Pierwszy fragment elewacji już na Stadionie Narodowym

W piątek rozpoczął się montaż biało-czerwonego ?koszyka?, czyli elewacji, która oplecie Stadion Narodowy. Takich kawałków będzie prawie 800, a każdy waży ponad tonę.

Montaż biało-czerwonej elewacji, to jeden z kluczowych elementów budowy Stadionu Narodowego. Pierwsze panele zawisły w piątek w północno-wschodnim narożniku Stadionu i na razie trudno je dostrzec zza płotu, ale pracownicy będą przesuwać się z montażem wzdłuż al. Zielenieckiej i elewację powinno być wkrótce widać z tej ulicy.

Montaż polega na zamocowaniu paneli, składających się ze stalowych ram wypełnionych aluminiową siatką, do konstrukcji stalowej wokół bryły Stadionu. Zamocowanych zostanie 792 takich elementów. Siatka została wyprodukowana w Hiszpanii, a jej zabezpieczenie antykorozyjne i malowanie w kolorach biało-srebrnym i czerwonym wykonane zostało w zakładach w Polsce. Łączenie ramy z siatką odbywa się już na budowie Stadionu. - Z uwagi na pofalowany kształt stadionu każdy z 792 elementów jest inny i ma swoje konkretne miejsce na elewacji - mówi Karolina Szydłowska, Rzecznik Prasowy Generalnego Wykonawcy Konsorcjum ALPINE-PBG-Hydrobudowa Polska. Ramy ważą od 1,1 do tony, ich szerokość waha się od 12 do 13 metrów, a wysokość to 2,6 m. W sumie zamontowane zostanie blisko 2ha zewnętrznej elewacji.

Piątek na budowie był ważny, nie tylko z powodu montażu elewacji. Wykonawca rozpoczął także montaż stalowych łuków, na których rozpięta zostanie membrana dachu. Łuki mocowane są na rozpiętej już na stadionie konstrukcji linowej dachu. W piątek zamontowano pięć z 710 takich elementów.

Stadion Narodowy 500 dni przed Euro 2012

Zobacz jak rośnie Stadion Narodowy

Oficjalna strona budowy Stadionu Narodowego: www.stadionnarodowy.org.pl

Na Stadionie Narodowym rozpoczęła się operacja big lift. Zobacz zdjęcia