Warszawski Przegląd Filmów Górskich: Polacy na szczytach

Wybitni himalaiści, niezwykłe ekspedycje, pasjonujące filmy i niesamowite opowieści! Tak zapowiada się VII Warszawski Przegląd Filmów Górskich, który odbędzie się między 8 a 11 grudnia w warszawskiej Kinotece!

Dołącz do nas na Facebooku

Festiwal to przede wszystkim spotkania z najwybitniejszymi polskimi himalaistami i sympatykami gór. Ternua Female Team - Gaszerbrumy 2011 to opowieść Oli Dzik o swojej pierwszej wyprawie na ośmiotysięcznik. Makalu 2011 to prezentacja Artura Hajzera z tegorocznej wyprawy oraz realizacji programu polskiego himalaizmu zimowego 2010-2015. Ryszard Pawłowski przy zdjęciach opowie o swojej długoletniej karierze alpinisty i zawodowego przewodnika wysokogórskiego. Będzie również okazja, by obejrzeć film z wejścia Ryszarda Pawłowskiego na K2 w 1996 roku. Natomiast Darek Załuski opowie o swojej tegorocznej wyprawie na K2, drugi co do wielkości wierzchołek świata!

Ola Dzik

Alpinistka młodego pokolenia, która jako pierwsza Polka zdobyła niebezpieczny szczyt Pik Pobiedy. Ola skompletowała też wszystkie pięć siedmiotysięczników byłego ZSRR, uzyskując tym samym tytuł Śnieżnej Pantery. W tym roku alpinistce udało się zdobyć Gasherbrum II., swój pierwszy ośmiotysięcznik. W 2010 roku, Ola jako pierwsza kobieta ukończyła zawody Elbrus Race na najdłuższej trasie Extreme, ustanawiając zarazem kobiecy rekord w biegu na szczyt Elbrusa - 5h 04min.

Artur Hajzer

Pomysłodawca projektu "Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015", kierownik tegorocznej wyprawy na Makalu. Zdobył sześć ośmiotysięczników: W 1986 wszedł na Manaslu nową drogą, wraz z Jerzym Kukuczką. W1987 również z Jerzym Kukuczką zdobył Annapurnę. Było to pierwsze w historii zimowe wejście. Rok 1987 to zdobycie szczytu Sziszapangma nową drogą, wraz z: Wandą Rutkiewicz, Ryszardem Wareckim i Jerzym Kukuczką. Rok później, ponownie stanął na wierzchołku Annapurny, którą tym razem zdobywał od strony wschodniej, nową drogą. W 2008 roku, Artur Hajzer wraz z Robertem Szymczakiem zdobyli Dhaulagiri, a dwa lata później Nangę Parbat. 30 września br. Artur Hajzer, Adam Bielecki i Tomasz Wolfart stanęli na szczycie Makalu.

O tegorocznej wyprawie na ośmiotysięcznik możesz przeczytać TUTAJ.

Ryszard Pawłowski

Wybitny himalaista, wziął udział w ponad 250 wyprawach w różne góry świata jako uczestnik lub organizator. Zdobył dziesięć ośmiotysięczników, min. K2 (8611 m) płn. Filarem od strony chińskiej. Jest jedynym Polakiem, który 3-krotnie stanął na szczycie Mt. Everestu (8848 m). Dokonał wielu wejść trudnymi drogami wspinaczkowymi w różnych rejonach Ziemi. Był partnerem wspinaczkowym Jerzego Kukuczki, Adama Zyzaka, Piotra Pustelnika, Janusza Majera, czy Krzysztofa Wielickiego. Organizował i prowadził wyprawy dla niepełnosprawnych sportowców na Alaskę, do Afryki i Patagonii w ramach programu Korona Nadziei.

Darek Załuski

Darek Załuski jest 9. Polakiem w historii, któremu udało się stanąć na wierzchołku K2. Ostatnie polskie wejście miało miejsce 15 lat temu, kiedy to w 1996 roku na K2, również od północy, weszli: Krzysztof Wielicki, Piotr Pustelnik i Ryszard Pawłowski. Darek górską pasję połączył z realizacją filmów. Swoją poważną przygodę z filmem rozpoczął od uczestnictwa z kamerą w ostatniej wyprawie himalajskiej kierowanej przez Andrzeja Zawadę w 1997 roku. Od tej pory stał się głównym operatorem filmowym ważniejszych wypraw w najwyższe góry świata. Jego film o Annie Czerwińskiej "Przypadki pani Ani" zdobył wyróżnienia na festiwalach filmów górskich w Vancouver, Moskwie, Trento i Sliwen i został zakwalifikowany do "Banff World Tour". Natomiast filmy "Obrazki z wyprawy" i "Ciao Martina" zdobyły nagrody na festiwalu w Sliwen.

Wspaniali ludzie gór, Ola Dzik i jej droga na Gasherbrum, wyczerpująca wyprawa Artura Hajzera na Makalu, wysokie góry Ryszarda Pawłowskiego i niezwykła ekspedycja Darka Załuskiego na K2 północnym filarem! To właśnie VII Warszawski Przegląd Filmów Górskich, który odbędzie się między 8 a 11 grudnia w warszawskiej Kinotece!

Szczegóły na oficjalnej stronie festiwalu.