Podejmij arktyczne wyzwanie. Ruszają zapisy na Fjällräven Polar 2020

Fjällräven Polar to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie outdoorowe i przygoda, którą zapamiętuje się na całe życie. Co roku w kwietniu szwedzka marka zaprasza 30 osób z całego świata na trzystukilometrowy rajd psimi zaprzęgami przez tundrę pokrywającą skandynawską Arktykę. Nabór kandydatów na edycję 2020 wystartuje 14 listopada. Chętni nie muszą posiadać żadnego doświadczenia outdoorowego. Wystarczą dobre chęci, trochę czasu i kreatywność.

Z jednej strony zamiecie śnieżne i temperatury dochodzące do -30°C, a z drugiej oszałamiające widoki i arktyczna pustka wypełniona słońcem i śniegiem. Co roku grupa szczęśliwców w takich warunkach i okolicznościach przyrody w ciągu kilku dni przemierza arktyczną tundrę z Norwegii do Szwecji, testując granice swoich możliwości. Do tego 200 inteligentnych, silnych i przyjacielskich psów ras Alaskan i Siberian Husky, bez których przetrwanie w zimowej skandynawskiej dziczy nie byłoby możliwe. To właśnie jest Fjällräven Polar – wyjątkowe wydarzenie dla fanów outdooru i marki Fjällräven. Podejmiesz wyzwanie?

Przygoda życia

Fjällräven Polar w obecnej formule odbywa się od 2012 roku i choć w ostatnich latach nie było uczestnika z Polski to w zeszłorocznej edycji pojawił się polski akcent. Sabina Wydra, Polka od kilkunastu lat mieszkająca w Norwegii, dzięki prawie 25 tysiącom głosów internautów mogła wyjechać na przygodę, która zmieniła jej życie na zawsze. − Udział w Polarze był moim marzeniem od kilku dobrych lat. Po pierwsze ze względu na lokalizację. Arktyka to naprawdę magiczne miejsce. Surowy klimat północy, cisza i niekończąca się biel skłaniają do refleksji nad sobą samym, co nie jest łatwe we współczesnym świecie. Po drugie ze względu na towarzyszy podróży. Więź, która nawiązuje się między człowiekiem a psami podczas takiej ekspedycji jest trudna do opisania. Chodzi o współpracę, wzajemną zależność, zaufanie i troskę. Bez tego pokonanie 300 km w tak surowym klimacie byłoby niemożliwe – opowiada Sabina.

Dla każdego

Potencjalni uczestnicy nie muszą posiadać żadnego doświadczenia outdoorowego. Fjällräven udowadnia, że z odpowiednim wyposażeniem, przygotowaniem i wsparciem, każdy może udać się na zimową wyprawę w prawdziwą dzicz. – Polar nauczył mnie wielu rzeczy, zarówno tych teoretycznych jak i praktycznych, których trudno doświadczyć w innym miejscu na Ziemi. Przed ekspedycją przeszliśmy szkolenie m.in. z pierwszej pomocy, skutków hipotermii oraz sposobów przetrwania w surowych warunkach i w temperaturze dochodzącej do -30°C. Oczywiście nauczyłam się powożenia psim zaprzęgiem, odpowiedniego balansu na saniach, komend i jak dbać o psy i siebie w Arktyce. Jednak to czego Północ uczy najbardziej to cierpliwość, do ogromnych dystansów i wewnętrznych obaw, oraz współpraca z psami i innymi uczestnikami. To zostanie ze mną na zawsze − podsumowuje Sabina.

Użyj wyobraźni

Zgłoszenie do edycji 2020 wystartują 14 listopada na stronie polar.fjallraven.com i zakończą się 10 grudnia. W formularzu każdy chętny powinien krótko opisać swoją osobę (500 znaków), przesłać film lub zdjęcia i w kilku zdaniach uzasadnić, co motywuje go do udziału w wyprawie Fjällräven Polar (500 znaków). − Film nie jest obowiązkowy, ale na pewno pozwoli łatwiej pokazać się w bardziej interesujący sposób niż za pomocą samych zdjęć. Ze względu na tysiące zgłoszeń film powinien być krótki. Wykorzystaj za to swoją kreatywność i wyobraźnie, aby zapaść w pamięć głosującym i jury. Jakość nie ma znaczenia, liczy się to co chcesz przekazać, więc do nagrania możesz użyć telefonu. Po prostu pokaż jaką osobą jesteś. Powodzenia – radzi Sabina.

Podwójna szansa

Istnieją dwie możliwości, aby zostać członkiem wyprawy. Pierwsza to głosowanie – osoby z całego świata mogą głosować na kandydatów, których historia najbardziej im się spodoba. Dlatego warto podzielić się swoim zgłoszeniem w social mediach i innych kanałach, aby zachęcić jak najwięcej osób do głosownia. Druga możliwość to werdykt jury. Z każdego regionu świata wyłonieni zostaną więc dwaj zwycięzcy – jeden poprzez głosowanie internautów, drugi przez jury. Łącznie 30 osób. Rok temu do Fjällräven Polar zgłosiło się 2183 osób z 92 krajów. Konkurencja była zaciekła, a poziom zgłoszeń wyższy niż kiedykolwiek wcześniej, ale nagroda warta jest podjętego wysiłku. Czy tym razem jednym ze szczęśliwców będzie ktoś z Polski? Przekonamy się w połowie grudnia.

Zainspiruj się! Highlighty z edycji 2019:

 

Zobacz jak zwiększyć swoje szanse dostania się na Fjällräven Polar: 

 
Copyright © Agora SA