do stanu zapełnienia kalendarza i preferencji. Podobnie dostosowują się kluby fitness, proponując pierwsze zajęcia o szóstej, bądź siódmej rano, aby trening odbyć jeszcze przed pracą.

7. Ćwiczenia izometryczneĆwiczenia izometryczne Fotolia/polskabiega/agencja

Ten rodzaj ćwiczeń nie wymaga wiele ruchu i można go stosować niemal w każdym miejscu, bez względu na aktualną kondycję. Założeniem jest napinanie i rozluźnianie mięśni bez zmiany ich długości, będąc w określonej pozycji i przez wyznaczony czas. Kluczem jest tutaj technika i regularność treningów, liczba powtórzeń oraz tempo wykonywania ćwiczeń stanowi kwestię drugorzędną. Ćwicząc w ten sposób regularnie wzmacniamy nasze ciało i siłę, jednocześnie nie potrzebując wiele miejsca. Na początku można ćwiczyć zupełnie bez akcesoriów, ale istnieją wersje treningów wykorzystujące masę własną ciała, a także obciążenie mechaniczne.

8. Ćwiczenie w domu z poradnikowym DVDĆwiczenie w domu z poradnikowym DVD Fotolia/polskabiega/agencja

Na rynku znajduje się także bogaty wybór poradnikowych płyt DVD z ćwiczeniami do wykonania w domu. Można znaleźć coś dla każdego poziomu zaawansowania, treningi o różnym czasie trwania, intensywności, z wykorzystaniem dodatkowych sprzętów, odważników, technik treningowych, a także klasyczne, bez żadnych akcesoriów.  Takich materiałów można szukać w księgarniach, kioskach, a także specjalistycznych sklepach.

Bez względu na to, który rodzaj ćwiczeń wybierzemy warto pamiętać, że najlepsze efekty przynosi działanie kompleksowe. Oprócz ćwiczeń warto wprowadzić zbilansowaną dietę, aby odpowiednio odżywić aktywny organizm.

WIĘCEJ PODOBNYCH HISTORII ZNAJDZIESZ TUTAJ

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.