Caster Semenya może zostać sklasyfikowana jako mężczyzna. Decyzja już w przyszłym tygodniu

Caster Semenya już wkrótce może zostać sklasyfikowana z mężczyznami - informuje "The Times". Decyzja CAS-u będzie znana już w przyszłym tygodniu. Szykuje się przełom w światowym sporcie?
Zobacz wideo

Caster Semenya cierpi na hiperandrogenizm, czyli nadmiar męskich hormonów. Zdaniem IAAF Semeya powinna być klasyfikowana jako mężczyzna, bo poziom testosteronu w jej organizmie jest zbyt wysoki. Eksperci cytowani przez "The Times" twierdzą, że już wkrótce Semenya może startować z mężczyznami, co skończy wieloletnie kontrowersje. Decyzja sądu CAS (Trybunał Arbitrażowy do spraw Sportu) powinna być znana już w przyszłym tygodniu. 

- Pięciodniowe przesłuchanie w Sądzie Arbitrażowym Sportu jest postrzegane jako przełomowy przypadek dotyczący sportowców z "różnicami w rozwoju seksualnym" (DSD). Decyzja może mieć również wpływ na zasady dotykające sportowców transseksualnych, którzy biorą udział w zawodach kobiet - czytamy w "The Times".

Caster Semenya od lat wzbudza kontrowersje w świecie lekkoatletyki. Zawodniczka przez lata dominowała w biegach na 800 metrów i 1500 metrów. Jest złotą medalistką z biegu na 800 metrów z igrzysk olimpijskich Rio de Janeiro w 2016, oraz srebrną z 2012 roku. Semenya sięgała też po złote medale w biegu na 800 metrów w mistrzostwach świata w 2009, 2011 i 2017 roku. Możliwe, że po decyzji będzie musiała startować z mężczyznami.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.