Triathlon. Ironman w Polsce!

Herbalife Triathlon Gdynia, największa triathlonowa w Polsce impreza otrzymała prestiżową licencję Ironman 70.3. To pierwsze zawody tej marki w Polsce. Choć trudno to porównywać, to trochę tak, jakby UEFA przyznała zwycięzcy polskiej Ekstraklasy gwarantowane miejsce w Lidze Mistrzów.

O dołączeniu HTG do elitarnej rodziny zawodów spod szyldu Ironman 70.3 poinformowano podczas prezentacji zawodników elity, którzy wezmą udział w tegorocznej edycji zawodów. Są wśród nich m.in. rekordzista świata na dystansie Ironman (3,8 km - 180 km - 42,195 km) Andreas Raelert.

Licencja została przyznana na 5 lat.

Licencję przyznaje World Triathlon Corporation. Organizacja ta zarządza marką Ironman i Ironman 70.3. WTC organizuje również najsłynniejszy na świecie wyścig triathlonowy - mistrzostwa świata na Hawajach w Kona.

Zgromadzonym w gdyńskiej hali widowiskowo-sportowej zaprezentowano film o zawodach Ironman. Na koniec z ekranu przemówił Andrew Messick, dyrektor generaly World Triathlon Corporation. - Chciałbym powitać Herbalife Triathlon Gdynia w serii zawodów Ironman - powiedział. Komunikat wywołał burzę oklasków.

 

Rozmowy o przyznaniu licencji toczyły się od jakiegoś czasu. Jednak organizatorzy Herbalife Triathlon Gdynia trzymali tę informację do ostatniej chwili w ścisłej tajemnicy. 

Podczas prezentacji Michał Drelich, dyrektor zarządzający SportEvolution - organizatora HTG, powiedział, że to dopiero początek współpracy z World Triathlon Corporation. Zapytany przez Łukasza Grassa czy możemy liczyć na zawody na dystansie pełnego Ironmana, nie zaprzeczył.

O przyznaniu licencji zadecydował w dużym stopniu wybuch sportu rekreacyjnego w Polsce i co za tym idzie, coraz większa popularność triathlonu w naszym kraju. Argumentem za przyznaniem była też coraz liczniejsza obecność Polaków na zawodach Ironman 70.3 w innych krajach.

Taniej niż na zachodzie Herbalife Ironman 70.3 Gdynia będzie imprezą tańszą niż te rozgrywane na zachodzie. Pakiet startowy będzie kosztował 125 euro. To o 100 euro mniej niż pakiet startowy na triathlony z rodziny Ironman rozgrywane w Niemczech.

Dodatkowo 30 najlepszych osób z różnych kategorii wiekowych w Gdyni, otrzyma kwalifikację na mistrzostwa świata.