Nauczyciel WF-u z Klasą. Ten, który jest wzorem dla uczniów

Anna Grzywacz, absolwentka AWF w Poznaniu, nauczycielka mianowana w Technikum Leśnym w Tucholi z 7 letnim stażem, instruktor piłki siatkowej oraz lekkoatletyki. Ponadto od 7 lat trenuje siatkarki w tucholskim klubie. Sama biega, kiedyś bez mapy a dzisiaj głównie z mapą na orientację. Jak sama mówi, to piękny sport, dlatego organizuje zawody i imprezy promujące biegi na orientację w Borach Tucholskich.

Z jakimi problemami boryka się Państwa szkoła?

Problemem jest brak odpowiedniej infrastruktury. Nasza szkoła posiada trzy sale przystosowane do lekcji, ale są one niewielkie i trudno prowadzi się lekcje w dużych grupach. Na lekcji możemy mieć nawet 26 uczniów, to sporo osób, które podczas ćwiczeń potrzebują przestrzeni. Poza tym, w tym samym czasie lekcje może mieć 5 grup, oznacza to że dwie z nich nie mają gdzie ćwiczyć. Ten problem jednak udało się rozwiązać - w okresie zimowym korzystamy z gminnej kręgielni i hali widowiskowo-sportowej.

Skaczą bliżej, biegają wolniej. Jak dogonić dzieci sprzed 30 lat

Jak wspomina Pani swój WF z dzieciństwa?

To była najważniejsza lekcja. Zawsze przed wWF-em biegłam szybko do szatni, żeby nie stracić ani chwili na sali. Lekcje były ciekawe i urozmaicone, graliśmy w siatkówkę, koszykówkę i piłkę ręczną, ale ja najbardziej lubiłam lekkoatletykę. Brałam udział w zawodach sportowych prawie co weekend, latem stadion, zimą hala. Bardzo dobrze pamiętam też jak co roku z dziewczynami biegałyśmy w przełajach. Była to sztafeta 10 x 800 metrów, zawsze byłyśmy w czołówce województwa, dzisiaj to duża satysfakcja kiedy mogę pochwalić się tym moim uczniom. Nie pamiętam, żeby były jakieś zwolnienia czy niedyspozycje, raczej wszyscy ćwiczyli i byli zaangażowani.

Jak zachęcić dziewczynki do ćwiczeń?

Lekcje muszą być atrakcyjne i różnorodne, im więcej możliwości pokażemy dziewczętom tym większe prawdopodobieństwo, że każda z nich znajdzie coś dla siebie. Dziewczęta lubią zajęcia przy muzyce, aerobik, fitness czy zumba to teraz bardzo popularne formy aktywności wśród młodzieży. Gdy uczennice poznały układy czy ćwiczenia proponowane np. przez Ewę Chodakowską, same zaczęły szukać inspiracji w Internecie, spotykają się w grupach i ćwiczą po lekcjach. To bardzo cieszy, że impuls dany im na lekcji WF przyczynia się do rozwijania ich zainteresowań. Bardzo też sprawdza się wprowadzanie odwróconych lekcji, dziewczęta chętnie uczą rówieśniczki nowych układów, przeprowadzają rozgrzewki a czasem nawet całą grupą wymyślają choreografie. Dodatkowo warto wprowadzać formy rekreacyjne, gdzie nikt nie stresuje się o wynik, a ruch jest celem samym w sobie.

Jak współpracować z rodzicami?

Technikum Leśne w Tucholi to szkoła z internatem. Mamy tutaj uczniów z różnych zakątków Polski, dlatego współpraca z rodzicami to głównie kontakty z przedstawicielami Rady Rodziców. Możemy zawsze liczyć na ich wsparcie przygotowując wyjazdy na zawody lub kiedy potrzebujemy nowego sprzętu sportowego. Wiem, że rodzice interesują się aktywnością pozalekcyjną swoich dzieci, dlatego często odwiedzają stronę szkoły oraz naszego sportowego bloga. Mogą tam znaleźć informacje na temat dużych i małych sukcesów sportowych szkoły, ale też o wszelkich formach aktywności pozalekcyjnej.

Nie skaczą najwyżej, panicznie boją się gry w dwa ognie. Jak rozkochać w WF-ie dzieciaki, które go nie lubią?

Jaki nauczyciel to dobry nauczyciel?

Dobry nauczyciel to taki, który słucha uczniów i jest otwarty na ich pomysły. Uczniowie są bardzo kreatywni, mają wiele ciekawych pomysłów i warto ich słuchać, możemy się od nich wiele nauczyć. Największym błędem, chyba w każdej dyscyplinie, jest stwierdzić, że już się wszystko wie, to właśnie wtedy człowiek staje w miejscu i przestaje się rozwijać. A nauczyciel musi się rozwijać przez cały czas, aby dorównać zmieniającym się trendom, aby być na bieżąco i aby nie wpaść w rutynę. Dobry nauczyciel WF musi być przykładem dla swoich uczniów, powinien być aktywny i potrafić swoimi działaniami zachęcić do ćwiczeń jak najwięcej osób. Dobry nauczyciel, to też taki, który nieustannie podejmuje działania promujące sport, wychowanie fizyczne i zdrowotne nie tylko w szkole, ale i w społeczności lokalnej.

Czym jest wychowanie fizyczne?

Wychowanie fizyczne jest początkiem wielkiej przygody ze sportem. To tutaj dzieci poznają możliwości i profity płynące z uprawiania sportu. Tutaj uczą się współpracy, bawią się i rozwijają swoje zainteresowania. Zadaniem wychowania fizycznego jest pokazanie tych możliwości i atutów, jakie niesie za sobą aktywność fizyczna, zaszczepienie w dzieciach zamiłowania do sportu i wybrania przynamniej jednej dyscypliny na całe życie.

Trwają zapisy do III edycji WF-u z Klasą

Akcja wspiera nauczycieli w rozwijaniu kultury fizycznej uczniów i przyczynia się do wypracowania pomysłów na nowoczesne lekcje. 1 września ruszyła druga edycja, która potrwa do 31 sierpnia 2015 roku. W programie uczestniczy 1500 szkół. Program prowadzony jest przez Centrum Edukacji Obywatelskiej we współpracy z "Gazetą Wyborczą" i Sport.pl, współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Program objęty jest honorowym patronatem minister edukacji narodowej oraz ministra sportu i turystyki. Więcej o akcji przeczytasz na stronie www.wfzklasa.pl .