Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Ekstraklasa. Czy wojewoda zamknie stadiony Śląska i Zagłębia?

Komendant wojewódzki policji we Wrocławiu Zbigniew Maciejewski skierował do wojewody dolnośląskiego pisma sugerujące decyzję o zakazie organizacji imprez masowych na piłkarskich stadionach Zagłębia Lubin i Śląska Wrocław
Wnioski komendanta (w środę wpłynęło pismo w sprawie Zagłębie, dziś w sprawie Śląska) mają związek z zajściami podczas meczu derbowego między oboma klubami we wtorek w Lubinie, gdy pseudokibice na trybunach odpalali race i rzucali je na murawę boiska. Komendant Macicjewski był osobiście w punkcie dowodzenia na stadionie w Lubinie w czasie wtorkowego meczu.

Wojewoda Marek Skorupa: - Potwierdzam, że takie pisma wpłynęły i zajmujemy się tą sprawą. Nie jestem w stanie teraz stwierdzić, jaka będzie decyzja i kiedy ją ogłosimy. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że najbliższy mecz ligowy Śląsk rozegra u siebie już w sobotę. [Zagłębie gra teraz w Łodzi z Widzewem przyp. red.].

W Warszawie i Poznaniu wojewodowie przychylili się do podobnych wniosków policji po zamieszkach podczas finału Pucharu Polski, w których uczestniczyli pseudokibice Lecha i Legii.

Zamykanie stadionów to prewencja

W ubiegły czwartek wojewodowie mazowiecki i wielkopolski zdecydowali o zamknięciu stadionów w Warszawie i Poznaniu na najbliższe mecze. Komendant główny policji Andrzej Matejuk nazwał to działaniem prewencyjnym. - Po ocenie stanu bezpieczeństwa i analizie stanu ryzyka policja doszła do wniosku, że podobne zamieszki mogą się zdarzyć, m.in. na stadionie Legii i na stadionie Lecha - powiedział. Jak dodał, po zajściach w Bydgoszczy: - Grupy kibiców stanowią bardzo realne zagrożenie dla bezpieczeństwa.

We wtorek 3 maja pseudokibice zdemolowali stadion bydgoskiej Zawiszy, gdzie w finale krajowego Pucharu Polski Legia Warszawapokonała w rzutach karnych Lecha Poznań. W czasie zajść zniszczono infrastrukturę stadionu o wartości 40 tys. zł, reklamy elektroniczne o wartości 200 tys. zł, została także uszkodzona kamera telewizyjna warta 150 tys. zł.

Matejuk - pytany, czy policja będzie każdorazowo występowała o zamknięcie aren w Poznaniu i Warszawie - powiedział, że taki scenariusz jest możliwy, jeżeli nic się nie będzie zmieniało w bezpieczeństwie na tych obiektach i w podejściu organizatorów. Na pytanie, czy te stadiony będą zamknięte do końca sezonu, Matejuk odpowiedział, że nie wyklucza takiego scenariusza. - Ale tutaj każdorazowo taka decyzja będzie podejmowana bardzo rozważnie - zapewnił szef KGP.

Czytaj więcej o walce z kibolami

Siedem klubów bez licencji na grę w Ekstraklasie ?


Więcej o: