Buty do biegania. W czym biegać jesienią i zimą?

Nie trzeba rezygnować z treningów tylko dlatego że jest zimno, ślisko czy mokro. Treningi jesienią i zimą mogą być równie przyjemne jak bieganie latem. Ważne, żeby buty do biegania dobrać do warunków panujących na dworze.

Buty do biegania jesienią i zimą , różnią się od butów szosowych do biegania. Tak jak opony letnie do samochodu różnią się od opon zimowych.  Jeśli biegacza można przyrównać do wyścigówki , to czemu sprzętu do biegania nie przyrównać do elementów jej wyposażenia? Zimą i jesienią biegacz potrzebuje lepszego ogumienia.

Choć, jak wynik z Narodowego Spisu Biegaczy , prawie połowa biegaczy posiada jedną parę butów do biegania, to buty terenowe, zwane również butami trailowymi lub crossowymi, wydają się być niezbędne podczas jesiennych i zimowych przełajowych treningów. Takie buty przeznaczone są do zmagania się z górskimi szlakami, bezdrożami i błotnistymi leśnymi ścieżkami.

Jeśli biegasz głównie po asfaltowej, płaskiej trasie i masz pewność, a trasa ta zimą jest odśnieżana, specjalne buty do biegania zimą i jesienią nie są ci potrzebne. Pamiętaj jednak, że to właśnie bieganie jesienią i zimą w terenie daje najwięcej z treningowego punktu widzenia.

Butów do biegania w terenie na rynku jest naprawdę dużo. Mają jednak kilka cech wspólnych. Przede wszystkim agresywny bieżnik zwiększa przyczepność i sprawia, że podczas biegania po śliskiej nawierzchni nasz krok biegowy jest bardziej stabilny. Podeszwa buta do biegania zimą często jest wyposażona w wypustki, haczyki lub kolce, aby zapobiec ślizganiu się na lodzie.

Aby zapewnić stabilny krok biegowy , buty mają mniej amortyzacji. Wyposażone są za to w płytkę stabilizującą wbudowaną w podeszwę. Płytka ta zmniejsza czucie pojedynczych nierówności, ale też zmniejsza elastyczność.

Poza tym buty do biegania jesienią i zimą mają wodoodporną cholewką, która uchroni nas przed przemoknięciem stóp nawet jeśli będziemy biegać po kałużach lub po kopnym śniegu. Niektóre z butów są ocieplane i posiadają warstwę goretexu.

Źle dobrane obuwie może być przyczyną kontuzji takich jak skręcenia, zwichnięcia, naderwane mięśnie i stłuczenia.

Do butów powinniśmy założyć grubsze skarpety, które pomogą utrzymać ciepło i zapewnią nam komfort podczas treningów. Zimą, jeśli biegamy po kopny śniegu, dobrym rozwiązaniem są stupty - specjalne ochraniacze, dzięki którym śnieg nie przedostanie się do obuwia.

Buty terenowe do bieganiaButy terenowe do biegania polskabiega.pl

Zobacz wideo

źródło: Okazje.info

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.