Żeglarstwo. Trudne warunki na Majorce

Po pierwszym dniu wyścigów na Majorce, zawodnicy żółtej grupy 49er, która jako jedyna zakończyła wyścigi w dzisiejszym dniu, mogli dosłownie poszczycić się ukończeniem dwóch biegów w warunkach, jakich przyszło im żeglować.

Nie obyło się bez uszczerbku na sprzęcie, a także na zdrowiu. Niebieska grupa, w której żegluje 49er Team Polska w składzie Łukasz Przybytek z Pawłem Kołodzińskim (AZS AWFiS Gdańsk) oraz Tomasz Januszewski z Jackiem Nowakiem (AZS UWM Olsztyn), zeszła na wodę, lecz wzmagający się wiatr i ogromna fala, nie pozwoliły już na rozegranie żadnego wyścigu.

- Komisja sędziowska chyba chciała nam zrobić primaaprilisowego psikusa puszczając nas na wodę, bo gdy tylko wychyliliśmy się zza główki portu, zobaczyliśmy, że większość floty żółtej grupy nie jest w stanie ukończyć wyścigu - powiedział Paweł Kołodziński. Tomasz Januszewski skomentował pierwszy dzień zawodów: "Jeden złamany maszt, pęknięte żebra i uszkodzona ręka, to skrótowy bilans dzisiejszych strat".

Takie warunki dały wiatr w żagle pozostałym reprezentantom Polski, gdyż wszyscy nasi zawodnicy w pierwszym dniu zajęli pozycje w pierwszej 10. Drugi dzień wyścigów również rozpoczął się wietrznie, ale pogoda pozwoliła na rozegranie wszystkich zaplanowanych na ten dzień wyścigów. 49er Team Polska miało do odrobienia dwa wczoraj nieodbyte wyścigi oraz dwa kolejne z dnia dzisiejszego.

Wiatr o sile 14-20 węzłów i pionowa wręcz fala sprawiała, że tego dnia warunki również nie były łatwe dla 49era. Świetna żegluga podczas pierwszych dwóch wyścigów,  które zostały rozegrane koło południa, pozwoliła obu załogom na przecięcie mety w pierwszej ósemce. W dwóch kolejnych wyścigach, rozegranych już na zakończenie dnia, Tomek z Jackiem załapali wywrotki, co poskutkowało niestety uszczerbkiem sprzętowym.

Zawodnicy spędzą dzisiejszą nockę na reperowaniu skrzydła łódki i wymianie drobnych komponentów. Łukasz z Pawłem również zaliczyli wywrotkę w trzecim wyścigu, ale czwarty przypłynęli już na drugiej pozycji. W ogólnej klasyfikacji po czterech wyścigach zajmują siódme miejsce, a Tomek z Jackiem plasują się na 21 pozycji.

Jutro kolejny dzień zmagań. W rundzie kwalifikacyjnej pozostają do rozegrania cztery wyścigi.

Wyniki:

1 . Julien D Ortoli / Noe Delpech (FRA) - 5 pkt (5, DNC, 0, 0)

2. Carlos Paz Blanco / Anton Paz Blanco (ESP) - 5 pkt (5, 0, 0, 12)

3. Stephen Morrison / Ben Rhodes (GBR) - 6 pkt (11, 2, 4, 0)

...

7. Lukasz Przybytek / Pawel Kolodzinski (AZS AWFiS Gdańsk) - 9 pkt (2, 5, 12, 2)

21. Tomasz Januszewski / Jacek Nowak (AZS UWMiS Olsztyn) - 31 pkt (8, 7, 16, 18)

Program regat:

30 marca - rejestracja zawodników

31 marca - pomiary, wyścig próbny

1-3 kwietnia - po 3 wyścigi rundy eliminacyjnej

4-5 kwietnia - po 3 wyścigi rundy finałowej

6 kwietnia - 4 wyścigi medalowe "theatre style" wśród ośmiu najlepszych załóg