UEFA postanowiła ulżyć klubom. Zmienia zasady finansowego fair play

Jak podaje portal "The Athletic" UEFA podjęła działania, żeby pomóc drużynom zmagającym się z problemami finansowymi w obliczu kryzysu związanego z epidemią koronawirusa. Zmieniono zasady finansowego fair play. Kluby będą mogły przedstawiać federacji, że nie mają zaległych zobowiązań o miesiąc później niż zakładano - 30 kwietnia, a nie 31 marca.

UEFA podjęła decyzję, kierując się utrudnieniami, jakie spotykają kluby w związku z epidemią koronawirusa. Wstrzymanie wszystkich lig europejskich poza Białorusią oznacza brak pieniędzy z kontraktów sponsorskich, jak i praw telewizyjnych dla konkretnych lig.

Zobacz wideo Łukasik-Koszewska: Mamy szalone charaktery i często idziemy na całość. Wyjazd do Londynu był ryzykiem. Zobacz wideo:

UEFA zmieni zasady

finansowego fair play

Kluby będą uprawnione do uregulowania wszelkich finansowych i organizacyjnych braków o miesiąc później - 30 kwietnia zamiast 31 marca. To powinno dać im choć chwilę więcej czasu na znalezienie rozwiązań dla trudnej sytuacji, która objęła całą piłkarską Europę. 

Do przypadków "zaległych zobowiązań" według organizacji należą - pensje zawodników, sztabu, czy pracowników klubu, opłaty za transfery i ich warunki, a także rozliczenia podatkowe.

Jakie będą dalsze działania?

"Każde nietypowe zdarzenie albo okoliczności poza kontrolą klubu są brane pod uwagę jako przykład działania "sił wyższych" (franc. force majeur) i wliczane w oszacowanie, którego dokonuje klub, dla każdego przypadku oddzielnie" - mówi dla "The Athletic" jeden z członków władz UEFA

Teraz organizacja ma przedyskutować dalsze działania po podjęciu decyzji wraz z Europejskim Stowarzyszeniem Klubów. 

Więcej o: