Bieg wegański - łatwiej niż myślisz!

Ale jak to? To można tak biegać nie jedząc mięsa? A skąd bierzecie białko? Skąd macie siłę na bieganie? To najczęstsze pytania, zadawane biegającym weganom. Ciebie też nurtują te pytania? Przyjdź w niedzielę, 7 maja na Wybrzeże Gdyńskie 4 w Warszawie i sprawdź jak to jest z tym bieganiem na diecie roślinnej.

To już 6 edycja Biegu Wegańskiego. "Łatwiej niż myślisz" obiecują organizatorzy, Viola Domaradzka i Robert Zakrzewski, znani jako Run Vegan. Nie musisz być weganinem, impreza jest dla każdego, bez względu na upodobania kulinarne i poziom sportowy. Niemniej cel imprezy to promocja zdrowego stylu życia, popularyzacja zdrowej żywności wegańskiej oraz pomoc zwierzętom. Z każdego opłaconego pakietu, 5 zł trafi na konto Schroniska w Korabiewiecach, którym opiekuje się fundacja Viva, partner Biegu Wegańskiego. Oprócz tego, chętni mogą zakupić on-line symboliczną cegiełkę Biegu Wegańskiego, wpierającą działanie schroniska.

Cała impreza rozpoczyna się już w sobotę, 6 maja. Tego dnia rusza wielkie sprzątanie terenów po Żoliborskiej stronie Wisły, w ramach akcji Zabiegam o czystą Warszawę nad Wisłą. Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w akcji. Wisła jest wyjątkową rzeką. Jest nieuregulowana, dzięki czemu Warszawa może poszczycić się przepięknymi terenami rekreacyjnymi. O ileż przyjemniej biegać czy spacerować czystymi ścieżkami. Dajmy dobry przykład, zadbajmy o czystość tych miejsc. Każda para rąk do sprzątania bardzo się przyda. Organizatorzy zadbali o rękawice gumowe i worki na śmieci.

Oprócz sprzątania i Biegu Wegańskiego organizatorzy przygotowali wiele ciekawych wydarzeń towarzyszących.

Targ WegańskiTarg Wegański [fot. PIOTR DYMUS]

      

Szczegółowy program imprezy

Sobota, 6 maja

 • 10:00-13:00Zabiegam o czystą Warszawę nad Wisłą” w ramach akcji „Zabiegam o czystą Polskę” – wspólne sprzątanie terenu po żoliborskiej stronie Wisły, dzięki wsparciu Miasta Stołecznego Warszawy oraz Dzielnicy Wisła.

Niedziela, 7 maja

Wydarzenia sportowe:

 • 09:00 – start biegu na 5 km. W tym samym czasie wystartuje grupa, która pokona ten dystans metodą profesora Tanaki czyli Slow Joggingiem.
 • 10:00 – start biegu na 10 km
 • 11:00 – „Spacer po zdrowie – zabierz swojego lekarza”. To alternatywna i mniej wymagająca kondycyjnie propozycja aktywnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Będzie to spacer dystansie 2,5 oraz 5 kilometrów wzdłuż brzegu Wisły, na wysokości Żoliborza. Organizatorem akcji jest Fundacja „Zaskoczeni Wiekiem”, pod patronatem Ministerstwa Zdrowia.
 • 12:00Decathlon Bieg Dzieci, dla czterech grup wiekowych, na dystansach od 400 do 1500 metrów. Dzieci i rodziców zapraszamy również do Sportowej Strefy Rodzinnej, gdzie będzie można spróbować nowych dyscyplin sportu.
 • 14:00 – start biegu na 21 km

              

spacer po zdrowiespacer po zdrowie [fot. PIOTR DYMUS]

              

Wydarzenia towarzyszące

 • 08:25 – 09:00 – wprowadzenie do Slow Joggingu. Zapraszamy chętnych, którzy chcieliby spróbować tej metody biegania, by w ten sposób pokonać dystans 5 km. Zajęcia poprowadzi Joanna Wróblewska, trener Slow Joggingu, absolwentka pierwszego w Polsce kursu trenerów
 • 09:00 – 17:00 – Zabiegany Targ Wegański. Na terenie Miasteczka Biegu znajdziecie 30 wystawców ze zdrową, roślinną żywnością. Między innymi: świeże soki, zupy ekologiczne oraz egzotyczne dania z całego świata. Zachęcamy wszystkich, a w szczególności mięsożerców do spróbowania "plant-based-diet".

Targ WegańskiTarg Wegański [fot: Run Vegan]

 • 10:00 – 17:00 – Wykłady ekspertów na temat diety roślinnej i aktywności fizycznej w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego (udział bezpłatny)
 • 11:00 – 13:00 – Wegańska Kasza Party, dla zawodników 5 km i 10 km
 • 16:00 – 17:30 – Wegańska Kasza Party dla zawodników 21 km

                             

Pobiegaj z psem

Bieg WegańskiBieg Wegański [fot. PIOTR DYMUS]

 

Podobnie jak na poprzednich edycjach Biegu Wegańskiego, także tym razem zachęcamy do biegu z psem, własnym lub schroniskowym. W zaprzyjaźnionym Schronisku na Paluchu czeka wiele czworonogów, które można adoptować. Ich zdjęcia i imiona znajdziecie na stronie schroniska Na Paluchu.

W biegu weźmie udział ponad 40 zwierzaków ze schroniska, oczekujących na nowy dom. Zwierzaki pobiegną z naszymi Wolontariuszami oraz ambasadorami, między innymi: Pauliną Holtz, Pawłem Stalińskim oraz Nickiem Sincklerem. Być może któryś z psiaków podbije serca naszych zawodników i zwierzę znajdzie swój nowy dom.

Rejestracja zawodników

Zapisy online na stronie: www.biegweganski.pl lub w Biurze Zawodów w dnich: 6 i 7 maja pod warunkiem dostępności miejsc.

Szczegółowy program imprezy znajdziecie na stronie Biegu Wegańskiego