10 kilometrów przez bagno

W najbliższą niedzielę (14 sierpnia) ponad tysiąc zawodników wystartuje w biegu o ekstremalnie błotnistej, bagnistej wręcz trasie. Trasa, którą zawodnicy będą musieli przebiec w bagnie po pas, liczy dziesięć kilometrów. Najlepsi dotrą na metę po dwóch godzinach. Bieg Katorżnika - po raz kolejny w Kokotku koło Lublińca.

Od poniedziałku nad przygotowaniem trasy pracuje 15 osób. - Żeby zawodnicy się nie pogubili, kupiliśmy aż 50 km taśmy, którą wytyczymy trasę. Do budowy przeszkód zużyjemy siedem metrów sześciennych drewna, kilometr drutu, pół kilometra drutu kolczastego oraz sto metrów liny - wylicza Zbigniew Rosiński, wiceprezes Wojskowego Klubu Biegacza "Meta" z Lublińca, jeden z pomysłodawców imprezy i uczestnik wszystkich edycji.

basia215/ archiwum organizatora Fot. Basia215/ archiwum organizatora

Do startu w tegorocznej, siódmej edycji Biegu Katorżnika dopuszczono 871 dorosłych oraz 175 dzieci. Nad ich bezpieczeństwem czuwać będą strażacy-ratownicy, karetki pogotowia, łodzie pontonowe i quady.

Trudności nie zrażają chętnych, wręcz odwrotnie... W pierwszej edycji, w 2005 roku wystartowało 50 zawodników. Rok później - 105. W 2007, gdy media rozpisywały się o tym, że w błocie ścigać się będą minister obrony Aleksander Szczygło z szefem BBN Władysławem Stasiakiem, na starcie pojawiło się kilka razy więcej zawodników - było ich ponad 450. W 2010 roku padł rekord, w "lublinieckiej dżungli" rywalizowało 1204 biegaczy.

Basia215/ archiwum organizatora Fot. Basia215/ archiwum organizatora

Trasa "Biegu Katorżnika" wzorowana jest na selekcji do wojsk specjalnych. To kultowa impreza w środowisku miłośników biegania. Ogłoszone w kwietniu zapisy do udziału w biegu trwały zaledwie kilkadziesiąt godzin (!). Tak szybko znalazło się 800 chętnych.

W tym roku tradycyjnie już pobiegnie gen. dyw. dr. Roman Polko, były żołnierz 1. Pułku Specjalnego i dowódca GROM-u, olimpijczycy Paweł Januszewski i Michał Bartoszak oraz bokser Marcin Najman. Gospodarzy reprezentować będą dowódca pułku płk Ryszard Pietras i jego zastępca ppłk Sławomir Drumowicz.

Basia215/ archiwum organizatora Fot. Basia215/ archiwum organizatora

Chcesz poczuć klimat imprezy? Zobacz album ze zdjęciami z 2008 roku !

PROGRAM IMPREZY

Godz. 10.00, 10.15, 10.30 - start "Małego Katorżnika" (biegi dla dzieci od 8 do 17 lat). Godz. 11.00, 12.00, 15.00, 16.00 - start "Biegu Katorżnika" (ze względu na liczbę i trudności terenowe, wszyscy zawodnicy nie mogą wystartować razem). Godz. 13.00 - Start "V Galernik TEAM" im. Aleksandra Szczygło oraz "Biegu VIP". Godz. 14.00 - start "Biegu Dziennikarzy - Katorżników" oraz "Biegu Alcatraz" - zawodnicy biegną w parach, spięci łańcuchami.

Więcej informacji na: www.biegkatorznika.pl

fot. Jacek Jesion/ archiwum organizatora

Dołącz do nas na Facebooku.

Trasa "Biegu Katorżnika" wzorowana jest na selekcji do wojsk specjalnych. To kultowa impreza w środowisku miłośników biegania. Dlatego ogłoszone w kwietniu zapisy do udziału w biegu trwały zaledwie kilkadziesiąt godzin. Tak szybko znalazło się 800 chętnych. Na prośbę biegaczy organizatorzy przeprowadzili dodatkowy bieg dla 120 osób. Wtedy wolnych miejsc zabrakło już po 30 minutach od momentu ogłoszenia naboru!