• Link został skopiowany

Korupcja w polskiej piłce. Skazani wystąpili o pisemne uzasadnienie wyroku

Kilkunastu skazanych za korupcję w polskiej piłce nożnej wystąpiło do sądu we Wrocławiu o pisemne uzasadnienie wyroku. To pierwszy krok do złożenia apelacji - na blogu Pilkarskamafia.blogspot.com informuje Dominik Panek.
Akta sprawy tzw. gangu 'Fryzjera'
Sport.pl

W poniedziałek, 16 grudnia, zapadł wyrok ws. korupcji w polskiej piłce nożnej. Sędzia Mariusz Wiązek odczytał w sprawie 31 osób, którym łącznie postawiono ponad 300 zarzutów. Sam "Fryzjer" miał ich ponad 100. Ryszard F. został uznany winnym niemal wszystkich postawionych mu zarzutów. Niemal, bo sąd umorzył zarzut założenia i kierowania grupą przestępczą, uniewinnił go też od zarzutu ustawiania meczów Odry Opole. Natomiast zarzut kierowania gróźb karalnych przedawnił się w marcu minionego roku.

Zobacz wideo

W pierwszym przypadku sąd uznał, że za kierowanie grupą przestępczą "Fryzjer" odpowiedział już 10 lat temu, gdy w oddzielnej sprawie skazano go na 3,5 roku więzienia za ustawianie meczów Arki Gdynia. W sprawie Odry Opole "Fryzjera" oczyszczono z zarzutów paserstwa. Oskarżenie dotyczyło meczów sprzed 1 lipca 2003 roku, czyli czasów, kiedy ich ustawianie nie było w Polsce karalne, ale prokuratorzy uważali, że pieniądze mogły pochodzić z przestępstwa. Na to sąd nie znalazł jednak wystarczających dowodów.

Przed innymi zarzutami "Fryzjer" obronić się nie mógł. Jako mózg całego procederu, osoba odpowiedzialna za korumpowanie sędziów, delegatów i piłkarzy został skazany na 4,5 roku więzienia, otrzymał 10-letni zakaz działania w profesjonalnym futbolu oraz nakaz oddania 25 tysięcy złotych przyjętych korzyści majątkowych. Jako jedyny otrzymał karę bez zawieszenia.

Kary więzienia w zawieszeniu, grzywny oraz kilkuletnie zakazy uczestniczenia w zawodowym sporcie otrzymali również m.in. byli znani sędziowie Antoni F., Jacek G., Piotr S. i Krzysztof S. oraz byli obserwatorzy PZPN Zygmunt Z., Edward H., Jerzy G. czy Wit Ż., który przez lata był popularnym ekspertem telewizyjnym. Kary otrzymali też zawodnicy i działacze klubów piłkarskich.

Skazani za korupcję wystąpili o uzasadnienie wyroku

Odczytanie wyroku w sprawie zajęło sędziemu Wiązkowi blisko dwie godziny. Cztery razy krócej trwało jego uzasadnienie. Na sali sędzia podjął się tylko ogólnej argumentacji, gdyż jak sam podkreślił, trudno odnosić się do każdego ze skazanych i ponad 300 zarzutów. A warto dodać, że akt oskarżenia liczył rekordowe 1700 stron. Szczegółowe uzasadnienie wyroku zainteresowane strony otrzymają dopiero na piśmie.

Jak poinformował Dominik Panek kilkunastu skazanych oraz prokuratura wystąpiły już z wnioskami o pisemne uzasadnienie wyroku. Jak informuje dziennikarz na swoim blogu, to pierwszy krok do złożenia apelacji. 

Jak informuje Panek takie pisma złożyli już m.in.: Ryszard F. pseudonim Fryzjer, Grzegorz G., były sędzia z Radomia, Krzysztof P., były obserwator PZPN z Poznania, Andrzej K., były sędzia z Częstochowy, Wit Ż., były obserwator PZPN z Warszawy, Grzegorz K., były sędzia z Poznania, Krzysztof S., były sędzia z Tarnowa, Jerzy G., były obserwator PZPN ze Szczecina, Andrzej Sz., były sędzia z Jeleniej Góry, Edward H., były obserwator PZPN ze Słupska, Janusz O., były sędzia z Radomia, Zygmunt Z., były sędzia z Przemyśla, Piotr S., były sędzia z Warszawy, Jacek G., były sędzia z Warszawy, Maciej H., były sędzia z Poznania i Adam K, były sędzia z Poznania.

Pisemne uzasadnienie wyroku przygotowywać będzie sędzia Wiązek. Trafi ono do skazanych oraz ich obrońców i prokuratury. Dopiero po zapoznaniu się z pismem wszyscy zainteresowani zdecydują, czy odwoływać się od decyzji sądu pierwszej instancji.

Więcej o: