• Link został skopiowany

Polacy atakują Nangę Parbat

Marek Klonowski, Tomasz Mackiewicz i Piotr Strzeżysz zmagają się z dziewiątym szczytem świata - Nangą Parbat (8126 m.n.p.m.). Wierzchołek w Himalajach jest jednym z trzech ośmiotysięczników niezdobytych zimą.

Pozostałe dwa to Broad Peak (tej zimy atakować szczyt będzie polska ekspedycja dowodzona przez Krzysztofa Wielickiego) i K2 (w tym roku nie będzie prób wejścia). Polska wyprawa na Nangę Parbat dotarła do Pakistanu 11 grudnia, a 12 dni później jej członkowie byli już w bazie Lattabo w dolinie Rupal. Na wysokości 5100 metrów stanął pierwszy obóz.

- Zostawiliśmy trochę rzeczy na wysokości 5500 metrów i na razie cieszymy się z dobrej pogody - czytamy na blogu wyprawy.

Mackiewicz i Klonowski atakowali Nangę rok temu. Zawrócili po założeniu obozu pierwszego.

Polacy chcą wyjść na szczyt Drogą Schella, która została wytyczona w 1976 roku przez austriacką ekspedycję. Trasa prowadzi lewym skrajem flanki Rupal.

Wyścig po Nangę

Tej zimy nie tylko Polacy będą chcieli stanąć na szczycie Nangi. Węgiersko-amerykańska wyprawa w składzie David Klein, Zoltan Acs i Ian Overton boryka się problemami logistycznymi, ale wkrótce ma rozpocząć wspinaczkę.

Kolejnej ekspedycji przewodzi Daniele Nardi, który ma za sobą próby na kilku ośmiotysięcznikach. Do Włocha dołączyli: Francuzka Elisabeth Revol i operator Federico Santini.

Samotnie na szczyt ma zamiar wejść francuski snowboardzista Joel Wischniewski

Śladami Kukuczki i Wielickiego

Pierwsze polskie wejście na ''Nagą górę'' miało miejsce 13 lipca 1985 roku. Wyprawa w składzie: Zygmunt Heinrich, Jerzy Kukuczka, Sławomir Łabodziński, Carlos Carsolio zdobyła szczyt nową drogą południowo-wschodnik filarem flanki Rupal. Między obozem pierwszym a drugim lawina zabrała Piotra Kalamusa.

Dwa dni później na wierzchołek Nangi dotarły Anna Czerwińska, Krystyna Palmowska i Wanda Rutkiewicz. Było to pierwsze kobiece wejście na szczyt.

W 1996 roku Nanga ukoronowała Krzysztofa Wielickiego - Polak po samotnym wejściu stał się piątym człowiekiem w historii, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum (wszystkie czternaście ośmiotysięczników)

Zimą 2008/2009 próbowała wejść tędy inna polska wyprawa, w której udział wzięli m.in. Krzysztof Wielicki i Artur Hajzer (zdobywca siedmiu ośmiotysięczników). Polacy dotarli na wysokość 7000 metrów, gdzie postanowili przerwać wspinaczkę ze względu na zbyt silny wiatr.

dsz,wspinanie.pl,explorersweb.com, alpinist.com

Dodawanie komentarzy zostało wyłączone na czas ciszy wyborczej