Piłka nożna. Do końca sezonu piłkarze bez kibiców na wyjazdach. Nie tylko w ekstraklasie

Ekstraklasa SA i PZPN wspólnie ustalili, że do końca sezonu piłkarskiej ekstraklasy, I i II ligi wszystkie mecze odbędą się bez udziału kibiców gości. W sprawie niższych lig decyzję podejmą Związki Wojewódzkie.

- Zarząd PZPN przyjmuje, że wszystkie pozostałe do rozegrania mecze o mistrzostwo ekstraklasy, I i II ligi w sezonie 2010/2011 odbędą się bez udziału zorganizowanych grup kibiców drużyn przyjezdnych - czytamy w uchwale PZPN w sprawie bezpieczeństwa i porządku na stadionach. Decyzja dotycząca najwyższej klasy rozgrywkowej zapadła po konsultacjach z organizatorem rozgrywek - spółką Ekstraklasa SA - potwierdza rzeczniczka Związku Agnieszka Olejkowska.

"Zamykanie stadionów to najgłupszy pomysł na walkę z chuliganami"

- Zarząd PZPN zwraca się do Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej o wprowadzenie nakazu rozgrywania w sezonie 2010/2011 meczów o mistrzostwo III ligi i niższych klas rozgrywkowych bez udziału zorganizowanych grup kibiców drużyn przyjezdnych - czytamy w dalszej części dokumentu.

Uchwała jest odpowiedzią na wniosek komendanta głównego policji Andrzeja Matejuka. - Kluby najczęściej nie potrafią zapanować właśnie nad kibicami gości. Wynika to z tego, że przyjezdni kibice za punkt honoru stawiają sobie to, żeby się ''pokazać'' - mówi w rozmowie z radiem TOK FM rzecznik Komendy Głównej Policji mł.insp. Mariusz Sokołowski. - Jeśli mecze będą się odbywały bez ich udziału, tego problemu nie będzie - dodaje.

Cztery stadiony do zamknięcia?

W czwartek wojewodowie województw łódzkiego i dolnośląskiego poinformowali, że bardzo możliwe jest całkowite zamknięcie czterech stadionów Ekstraklasy. Chodzi o obiekty Widzewa Łódź i GKS-u Bełchatów oraz Śląska Wrocław i Zagłębia Lubin .

Tusk: Będziemy zamykać stadiony jeśli policja wystawi negatywną ocenę

Zamykanie stadionów to prewencja

W ubiegły czwartek wojewodowie mazowiecki i wielkopolski zdecydowali o zamknięciu stadionów w Warszawie i Poznaniu na najbliższe mecze. Komendant główny policji Andrzej Matejuk nazwał to działaniem prewencyjnym. - Po ocenie stanu bezpieczeństwa i analizie stanu ryzyka policja doszła do wniosku, że podobne zamieszki mogą się zdarzyć, m.in. na stadionie Legii i na stadionie Lecha - powiedział. Jak dodał, po zajściach w Bydgoszczy: - Grupy kibiców stanowią bardzo realne zagrożenie dla bezpieczeństwa.

We wtorek 3 maja pseudokibice zdemolowali stadion bydgoskiej Zawiszy, gdzie w finale krajowego Pucharu Polski Legia Warszawapokonała w rzutach karnych Lecha Poznań. W czasie zajść zniszczono infrastrukturę stadionu o wartości 40 tys. zł, reklamy elektroniczne o wartości 200 tys. zł, została także uszkodzona kamera telewizyjna warta 150 tys. zł.

Matejuk - pytany, czy policja będzie każdorazowo występowała o zamknięcie aren w Poznaniu i Warszawie - powiedział, że taki scenariusz jest możliwy, jeżeli nic się nie będzie zmieniało w bezpieczeństwie na tych obiektach i w podejściu organizatorów. Na pytanie, czy te stadiony będą zamknięte do końca sezonu, Matejuk odpowiedział, że nie wyklucza takiego scenariusza. - Ale tutaj każdorazowo taka decyzja będzie podejmowana bardzo rozważnie - zapewnił szef KGP.

Prezes Ekstraklasy SA: Każda ze stron zaniedbała swoje obowiązki

Czytaj więcej o walce z kibolami

Tymczasem na Bułgarską w Poznaniu wrócą kibice ?

Zamiast wspierać Arkę, grożą: ""Jeszcze jeden mecz przegracie, murowany wpier... macie!" ?

Zbigniew Boniek: Płacimy za to, że pielęgnujemy bydło ?

Pięciu kiboli zatrzymanych po derbach Zagłębia ze Śląskiem ?

Rząd nie będzie rozmawiać ze stowarzyszeniem kibiców, jeśli będą w nim ludzie naruszający prawo ?

Policja aresztowała uczestników starć w Bydgoszczy [WIDEO] ?

Tusk: Euro może być zagrożone, jeśli nie zapewnimy bezpieczeństwa

Siedem klubów bez licencji na grę w Ekstraklasie ?

Więcej o: