Konferencja Sportowiec Amator. Profesjonalnie i nowocześnie o sporcie amatorskim

To wydarzenie dla wszystkich, którzy uprawiają sport, zajmują się nim zawodowo lub po prostu interesują i szukają wiarygodnych informacji. Nie ma w Polsce drugiej takiej inicjatywy, która skupia tak szerokie grono ekspertów i podejmuje temat sportu amatorskiego tak wszechstronnie. Przed nami druga edycja Konferencji Sportowiec Amator. Odbędzie się w Warszawie w dniach 10-11 stycznia 2020 r. w Centrum Olimpijskim PKOL.

Gdyby poziom aktywności fizycznej był w Polsce tak duży, jak liczba przeróżnych informacji  i teorii na temat zdrowia i treningu, bylibyśmy pewnie najbardziej usportowionym społeczeństwem w Europie. Jeszcze nie jesteśmy, ale już 39% z nas uprawia sport w czasie wolnym w stopniu zalecanym przez WHO (Kantar Polska SA, 2018), co pokazuje jak bardzo potrzebna jest merytoryczna dyskusja na temat zdrowia, odżywiania, treningu, regeneracji, prewencji kontuzji i leczenia osób aktywnych.

Stąd pomysł Konferencji Sportowiec Amator, która mówi o tych zagadnieniach w oparciu o najnowsze badania naukowe, konkretnie i niezwykle przystępnie. -  Środowiska lekarzy, trenerów, fizjoterapeutów i samych sportowców, mimo że współpracują, są na swój sposób hermetyczne. Często okazuje się, że właściwie mało o swoich wzajemnych potrzebach i wyzwaniach wiemy. Zaczęliśmy to zmieniać - mówi dr Andrzej Mioduszewski, kierownik medyczny Centrum Chirurgii Specjalistycznej Ortopedika, inicjator i organizator Konferencji Sportowiec Amator. – Chcemy rozmawiać o bardzo szeroko pojętym zdrowiu sportowca amatora. Obalamy mity, prezentujemy najnowsze metody leczenia i drążymy pomijane tematy. W tym roku w szczególny sposób Konferencja skupi się na problemach sportu dziecięcego – systemie selekcji, pladze otyłości, problemie odżywek, urazach, profilaktyce. Tradycyjnie eksperci rozprawią się z fake – faktami związanymi ze sportem, m.in. o wpływie diety wegetariańskiej na wyniki, aktywności w smogu czy medycznej marihuanie w procesie regeneracji. Poruszony też zostanie temat życia sportowców zawodowych po zakończeniu kariery, gdzie swoimi doświadczeniami podzieli się m.in. Otylia Jędrzejczak.

Program konferencji został stworzony z myślą o potrzebach i problemach osób aktywnych. Wydarzenie ma ciekawą, dynamiczną formułę krótkich, ok. 15-miniutowych prelekcji ułożonych tematycznie. W tym roku organizatorzy podzielili zagadnienia na dwie grupy. Pierwszy dzień Konferencji jest poświęcony przede wszystkim tematom medycznym, drugi będzie dedykowany bardziej zagadnieniom treningowym. Po każdej sesji odbywa się dyskusja, a dodatkowo, dzięki aplikacji Sportowiec Amator, będzie można na bieżąco  wchodzić w interakcje z wykładowcami.

Konferencja „Sportowiec Amator” to pierwsza taka inicjatywa w Polsce, skupiająca w jednym miejscu tak szerokie grono ekspertów. Wśród wykładowców znajdują się uznani specjaliści z dziedziny ortopedii, chirurgii, fizjoterapii, kardiologii, ginekologii, psychiatrii oraz treningu personalnego, którzy ca co dzień pracują zarówno z zawodowymi sportowcami, jak i osobami uprawiającymi sport amatorsko. Strona Sportowiec Amator jest dostępna pod tym linkiem >>