Fizjoterapeuta radzi: ból po zewnętrznej stronie kolana

Już od miesiąca zmagam się z bólem kolana. Zwykle biegałam codziennie przygotowując się do crossu po górach i podczas niego coś stało mi się z kolanem. Nie wykręciłam go, ale podczas ostrego zbiegu na kamienistym podłożu odczułam silny ból w dolnej i zewnętrznej części kolana. Teraz, z powodu kontuzji nie biegam codziennie tylko raz w tygodniu, na zasadzie drobnego rozbiegania. Jednak gdy już jestem na 7-8 kilometrze trasy, kolano zaczyna znów boleć (w tym samym miejscu) do tego stopnia, że ciężko mi wrócić, nawet chodzenie sprawia już ból.Fizjoterapeutka Ewa Witek-Piotrowska sugeruje problem z pasmem biodrowo-piszczelowym. Pokazujemy film z ćwiczeniami.

Witam serdecznie, już od miesiąca zmagam się z bólem kolana. Zwykle biegałam codziennie przygotowując się do crossu po górach i podczas niego coś stało mi się z kolanem. Nie wykręciłam go, ale podczas ostrego zbiegu na kamienistym podłożu odczułam silny ból w dolnej i zewnętrznej części kolana. Teraz, z powodu kontuzji nie biegam codziennie tylko raz w tygodniu, na zasadzie drobnego rozbiegania. Jednak gdy już jestem na 7-8 kilometrze trasy, kolano zaczyna znów boleć (w tym samym miejscu) do tego stopnia, że ciężko mi wrócić, nawet chodzenie sprawia już ból. Po jednym dniu ból mija sam i wszystko wraca do normy. Ćwiczę dodatkowo na siłowni i trenuję na rowerze tzw. spining, podczas którego kolano mi nie dokucza. Zażywam suplementy diety na staw (glukozaminę), ale nie pomaga, podczas tych, rzadkich już, rozbiegów biegam ze ściągaczem na kolano, żeby je ustabilizować, ale to również nie zdaje egzaminu. Zastanawiam się co jest przyczyna takiego silnego bólu... Nie chciałabym rezygnować z biegania w przyszłości i dlatego chciałabym te dolegliwości w jakiś sposób wyeliminować. Czy jest na to jakaś rada? Zabiegi rehabilitacyjne lub ćwiczenia wzmacniające? Bardzo bym była wdzięczna za podpowiedź.

Pozdrawiam serdeczne A. J.

Witam,

Bardzo częstą dolegliwością biegaczy w tej okolicy jest problem z pasmem biodrowo-piszczelowym. Oczywiście należałoby to porządnie zdiagnozować. Jeśli to jest rzeczywiście przyczyną dolegliwości, to będzie potrzebny terapeuta manualny, który rozluźni pasmo biodrowo-piszczelowe i naprężacz powięzi szerokiej. Sprawdzi ustawienie miednicy i długość kończyn. Być może będzie potrzebna wkładka wyrównująca, korygująca. Przyda się dużo rozciągania, samodzielnego masażu piłeczką lub wałkiem, a także ćwiczenia wzmacniające mięsień pośladkowy średni.

Pozdrawiam Ewa Witek-Piotrowska

Pasmo biodrowo-piszczelowe w uproszczeniuPasmo biodrowo-piszczelowe w uproszczeniu M. Ostrowska-Dołęgowska

*Ewa Witek-Piotrowska - fizjoterapeutka z wieloletnim doświadczeniem, magister biologii. Specjalizuje się w leczeniu urazów sportowych, schorzeniach ścięgna Achillesa, stawu skokowego, stopy, kolan, mięśni i kręgosłupa. Zajmuje się rehabilitacją, diagnostyką stóp i wad postawy oraz wytwarzaniem wkładek ortopedycznych. A oprócz tego tańczy i uprawia sporty. Jest instruktorką tańca, świadomości ciała i tańca dla osób niepełnosprawnych, biega, jeździ na nartach i na rowerze. Współzałożycielka Kliniki Rehabilitacji Sportowej ''Ortoreh"

ortoreh.pl

Propozycje ćwiczeń:

 

Dołącz do nas na Facebooku.

Copyright © Agora SA