Dzienniki treningowe, pomiary tras, generatory profilów i kalkulatory biegowe - przegląd aplikacji dla biegaczy

Dają nam możliwość zapisywania treningów i śledzenia postępów, mierzenia tras, pomagają dbać o dietę, serwują nam gotowe plany treningowe. Dzięki nim funkcjonujemy w wirtualnej, biegowej społeczności. Narzędzia treningowe czy aplikacje dla biegaczy. Motywują i pozwalają wyciągać wnioski. Są cenne zwłaszcza dla tych, nad którymi nie czuwa trener. Robimy mały przegląd aplikacji z różnych działek.

Przedstawiamy narzędzia treningowe z różnych beczek - bardziej i mniej przydatne, bardziej i mniej serio, motywujące i pozwalające analizować to, co "nabiegaliśmy". Zaczynamy od najmniej poważnej, ale bardzo inspirującej.

Zombies, Run!: gramy zombiesrungame.com - to aplikacja na telefon, dla tych, którzy poszukują zabawy i trochę emocji. To gra, w której uczestniczymy, wykonujemy misje, zbieramy przedmioty (np. baterie, leki, amunicję). Później wykorzystamy je do ulepszania naszej bazy, co otworzy przed nami nowe, ciekawsze misje. Jedna trwa około 20-30 minut. Nie ważne jak szybko biegamy, gdzie i jaki robimy dystans. Podczas biegu odkrywamy nowy kawałek świata, opanowanego przez umarlaków. Czego potrzebujemy? iPoda lub smartfona z Androidem, i słuchawek. Aplikacja jest płatna, kosztuje 8 dolarów, można ją ściągnąć przez iTunes.

Endomondo endomondo.com To wielofunkcyjny serwis, będący jednocześnie dzienniczkiem treningowym i portalem społecznościowym. Jest dostępny za darmo i popularny. Dla biegaczy amatorów o dużych ambicjach wynikowych, będą się w nim liczyły się przede wszystkim statystyki. Liczba przebiegniętych kilometrów, czas treningów, intensywność, samopoczucie i możliwość śledzenia postępów. Dla wyluzowanych, sportowych zapaleńców - będzie liczył się bardziej wymiar społeczny - możliwość podzielenia się sportową pasją, wzajemnego motywowania się i bycia w kontakcie. Jak Facebook, tyle że skupiony na hobby. Z resztą, wszystkie treningi można publikować na Facebooku, Twitterze i wielu innych stronach. Endomondo daje nam również możliwość dołączania do drużyn i wyzwań. Dodajemy przebiegnięte kilometry do ogólnej puli grupy i w ten sposób rywalizujemy np. pomiędzy krajami.

Dodawanie treningów jest proste, do wyboru mamy mnóstwo dyscyplin, np.: golf, kajakarstwo, kitesurfing, bieg na orientację, jazda konna, nartorolki, nordic walking, snowboard,aerobik, badminton, szermierka. Możemy oznaczać trasę i zachować ją dla siebie lub opublikować, dodając do bazy. Możemy również dodawać zdjęcia. Aplikacja wylicza tempo i spalone kalorie, na podstawie czasu treningu i liczby kilometrów. Jeśli zgrywamy dane z Garmina - możemy zobaczyć również przebieg treningu na wykresie.

Wśród ogólnych statystyk mamy liczbę zarejestrowanych treningów, czas ich trwania, dystans. Możemy podsumowywać wszystkie dyscypliny jak i tylko te wybrane, np. bieganie. Niektóre statystyki traktowane są z przymrużeniem oka - otrzymujemy informację ile hamburgerów spaliłyśmy, a liczba kilometrów przekłada się na  wędrówkę dookoła Ziemi, albo ułamek trasy na Księżyc. Istnieje możliwość pobrania aplikacji na smartfona. Darmowo.

SmartCoach: plan treningowy smartcoach.runnersworld.com To aplikacja dostępna na stronie amerykańskiego Runners' World. Daje nam dostęp do gotowych planów treningowych. Żeby wygenerować plan dla siebie wpisujemy wynik z wyścigu na konkretnym dystansie, np. 10 km, oznaczamy do jakiego dystansu chcemy trenować - np. do półmaratonu, jak mocno chcemy trenować i ile kilometrów zamierzamy robić tygodniowo. Ustawiamy również w jakich jednostkach chcemy mieć podane wartości i na jaki dzień ma przypadać długie wybieganie. Ostatnim krokiem jest termin docelowej imprezy. Plan treningowy zawiera różne środki treningowe - biegi spokojne, długie, pracę nad szybkością i siłą. Wszystkie wyjaśnienia dostępne są po kliknięciu na dany trening.

Map My Run mapmyrun.com Działa bardzo podobnie do Endomondo. Ciekawym dodatkiem jest część dotycząca diety. Możemy dodawać posiłki, liczyć kalorie, wartości odżywcze, zarządzać swoją dietą. Na podstawie wieku, wagi i wzrostu aplikacja wylicza dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Gdy dodajemy posiłki, w kalkulatorze sumuje się liczba przyswojonych kalorii, otrzymujemy też informację na ile jeszcze możemy sobie pozwolić. Baza posiłków jest bogata, ale oparto ją na realiach amerykańskich, możemy mieć problem ze znalezieniem polskich dań, a ilości często podawane są nie np. w mililitrach a w uncjach. A jeśli szukamy np. kurczaka nie dostajemy informacji czy jest pieczony, gotowany czy smażony - co jest mało użyteczne.

Nie należy sugerować się nazwą serwisu. Do MapMyRun można dodawać treningi z bardzo wielu dyscyplin - kilkudziesięciu form jazdy rowerem - miejska, górska, downhill, wyścig, są też ćwiczenia na hali - siłownia, joga, zumba. Jazda konna, pływanie kajakiem, narty wodne, narty biegowe i wiele innych. Można pobrać mapmyrun na telefon, zsynchronizować swoje konto z nike+ albo Garmin Connect.

Kalkulator Grega McMillana: poznajemy tempa treningowe mcmillanrunning.com To narzędzie służące do szacowania wyników na wyścigach i temp, jakie powinniśmy osiągać robiąc konkretne treningi - spokojne czy szybkościowe. Wynik z wyścigu na konkretnym dystansie (np. 5, 10, 15 km, półmaraton czy maraton), wpisujemy w kalkulator i przeliczamy. Dostajemy informację jakie tempo powinniśmy utrzymywać biegając spokojnie, jakie podczas tempówek albo interwałów. Można też sprawdzić na jaki wynik stać nas np. w maratonie. Kalkulator jest darmowy, ale można odpłatnie zamówić program treningowy dla siebie.

Geocontext Profiler: ile ta górka ma wysokości? www.geocontext.org Zastanawiałeś się kiedyś ile metrów robisz pod górę wbiegając na wzniesienie nieopodal twojego domu? Albo o ile metrów wspiąłeś się do góry na wycieczce biegowej w górach? Można to sprawdzić na Geocontext Profiler. Wpisujemy lokalizację, znajdujemy na zdjęciach satelitarnych Google albo na mapie interesujący nas teren i oznaczamy ścieżkę, którą biegaliśmy. Poniżej powstaje gotowy profil trasy. Możemy pobrać plik GPX do urządzenia GPS, albo wygenerować kod do umieszczenia na swojej stronie internetowej. Dane mogą być prezentowane w kilometrach i metrach oraz w milach i stopach.

Co robimy dzięki aplikacjom dla biegaczy? - prowadzimy dzienniczek treningowy - mierzymy i zapisujemy trasy - możemy analizować swój trening - czerpiemy inspirację do nowych rodzajów treningu - tworzymy profile tras - możemy chwalić się zdjęciami z treningów - mamy wsparcie w doborze diety - możemy układać plany treningowe, lub czerpać z gotowców - możemy podzielić się naszym treningiem on-line, np. z trenerem - bierzemy udział w motywujących wyzwaniach

Przeczytaj również: Dailymile - dzienniczek treningowy Sprawdź ile przebiegłeś Chłodna kalkulacja - czyli oszacuj swój wynik