Najmodniejsze ośrodki narciarskie w sezonie 2012/13

Sezon w pełni, tak w Polsce jak i wszędzie na północnej półkuli. Gdzie można jeździć najdłużej? Jakie są najmodniejsze zimowe kierunki w tym roku? Łukasz Neska z Internetowego Centrum Podróży eSKY.pl podpowiada, dokąd powinniśmy wybrać się w tym sezonie. Ośrodki narciarskie w Europie i nie tylko.
Kolejka Hahnenkamm, Kitzbuhel Kolejka Hahnenkamm, Kitzbuhel Bernhard Spoettl/materiały promocyjne Kitzbuhel

Kitzbühel, Austria

Położony we wschodniej części Tyrolu jest jednym z najpopularniejszych austriackich ośrodków narciarskich. W "Kitz" rozgrywane są zawody Pucharu Świata w narciarstwie zjazdowym. To właśnie tu znajduje się najtrudniejsza trasa zjazdowa na świecie - Streif, najbardziej stroma trasa zjazdowa w Alpach - Diretissima.

Na narciarzy czeka w sumie 168 km tras (67 km niebieskich, 78 km czerwonych i 23 km czarnych) i 52 wyciągi (orczykowe, krzesełkowe i kabinowe). Stoki czynne są od końca października do końca kwietnia.

Informacje praktyczne: Bilet lotniczy do Salzburga kosztuje od 1 114 zł w dwie strony. Natomiast doba hotelowa w okolicy stoków to wydatek od 317 zł za dwie osoby.

Kitzbühel nocąKitzbühel nocą/ materiały promocyjne

Ośrodek Narciarski Val d'Isere Ośrodek Narciarski Val d'Isere Miejscowość Val d'Isere

Val-d'Isere, Francja

Ośrodek narciarski regionu Rodau położonego w południowo-wschodniej Francji. W 2009 roku miały tu miejsce Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Alpejskim. Dzięki lodowcowi Pissaillas dobre warunki narciarskie trwają tu niemalże przez cały rok. Poza lodowcem na terenie centrum narciarskiego znajduje się ponad 600 urządzeń naśnieżających. Trasy narciarskie zlokalizowane są  na szczytach: Val-d'Isères, Solaise, Bellevarde i Grande Motte. Wysokość tej ostatniej góry sięga 3 656 m n.p.m., co sprawia, że trasy na niej położone są wymieniane wśród najwyżej położonych na całym świecie.

Na miejscu na narciarzy czeka w sumie 300 km tras zjazdowych (łatwe 198 km, średnie 75 km, trudne 27 km) i 24 km tras do narciarstwa biegowego. Do użytku oddano aż 87 wyciągów (w tym: orczykowe, krzesełkowe, gondole, wagony  i kolejki szynowe).

Informacje praktyczne: Za bilet lotniczy w dwie strony zapłacimy od 638 zł. Natomiast nocleg w okolicy stoku kosztuje od 250 zł za dobę dla dwóch osób.

Ośrodek narciarski Francja, Val d'IsereMiejscowość Val d'Isere. źródło: materiały promocyjne

Zorza polarna w Ylläs (źródło: materiały promocyjne) Zorza polarna w Ylläs (źródło: materiały promocyjne) Zorza polarna w Ylläs (źródło: materiały promocyjne)

Ylläs, Finlandia

Ośrodek zlokalizowany w Laponii w północnej Finlandii, jest największym centrum narciarskim w tym kraju. Dobre warunki na stokach panują tu od października do maja, ale najlepiej przyjechać na początku grudnia lub na przełomie lutego i marca, gdyż wówczas najlepiej widać tańczącą na niebie zorzę polarną. Ylläs to doskonałe miejsce do uprawiania narciarstwa biegowego. Jest tutaj ponad 200 km tras, w tym blisko 40 km sztucznie oświetlonych. Na miłośników narciarstwa alpejskiego czeka natomiast 61 km tras zjazdowych i 29 wyciągów.

Informacje praktyczne: Bilet lotniczy w dwie strony do Kittila kosztuje od 1 092 zł. Natomiast nocleg w okolicy stoku narciarskiego od 350 zł za dobę dla dwóch osób.

Madonna di Campiglio Madonna di Campiglio Madonna di Campiglio /materiały promocyjne

Madonna di Campiglio, Włochy

Centrum sportów zimowych położone w Dolomitach, w północnych Włoszech. Każdego roku odbywają się tu zawody w narciarstwie alpejskim, w tym Slalom na jednym z dwóch słynnych zboczy:  Tre lub Monte Spinale. W ośrodku znajduje się 150 km tras narciarskich o różnych stopniach trudności, do użytku narciarzy przeznaczono 57 wyciągów. W okolicy jest również olbrzymi snow-park o powierzchni 50 000 m², oraz 40 km szlaków do narciarstwa klasycznego.

Madonna, wraz z kilkoma pobliskimi ośrodkami, Folgaridą, Marillevą, Peio, Andalo, Tonale i Pinzolo, tworzy region narciarski Skirama z którego można korzystać, wykupując jeden Skipass (w sumie 380 km obsługiwanych przez 140 wyciągów).

Informacje praktyczne: Bilet lotniczy do Mediolanu kosztuje od 154 zł za podróż w dwie strony. Nocleg dla dwóch osób w  Madonna di Campiglio od 304 zł za dobę.

Madonna di CampiglioMadonna di Campiglio /materiały promocyjne

Engelberg Engelberg fot. Simon Koopmann źródło: Wikipedia

Engelberg, Szwajcaria

Największy i najpopularniejszy ośrodek narciarski w Centralnej Szwajcarii, bardzo dobrze skomunikowany z Lucerną i Zurychem. Położony u stóp lodowca Titlis (3238 m n.p.m.), który zapewnia dobre warunki narciarskie od połowy listopada do końca maja. To na tym szczycie zlokalizowane są główne tereny narciarskie. Po drugiej stronie miasteczka, znajdują się mniejsze, ale za to bardziej widokowe tereny na stokach góry Schonegg (2040 m n.p.m.).

Narciarze mogą korzystać z 82 km tras zjazdowych (25 km niebieskich, 55 km czerwonych i 2 km czarnych) i 24 wyciągów narciarskich (orczykowych, krzesełkowych i kabinowych). Ośrodek znany jest również z tego, że odbywają się tu zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich.

Informacje praktyczne: Bilet lotniczy do Zurychu można kupić od 450 zł w dwie strony. Natomiast nocleg w Engelbergu kosztuje od 430 zł za dobę dla dwóch osób.

Ośrodek narciarski Gudauri Ośrodek narciarski Gudauri źródło: materiały promocyjne Gudauri

Gudauri, Gruzja

Ośrodek zlokalizowany u podnóża góry Kazbek (5047 m), która jest siódmym, co do wysokości, szczytem Kaukazu. Wyciągi osiągają tu wysokość 3268 m,  czyli tyle, ile alpejskie stacje na lodowcach. Sezon trwa od listopada do maja. Do dyspozycji narciarzy jest 35 km tras i 7 wyciągów krzesełkowych, jednak największą atrakcją tego ośrodka jest możliwość zjazdów poza trasami - freeride'u.

Informacje praktyczne: Ceny biletów lotniczych w dwie strony do Tibilisi zaczynają się od 1100 zł. Ceny noclegu dla dwóch osób w okolicach stoku to wydatek od 210 zł za dobę dla dwóch osób.

Miasteczko Aspen Snowmass Miasteczko Aspen Snowmass fot. Daniel Bayer

Aspen, Stany Zjednoczone

Jedno z najbardziej znanych centrów narciarskich na świecie, położony w stanie Kolorado w łańcuchu Sawatch Gór Skalistych. Tutejszy system tras narciarskich tworzą w sumie cztery ośrodki o inspirujących nazwach: Snowmass, Aspen Mountain, Aspen Highlands i Buttermilk. Na stokach Aspen Mountain regularnie rozgrywane są zawody Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim kobiet, jednak tym, z czego słynie Aspen jest jazda na wyznaczonych terenach do freeride'u.

Łącznie, na spragnionych białego szaleństwa, czeka 343 kilometry tras narciarskich o różnym stopniu trudności obsługiwanych przez 43 wyciągi (krzesełkowe, orczykowe i gondole).

Informacje praktyczne: Bilet lotniczy do Denver w stanie Kolorado można kupić od 2 240 zł, natomiast noclegi w Aspen kosztują od 280 zł za dobę dla dwóch osób.

aspen, snowmass, nartyAspen/Snowmass fot. Scott Markewitz

Ośrodek narciarski Portillo Ośrodek narciarski Portillo fot. Frank Shine, źródło: Materiały promocyjne Portillo

Portillo, Chile

Najbardziej znany ośrodek narciarski w Chile, położony w Andach tuż przy granicy z Argentyną. Dla narciarzy z Polski ważne jest to, że sezon w Portillo trwa w momencie, gdy na półkuli północnej "nie ma jazdy", czyli od maja do października. Ośrodek znany jest z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze, właśnie tu odbyły się jedyne w Ameryce Południowej narciarskie Mistrzostwa Świata. Po drugie padł tutaj (pobity później) narciarski rekord prędkości. W 1987 roku Francuz Michael Prufer jechał tu z prędkością ponad 200 km/h. Choć infrastruktura narciarska może wydać się nie aż tak imponująca (23 trasy i 12 wyciągów), to zarówno początkujący jaki i zaawansowani narciarze znajdą tu coś dla siebie.


Informacje praktyczne: Bilet lotniczy do Santiago można kupić od 4 800 zł. Nocleg w okolicach stoku kosztuje od 190 zł za dobę dla dwóch osób.

Portillo, narty w Chile

Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie

Pomimo panującej temperatury, w Dubaju da się jeździć na nartach. W 2005 otworzono tu pierwszy na Bliskim Wschodzie sztuczny stok narciarski: Dubaj Ski Resort. Na nartach można jeździć tu przez cały rok. Obiekt nie przytłacza rozmiarem. Posiada pięć, zróżnicowanych pod względem trudności, tras, a najdłuższa z nich ma 400 m. Z ośrodka może korzystać maksymalnie 1500 osób. Średnia temperatura na stokach to od -3 do -8 stopnia Celsjusza. Przyjemna wiadomość jest taka, że różnica temperatury miedzy stokiem a otoczeniem zewnętrznym to ok 40 stopni, zaraz po zdjęciu nart z nóg można udać się na plażę.

Informacje praktyczne: Bilet lotniczy w dwie strony do Dubaju kosztuje od 1678 zł. Ceny doby hotelowej w tym mieście zaczynają się od 133 za dobę dla dwóch osób.

Dubai Ski Resort pojawia się w produkcji Skier's Journey 3 Jordana Manley'a o którym już pisaliśmy.