Koniec afery korupcyjnej w polskim futbolu. Zapadł wyrok w głośnej sprawie "Fryzjera"

Sąd Okręgowy we Wrocławiu ogłosił wyrok ws. zorganizowanej grupy przestępczej, która miała działać w polskim futbolu w latach 2003 - 2005, a której szefem miał być Ryszard F. pseudonim Fryzjer. Na ławie oskarżonych zasiadło 31 osób.

Ryszard F. pseudonim Fryzjer został skazany na 4,5 roku więzienia (bez zawieszenia), dostał 10-letni zakaz działania w profesjonalnym futbolu, a także zasądzony mu został zwrot 25 tys. zł, które przyjął jako korzyści majątkowe. Oprócz niego na ławie oskarżonych we Wrocławiu zasiadło 30 osób, którzy w poniedziałek również usłyszeli wyroki.

Oprócz Ryszarda F. wszyscy oskarżeni dostali wyroki w zawieszeniu. M.in. Łukasz B. (były sędzia z Krakowa); skazany na rok i osiem miesięcy, 6-letni zakaz działania w profesjonalnym futbolu i zwrot 41 tys. zł. Grzegorz G. (b. sędzia międzynarodowy z Radomia); rok i cztery miesiące, 3-letni zakaz. Henryk K. (b. członek zarządu PZPN i b. obserwator PZPN z Gdańska); 1,5 roku, 8-letni zakaz i przepadek 15 tys. zł. Adam K. (b. sędzia z Poznania); rok i cztery miesiące, 6-letni zakaz, zwrot 63 tys. zł. Krzysztof P. (b. obserwator PZPN z Poznania); rok i 10 miesięcy, 8-letni zakaz i przepadek 40 tys. zł. Piotr R. (b. piłkarz Lecha Poznań); rok i dwa miesiące, zakaz na 3 lata, przepadek 5 tys. zł.

Odczytywanie wyroków we wrocławskim sądzie okręgowym trwało ponad godzinę. Nie są one prawomocne.

Proces w sprawie Fryzjera rozpoczął się w listopadzie 2012 roku. Początkowo w sprawie oskarżono ponad sto osób. Po skazaniu tych, którzy dobrowolnie poddali się karze, sprawę podzielono na dwa procesy. Główny wątek w śledztwie, prowadzony przez sędziego Mariusza Wiązka, trwał do dziś. A drugi, w którym oskarżono 24 byłych sędziów i obserwatorów PZPN, zakończył się prawomocnym wyrokiem w 2015 roku.

Fryzjer został oskarżony o to, że założył i kierował zorganizowaną grupą przestępczą, która przyjmowała i wręczała łapówki w zamian za ustawianie wyników meczów piłkarskich na różnych szczeblach rozgrywek. Oskarżenia dotyczyły przypadków korupcji m.in. w Świcie Nowy Dwór, Widzewie Łódź, Zagłębiu Lubin, Zawiszy Bydgoszcz, Górniku Polkowice, Pogoni Szczecin, Podbeskidziu Bielsko-Biała i Kujawiaku Włocławek.

Prokurator domagał się dla Ryszarda F. sześciu lat więzienia. Dla pozostałych oskarżonych w tym procesie - a więc 30 byłych działaczy piłkarskich, sędziów i piłkarzy - kar od trzech lat bezwzględnego więzienia do sześciu miesięcy w zawieszeniu na dwa lata.

Więcej o: