Zabiegam o czystą Warszawę nad Wisłą

Czy wiesz, że bilet ZTM rozkłada się 3 miesiące, puszka po napoju 10 lat, plastikowa butelka nawet 1000 lat, a niedopałek papierosa z filtrem zatruwa metr sześcienny gleby? Pomijając kwestie ekologiczne, o ileż przyjemniej biega się czystymi ścieżkami, lasami, pozbawionymi widoku stosów papierów, worków, opakowań?

Warszawski odcinek Wisły, mimo że częściowo uregulowany, zachował swój dziki charakter. Rzeka tworzy przepiękne starorzecza, boczne odnogi z malowniczymi wyspami porośniętymi zaroślami wierzbowymi i lasem łęgowym. Miejsca te są siedliskiem wielu gatunków zwierząt, nierzadko zagrożonych i objętych ochroną. Mamy niezwykłą, zieloną oazę pośrodku wielkiej metropolii. Zadbajmy o nią, by była czysta i wolna od śmieci.

Zabiegam o czystą Warszawę nad Wisłą to już kolejna edycja akcji zorganizowanej przez grupę pasjonatów biegania w czystych i pięknych okolicznościach przyrody, ekipę Run Vegan. Pomysł zrodził się ze zwykłej potrzeby estetycznej. Pewnego dnia, Viola i Robert, założyciele Run Vegan, mieli już dość ton śmieci walających się, po jakże pięknych, nadwiślańskich terenach. Zorganizowali worki, rękawice, skrzyknęli chętnych do pomocy i zaczęli sprzątać.

śmieci nad Wisłąśmieci nad Wisłą Igor Nazaruk

Masz dość śmieci? Lubisz widok soczystej zieleni bez sterczących z niej puszek po piwie? Przyjdź w sobotę, 6 maja, o godzinie 10:00 na błonia przy Centrum Olimpijskim. Dostaniesz rękawice, worki i do roboty. Dajmy przykład innym, pokażmy jak piękne i czyste mogą być ścieżki i lasy nad Wisłą. W imieniu Run Vegan, zapraszamy całe rodziny, z dziećmi, z psami. To doskonała okazja od wspólnego, aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. To świetna lekcja ekologii dla dzieciaków. To również niezły trening core stability dla biegaczy.

Zabiegam o czystą Warszawę nad WisłąZabiegam o czystą Warszawę nad Wisłą [fot. Run Vegan]

Partnerem akcji jest Miasto Stołeczne Warszawa oraz Dzielnica Wisła.

Akcja rozpoczyna się o godzinie 10:00 i kończy o 13:00 (sobota, 6 maja), ale można dołączyć w każdym momencie. Nietrudno będzie znaleźć zbieraczy śmieci.

Miejsce spotkania mieści się na błoniach przy Centrum Olimpijskim, przy ul. Wybrzeże Gdyńskie 4, w Warszawie.

Sprzątanie jest częścią większej imprezy, Biegu Wegańskiego, który odbywa się w niedzielę, 7 maja. Kto jeszcze się na zapisał, może to zrobić w biurze zawodów w restauracji: LifeMotiv w Galerii Mokotów.