Aplikacja do biegania. Jaką wybrać? [TOP 7]

Aplikacja do biegania może zastąpić zegarek, a nawet osobistego trenera. Można z niej korzystać za darmo lub za niewielką opłatą. Wybraliśmy dla Was siedem najlepszych aplikacji.
Jog Tracker Jog Tracker Jog Tracker

Jog Tracker

Masz pytania? Podyskutuj z nami na FORUM!

Jog Tracker to idealna aplikacja dla początkujących miłośników biegania, którzy jeszcze nie wiedzą, ile potrwa ich zabawa ze sportem i na razie chcą po prostu rejestrować swoje aktywności i postępy. Program współpracuje z telefonami z systemem Android.

Bezpłatna wersja aplikacji obejmuje tylko najbardziej podstawowe funkcje - pokazuje przebytą trasę, czas treningu i pokonany dystans, wyświetla także informacje na temat tempa i szybkości biegu oraz liczby spalonych kalorii. Możemy także podejrzeć międzyczasy, ale funkcja ta dostępna jest dopiero w płatnej wersji programu. Wadą aplikacji jest brak zaawansowanego asystenta audio informującego o tempie biegu ? otrzymujemy jedynie głosowe powiadomienia o przebytym dystansie, które pojawiają się co maksymalnie 100 metrów. Dla osób początkujących, którym trudność sprawia nawet minuta ciągłego biegu, taka częstotliwość będzie wystarczająca, bardziej zaawansowanym biegaczom raczej się nie przyda.

Aplikacja pozwala opublikować nasze wyniki w serwisach społecznościowych, zapisać je w pamięci telefonu lub przypisać do swojego konta na oficjalnej stronie internetowej programu, co ułatwia analizę dotychczasowych wyników i pomaga w zaplanowaniu dalszych treningów.

Cena: wersja podstawowa: za darmo; wersjay PRO: ok. 13 zł (opłata jednorazowa)

Zestawienie przygotował serwis YourApps.info

Nike+ Running Nike+ Running Nike+ Running

Nike+ Running

Aplikacja Nike+ zawiera w zasadzie wszystko, czego potrzebuje przeciętny truchtacz. Mogą skorzystać z niej zarówno posiadacze telefonów z  Androidem, Windows Phone jak i osoby preferujące iPhone?a.

Program jest stosunkowo prosty w obsłudze i bardzo funkcjonalny - po założeniu konta (musimy to zrobić przy pierwszym uruchomieniu), rozpoczęcie treningu z aplikacją jest kwestią kilku stuknięć palcem. Co więcej - dzięki wbudowanemu odtwarzaczowi możemy słuchać ulubionej muzyki bez konieczności przełączania się między aplikacjami. Nike+ rejestruje długość biegu, tempo, liczbę pokonanych kilometrów i spalonych kalorii, które przedstawiane są w postaci dokładnych statystyk. A jeśli uda nam się osiągnąć lepszy rezultat niż podczas poprzedniego treningu, zostajemy dodatkowo nagradzani medalami za najszybszy bieg, najdłuższy dystans itd. To fajna forma motywacji, w dodatku autorzy na niej nie poprzestali.

Ciekawym rozwiązaniem, które na pewno pomoże w uzyskaniu dobrego rezultatu, jest nie tylko znany z podobnych aplikacji asystent audio, który co kilkaset metrów lub kilka minut powiadomi nas o aktualnym tempie biegu, ale również tryb wyzwań. Jeśli szukamy dodatkowej motywacji, możemy ścigać się ze znajomymi albo ustawić jako cel pokonanie określonej liczby kilometrów. Program zawiera ponadto plany treningowe, które mają pomóc w przebiegnięciu pierwszego maratonu, poprawieniu czasu na 5 km itd. Niestety, plany te wydają się średnio przydatne w naszych warunkach - dystanse prezentowane są w nich w ... milach. W przypadku asystenta audio i wszystkich statystyk jako jednostkę miary możemy oczywiście wybrać kilometry.

Z programu powinni być zadowoleni zarówno początkujący, jak i bardziej zaawansowani biegacze. Dobrze motywuje, jest bezawaryjny, szybko łączy się z GPS-em i doskonale przedstawia wszystkie statystyki.

Cena: za darmo

Moje Trasy by Google Moje Trasy by Google Google

Moje Trasy by Google

Aplikacja firmy Google to dobre rozwiązanie dla osób szukających solidnego, darmowego i intuicyjnego w obsłudze rejestratora aktywności fizycznej. Program można pobrać za darmo na telefony z systemem Android.

Podobnie jak inne programy tego typu program Moje Trasy rejestruje dystans, szybkość oraz nachylenie trasy podczas biegania (ale nie tylko; równie dobrze możemy wykorzystać go podczas jazdy na rowerze czy rolkach). Cieszy także obecność asystenta audio, powiadamiającego użytkownika o jego aktualnej prędkości i tempie. W zależności od ustawień komunikaty pojawiają się co 1, 2 , 5 lub 10 minut. Nie ma, niestety, opcji wyświetlania powiadomień po pokonaniu określonej odległości, na przykład kilometra. Szkoda, bo dla wielu osób jest to wygodniejsze.

Po zakończeniu treningu wszystkie najważniejsze parametry zostają przedstawione użytkownikowi w postaci mapki z zaznaczoną trasą, wykresu uwzględniającego szybkość biegu lub jazdy, a także statystyk obejmujących nie tylko pokonaną odległość, czas treningu i średnią prędkość, ale również najwyższą prędkość i faktyczny czas w ruchu. Ten ostatni parametr ma szczególne znaczenie dla osób uprawiających aktywność w mieście, którym statystyki treningu często wypacza np. oczekiwanie na zmianę świateł. To prawdziwe udogodnienie i jedna z głównych zaleta aplikacji.

Przeczytaj recenzję aplikacji Moje Trasy na YourApps.info

 

Cena: za darmo

Run-log Run-log Run-log

Run-log

Polska aplikacja Run-log na pierwszy rzut oka nie zachwyca - współpracuje wyłącznie z telefonami z systemem Android, nie ma też żadnych wodotrysków. Mimo tego jest jedną z najpopularniejszych aplikacji biegowych w naszym kraju, często poleca się ją także na forach poświęconych aktywności fizycznej. Czym podbiła serca biegaczy?

Z całą pewnością na uwagę zasługuje jej prostota, funkcjonalność i bezawaryjność, a także niskie wymagania sprzętowe i niewielkie zużycie transferu, dzięki czemu jest to idealne rozwiązanie dla posiadaczy słabszych telefonów i osób obawiających się wysokich rachunków za mobilny internet. Aplikacja nie wymaga zakładania konta i logowania ? wystarczy wybrać swój ulubiony rodzaj aktywności (bieganie, rower, rolki) i już można pokonywać kolejne kilometry. Wśród dodatkowych funkcji znajdziemy także opcję ustawienia międzyczasów (co 1, 5 lub 10 km), by kontrolować na bieżąco swoją szybkość i ... na tym w zasadzie kończą się możliwości aplikacji. Po zakończeniu treningu można jeszcze pochwalić się swoimi sukcesami na Facebooku i podejrzeć statystki obejmujące datę treningu, czas, pokonany dystans  i średnie tempo, ale już nie kalorie czy prędkość.

Dopiero po wyeksportowaniu danych do serwisu internetowego użytkownik ma dostęp do bardziej szczegółowych statystyk obejmujących m.in. miesięczne i roczne zestawienie pokonanych kilometrów. Jeżeli szukacie mało skomplikowanej, pozbawionej zbędnych bajerów aplikacji biegowej - warto zainteresować się Run-logiem.

Cena: za darmo

Przeczytaj recenzję aplikacji Run-log na YourApps.info

Runtastic Runtastic Runtastic

Runtastic

Runtastic to popularna i ciepło przyjęta aplikacja do rejestrowania aktywności, którą docenią zarówno początkujący, jak i zaawansowani biegacze. Dostępna jest na telefony z systemem Android, Windows Phone oraz iOS (iPhone).

Cieszy szybkość działania programu i wygodna nawigacja po ekranach menu. Zwykle wystarczą dwa-trzy pacnięcia, aby wybrać rodzaj sportu, który chce się uprawiać (bieganie, rower, spacer itd.), określić rodzaj treningu (zwykły, interwał, określony cel, trening ustalony indywidualnie lub jeden z zapisanych w historii), i już można zaczynać.

Wśród funkcji, za które warto pochwalić twórców, z całą pewnością znajdują się rozbudowane statystyki, w których można sprawdzić średnią szybkość i tempo całego biegu i kolejnych kilometrów, obejrzeć profil trasy (płaska, z podbiegami lub spadkami), a także swoje tętno, jeśli posiadamy pulsometr, który współpracuje z aplikacją. Cieszy ponadto wbudowany odtwarzacz muzyki, chociaż znacznie skraca czas pracy telefonu baterii. W wersji PRO programu dochodzi dodatkowo rozbudowany system motywowania, możliwość udostępniania na żywo swoich treningów oraz śledzenia tętna. Małą niedogodnością jest to, że korzystanie z większości opcji wymaga rejestracji w serwisie. Darmowa wersja aplikacji trochę zbyt często zachęca też do kupna wersji premium.

Cena: wersja podstawowa za darmo; wersja PRO ok. 20 zł (opłata jednorazowa); możliwość dokupienia kolejnych planów treningowych

Przeczytaj recenzję aplikacji Runtastic na YourApps.info

Endomondo Sports Tracker Endomondo Sports Tracker Endomondo Sports Tracker

Endomondo Sports Tracker

d

Endomondo to prawdopodobnie najpopularniejsza i najbardziej lubiana aplikacja dla sportowców. Dostępna jest na telefony z systemem Android, Windows Phone i iOS.

Endmondo doskonale łączy prostotę wykonania i intuicyjność z szeroką gamą dostępnych opcji. Aby rozpocząć trening, wystarczy jedynie wybrać rodzaj aktywności i zezwolić aplikacji na połączenie z GPS-em. Od tego momentu program pokazuje na mapie naszą trasę i wyświetla informację o liczbie pokonanych kilometrów, średnim tempie, prędkości oraz liczbie spalonych kalorii. Nie trzeba bezustannie zerkać na ekran smartfona, by kontrolować tempo i prędkość. Wystarczy odpowiednio skonfigurować trenera audio, który na przykład co pół kilometra poda tempo i prędkość ostatniego odcinka, średnią prędkość i tempo od momentu rozpoczęcia aktywności, liczbę spalonych kalorii? Nie trzeba także uruchamiać osobnej aplikacji do słuchania muzyki, gdyż Endomondo posiada zintegrowany odtwarzacz muzyczny.

Program posiada także liczne funkcje dodatkowe, dzięki którym nie tylko nie spoczniemy na laurach, ale będziemy uzyskiwać coraz lepsze rezultaty. Część z nich, jak funkcja ustawienia sobie jako celu określonej liczby kilometrów albo ściganie się ze znajomym, jest dostępnych w wersji bezpłatnej, pozostałe ? między innymi spalenie określonej liczby kalorii lub próba poprawienia swojego najlepszego rezultatu ? są dostępne jedynie w wersji PRO (dostępnej jedynie dla Androida i iOS). By w pełni skorzystać z zestawień statystycznych oferowanych przez aplikację należy także regularnie uiszczać opłatę abonamentową.

Cena: wersja podstawowa: za darmo; abonament: ok. 12 zł/m-c lub ok. 80 zł/rok; wersja PRO  ok. 21 zł (opłata jednorazowa, odejmowana od kwoty za pierwszy roczny abonament)

Przeczytaj recenzję aplikacji Endomondo Sports Tracker na YourApps.info

RunKeeper RunKeeper RunKeeper

RunKeeper

Przeznaczona na telefony z Androidem i iOS aplikacja RunKeeper to absolutna gwiazda wśród bezpłatnych aplikacji do biegania. Funkcje, za które w innych programach trzeba płacić, tutaj dostępne są za darmo!

RunKeeper posiada wszystko, czego mógłby oczekiwać najbardziej nawet wybredny użytkownik ? wbudowany odtwarzacz muzyczny, kompleksowe statystyki każdego biegu i wszystkich dotychczasowych aktywności, rozbudowanego trenera audio, podającego informacje o szybkości i tempie po pokonaniu określonego dystansu (co 250 metrów lub wielokrotność) lub co pewien czas (co 5 minut lub wielokrotność, aż do godziny), możliwość tworzenia własnych rodzajów treningów (interwałów, zabaw biegowych). Dodatkową atrakcją są liczne bezpłatne plany treningowe.  Po wybraniu jednego z  nich zaplanowane treningi automatycznie pojawią się w kalendarzu, dzięki czemu użytkownik dokładnie wie, czy danego dnia czeka go długie wybieganie czy truchcik. Taki plan skutecznie motywuje do wysiłku, podobnie jak wirtualne nagrody za najszybszy bieg, najdłuższy trening czy pokonanie bardzo stromej trasy. Jak w innych aplikacjach istnieje także możliwość pochwalenia się na Facebooku i Twitterze każdym swoim treningiem i osiągnięciem.

Wszystkie opisane opcje są dostępne w wersji darmowej, wykupienie abonamentu Elite daje dodatkowo możliwość udostępnienia swoich treningów przyjaciołom i rodzinie, by mogli śledzić na żywo nasze zmagania z kilometrami. Jedyną wadą programu jest mało intuicyjne menu, w którym dosyć trudno odnaleźć część zaawansowanych funkcji. Mimo tego RunKeeper jest aplikacją niemal idealną.

Cena: wersja podstawowa: za darmo; abonament Elite: ok. 19 zł/m-c lub ok. 80 zł/rok

Przeczytaj recenzję aplikacji RunKeeper na YourApps.info